Ana Sayfa / Oyun Dünyası / Mavi Balina Oyunu Nasıl Oluştu Ve Tehlikesi

Mavi Balina Oyunu Nasıl Oluştu Ve Tehlikesi

ilk olarak Rusya’da bir genç tarafından oluşturulmuş ve sosyal medya aracılığı ile yayılan mavi balina oyunu, tüm dünyada yaklaşık olarak 100’ü aşkın çocuğun intihar ederek yaşamına son vermesiyle bu korkunç olaylar sonucunda pek çok devlet bu oyuna karşı pek çok önlem almıştır.

Mavi balina oyunu sosyal medya üzerinden davet ettiği oyuncularından, önemli bir kısmı yoğun şiddet içeren 50 maddelik talimatı yerine getirmesini beklemektedir. 50 günlük sürede her gün 1 talimatı yerine getirmeyi gerektiren talimatlar arasında kol ve bacakların kesici bir aletle yüzeysel bir şekilde kesilmesi, belli bir süre kimseyle iletişim kurulmaması, yüksek bir binaya çıkarak en uç kısmında oturulması gibi direktifler yer alıyor. En son gün olan 50. gün oyunun son aşamasıdır ve burada oyuncudan yine yüksek bir binaya çıkarak buradan atlaması ya da kendini asması istenmektedir.

Mavi Balina Oyunu Nasıl Oluştu?
Mavi balina oyununun orijinal ismi Siniy Kit olup bu adın bir Rus rock grubu olan Limen’in bir şarkısından alınmış olduğu tahmin edilmektedir. Söz konusu şarkıda ağı delip geçemeyen çok büyük bir balinanın hikayesi yer almaktadır.

Yine oyunun ismi ile ilgili olarak farklı bir iddia ise kimi zaman balinaların kimsenin anlam veremediği bir şekilde karaya vurarak intihar etme özelliğine sahip hayvanlar olduğu yönünde.

Mavi balina oyununun bu kadar hızlı bir şekilde yayılmış olmasında etkili olan en önemli faktör kuşkusuz ki sosyal medya. Bununla birlikte oyunun temel kitlesi 18 yaş altı çocuk ve gençler. Bu oyunu kontrol edenler, bazı etiketler aracılığıyla yoğun ziyaret çeken gruplara mesaj aracılığı ile pek çok genç ve çocuğu oyuna çekmeye çalışıyor.

Oyunun ortaya çıkarılması ilk kez bir Rus gazetecinin henüz 12 yaşında olan bir kız çocuğunun şüpheli intiharını araştırması ile mümkün olmuştur. Ülkede, 2016 senesinde 130’un üzerinde çocuk ve genç, bu oyun yüzünden intihar ederek yaşamına son verdi. Sözünü etmiş olduğumuz araştırmacı gazeteci, yine yaptığı araştırmalar sonucunda 2016 senesinde ergenler arasında bu gibi oyunların son derece popüler olduğunu ve oyunu oynayan oyuncuların birbirleri ile etkileşim sağladıkları fazla sayıda ölüm grubunun var olduğunu ortaya koymuştur.

Pek çok çocuk ve gencin intihar ederek yaşamına son vermesine neden olan bu oyunun, daha çok bir sosyal medya organı olan Vkontakte ve Instagram hesapları aracılığı ile yayıldığı biliniyor.

Oyun ile birlikte intihar vakalarını artması nedeniyle sosyal medya siteleri, farklı önlemler alma çabası içerisine girdiler.

Tumblr, özellikle 2016 senesinin Mayıs ayı itibariyle bu oyun ile bağlantılı aramaların yoğun bir şekilde artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu tespit üzerine site, önlem olarak kullanıcıya arama sonuçlarını vermeden önce uyarıcı niteliğinde bir mesaj sunmaya karar verdi. Söz konusu bu mesajda, kullanıcının hangi ülkede ise orada psikolojik desteğe başvurabileceği ücretsiz telefon numaraları yer alıyor.

Yoğun bir kullanım kitlesine sahip olan YouTube sitesinde de yine Tumblr’da olduğu gibi Mavi Balina ile ilgili herhangi bir arama söz konusu olduğunda kulanıcının karşısına benzer şekilde pencereler sunuluyor. Bunun yanı sıra Instagram üzerinden de bu yönde bir arama gerçekleştirildiğinde kullanıcı, 3 seçenekten meydana gelen bir pencere ile karşı karşıya geliyor. Ancak tüm siteler için geçerli olarak tüm bu uyarılar oyunun Türkçe olarak değil, İngilizce olarak Blue Whale şeklinde aratıldığında kullanıcının karşısına çıkmaktadır.

Ülkemizde ise mavi balina oyunu, 14 yaşındaki Furkan Şen adlı genç bir oyuncunun intihar ederek yaşamına son vermesi ile gündeme oturmuştur.

Bir önceki yazımız olan Growtopia Bedava Çarlar (Sorunsuz Güncel) 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları