Meditasyon Nasıl Yapılır? Meditasyon Nedir?

Batı kaynaklı Kişisel gelişim alanında meditasyonun yeri yoktur. Daha çok pozitif bilimin ışığında hareket edilir, meditasyon ise doğu öğretilerinin temelini oluşturur. Meditasyon yapmayan biri kişisel gelişimini tamamlayabilir veya tamamlayamaz. Ancak tam olarak meditatif duruma girmeyi başarabilen her insan kişisel gelişimi ve hatta kişisel olgunluğu da tamamlayabilir. Pekiyi bu kadar etkili olan meditasyon nedir? Meditasyon, kişinin iç dünyasının kapılarını aralamasıdır. Buna her insan cesaret edemez.

Meditasyonda dış dünya tamamen soyutlanır ve kişi sadece iç alemini seyre koyulur. Bazı aydınlanma kıvılcımları olan farkındalıklar kazanmak meditasyon uygulamalarıyla olur. Ne var ki doğudan alınan bu öğreti ve teknikleri, alınırken özünden çok şey kaybetti. Batılı öğrenciler tarafından kendi yorumları da katılarak karman çorman bir öğreti haline geldi. Meditasyon yapmak için hiçbir okula gitmeye veya özel ders almaya gerek yok. Basitlik zaten bizim doğal halimizdir ve meditasyon basit olmamızı ister.


Meditasyon Nasıl Yapılır
Çok özel duruşlara gerek yoktur. Sakin ve rahat bir pozisyonda durmak ve tabi sağlıklı ve temiz olmak dingin ruh halini getirecektir. Mesela hastaysanız meditasyon yapamazsınız. Rahat değilseniz bedeni rahatlatmadığınız için gerilim devam eder. Dingin ruh halini yakaladığınızda artık kendinizle baş başa kalabilirsiniz. İnsanlar kendileri ile baş başa kaldıklarında ne olur? Eğer insan dikkatini dış uyarıcılara vermeyi bırakırsa, örneğin dikkatini nefes alış –verişine odaklarsa, ve bunu günde 20 dakika sürekli yapabilirse, daha önce hiç tatmadığı duygular tadabilir.

Meditasyon Ufku Genişletir
Meditasyon ufkun genişlemesi daha farklı açılardan problemlere yaklaşmak, bencillik- ego gibi bize zararlı olan güçleri zayıflatmak, insan ilişkilerini geliştirmek , empati yeteneğini arttırmak, tek başınalığın ve yalnızlığın esasında bizim evimiz olduğunu fark etmek için gereklidir. Meditasyon uygulamalarına 3 ay kesintisiz her gün 20 dakika zaman ayırdığınızda, çok farklı bir değişim geçirirsiniz. Bu bilimsel olarak kanıtlanmadı ama deneyen her insan değiştiğini söylüyor. Bitmek bilmeyen uçuk arzuların size zarar vermesini engelliyor. Ayaklarınızın yere basmasına yardımcı oluyor. Meditasyon kişisel gelişimizin en hızlı ve kestirme yoludur.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button