Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Meme Büyütme İle Meme Dikleştirme Arasındaki Farklar

Meme Büyütme İle Meme Dikleştirme Arasındaki Farklar

Meme Büyütme İle Meme Dikleştirme Arasındaki Farklar

Kadın bedeninde en önemli görsel detaylardan birini memeler oluşturur. Günümüz de; giderek artan sayıda meme büyütme operasyonu geçirmiş kadınlarla karşılaşmaktayız. Kadınların memelerinin büyüklüğünde değişiklik istemeleri oldukça sık rastlanan bir durumdur. Meme dokusunun yeterli oranda gelişmemesi veyahut gelişmiş olan meme dokusunun kilo verimini takiben küçülmesi, ya da emzirme dönemi sonrası involüsyon dediğimiz meme dokusunun küçülmeye maruz kalması sonucu, meme dokusu bireylerin arzu ettikleri ölçülerden küçük olabilir, böylesi durumlarda augmentasyon denilen meme büyütme ameliyatları yapılabiliyor.

Meme Büyütme Ameliyatı nedir ve Kimlere Yapılır

Meme büyütme ameliyatlarında, bireyin var olan meme dokusu, şekli, ölçüleri ve bireyin ulaşmayı arzu ettiği ölçü göz önünde bulundurularak bir planlama yapılır. Meme büyütme ameliyatı estetik bir işlem olmasına rağmen, gerçekleştirilirken mutlaka dikkate alınması gereken bir takım tıbbi kurallar vardır, ameliyatın başarılı olması, doğal sonuçlar elde edilmesi için plastik cerrahlar tarafından tıbbi kurallar göz önünde bulundurulur.

Bireyin memeleri bedenin kalanına göre küçükse, meme büyütme ameliyatı için uygun bir adaydır, bu küçüklük durumu hamilelik sonrası ortaya çıkabileceği gibi doğuştanda olabilir. Her kadında iki meme dokusu arasında; sarkıklık, pozisyon, boyut açısından farklılıklar vardır, bazı bireylerde bu farklılıklar oldukça belirgindir, böylesi durumlarda meme büyütme ameliyatı asimetrik gerçekleştirilerek, her iki meme dokusunun birbirine daha benzer duruma getirilmesi mümkündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı nedir Kimlere Yapılır

Meme dikleştirme ameliyatı memenin büyüklüğüyle ilgili, her hangi bir sorun olmamasına karşın; kilo alıp verme, emzirme, yaşlanma gibi sebeplerden dolayı sarkmış memeyi dikleştirme maksadıyla yapılır. Memenin normal boyuta ulaşması için meme dikleştirme ameliyatları tek başına yeterli olmayabilir. Sarkan memelerde çoğunlukla kol altı kısmında incelmiş deriye veya aynı bölgede çatlaklara rastlanılabilir, meme dokusunun ağırlığı memeyi aşağıya çekmiştir. Çoğunlukla sarkıklık problemi terlemeyle birlikte meme altı cildinin yeterince veya hiç hava almamasına sebep olur ve beraberinde bir takım problemlerinin tetikleyicisi olur.

Bireylerin sütyensiz bir biçimde aynaya baktıklarında, harenin konumuna göre karar vermek mümkündür, sarkık memelerin bir diğer dezavantajı ise, çoğunun diriliklerini kaybetmiş olmasıdır. Meme ameliyatı, yaygın kanının aksine sadece estetik kaygılar gözetilerek gerçekleştirilmez, sarkık memelerin bel ve sırt ağrılarını tetiklediği, günlük yaşamı idame ettirmeyi zorlaştırdığı için mevcut sağlık problemlerini ortadan kaldırmak maksadıyla meme ameliyatı yapılabilir.

 

 

Son olarak bir önceki yazımız olan Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? başlıklı makalemizde huzursuz bacak, huzursuz bacak sendromu ve huzursuz bacak sendromu belirtileri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları