Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Meme Ucu Çatlağı ( Neden Olur? )

Meme Ucu Çatlağı ( Neden Olur? )

meme ucu çatlağı

Meme Ucu Çatlağı

Emziren annelerde özellikle meme ucu çatlağı sıkça yaşanan problemlerden biridir. Bu durumda bebeğin emzirilmesi zorlaşacağından özellikle annelerin dikkatli olması gerekir. Artan acı nedeniyle özellikle zaman zaman anneler bebek emzirmeyi bırakma noktasına gelebilirler. Bu nedenle doğum öncesinde özellikle bu konuda yeterli bilgiye sahip olunması anneler ve bebekleri açısından önemlidir.

Cildin aşırı derecede hassas olması veya yanlış emzirmeye bağlı olarak göğüs ucunda ortaya çıkacak olan çatlaklar ya da yaralar zamanla daha da derinleşebilir. Bu durumda gerekli önlemlerin alınması veya tedavinin uygulanması özellikle emzirmenin problemsiz şekilde devam ettirilmesini sağlayabilir.

Meme Ucu Çatlağı Neden Olur?

Emziren annelerde ortaya çıkabilecek olan meme ucu çatlağı problemi yanlış emzirme ya da cildin hassas olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Yeteri kadar bakım yapılmaması özellikle göğüs uçlarının hassaslaşmasına ve doğum sonrasında özellikle emzirme sürecinde çatlakların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Anne adaylarının doğuma iki ay kala süre ile özellikle göğüs ucuna E vitamini yağı uygulaması oluşabilecek problemlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Düzenli şekilde bakım yapılması özellikle doğum sonrasında ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesini sağlayabilir. Bu nedenle anne adaylarının bu konuda dikkatli hareket etmesi gerekir.

Meme Ucu Çatlağı Tedavisi

Emzirme sürecinde yanlış emzirme yöntemleri ya da giderek hassaslaşan göğüs ucu nedeniyle çatlaklar ortaya çıkabilir. Bu durumda özellikle bakım yapılması ve göğüs uçlarını nemli bırakılmaması gerekir. Emzirme sonrasında mutlaka göğüs uçlarını kurutmanız gerekir. Emzirme öncesinde veya sonrasında bakım yapılması göğüs uçlarında oluşacak çatlakların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Meme Ucu Çatlağı Nasıl Önlenir?

Doğum sonrasında ortaya çıkabilecek meme ucu çatlağı problemine karşı özellikle önlem almak isteyen anne haberlerinin doğum öncesinde bakım yapmaya başlaması gerekir. E vitamini yağı kapsülleri özellikle meme ucunu bakımı konusunda etkili olmaktadır. Bu sayede oluşabilecek çatlakların önlenmesi sağlanabilir.

Doğum sonrasında emzirme sürecinde özellikle problem yaşamak istemeyenler göğüs ucu koruyucularını mutlaka kullanmalıdır. Hasta saçmaya başlayan göğüs ucu zaman içerisinde çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Artan çatlaklar giderek derinleşebileceğinden özellikle emzirmenin durma noktasına gelmesine de neden olabilir. Bu nedenle doğum öncesinde hazırlık yapılması gerekir.

Son olarak bir önceki yazımız olan Doğumdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalınır Mı? başlıklı makalemizde adetten sonra hamilelik, doğumdan sonra adet görmeden hamile kalmak ve doğumdan sonra hamilelik hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları