Matematik Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 Garip Bilgi

Matematik Hakkında İlginç Bilgiler
Matematik çoğu kişiyi derslerden soğutmuş olsa da günümüzde çoğu şeyi açıklamasını matematiksel temellere dayandırırız. Bilimin gelişmesi evrenin gizeminin anlaşılması ancak matematikle mümkündür. Ben ve benim gibi insanlar oldukça severiz matematiği ama bazı insanlar bu konularda oldukça ileri gitmiş ve bildiğiniz gibi matematiğin temellerini oluşturmuştur. Çoğu öğrencinin canını sıkan matematik hakkında belki de ilginizi çekmesini sağlayacak bazı ilgin. Bilgileri sizin için listeledik.

1 -) günümüzde çoğu matematik teorisi geçmiş medeniyetler çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Derece ve çember ölçü birimi üzerine teoriler bulunuyor. 1 saatin 60 dakika olması ve çemberin çevresinin 360 derece olası Babil medeniyeti tarafından oluşturulmuştur.


2 -) matematik kelimesi kökeni felsefe ve bilimin konuşulduğu Yunan medeniyetine dayanmaktadır. Greek dilinde “máthēma” olarak geçer.

3 -) Çizgilerle oluşturulan Romen rakamlarında sanırım çizgile sıfır ifade edilemediği için yada istemedikleri için karşılığı yoktur.

4 -) sizin için değerli bir sayı var mı? bu yedi ise dünyanın çoğu içinde bu geçerli ki ‘ 7 ’ rakamlar içinde en değerlisidir. 3 ise onu takip eder ve en değerli 2. Sayıdır.

5 -) birazda gereksiz ama bir o kadar da ilginç bir bilgi daha.
10! saniye sayısının hesaplanması halinde sonuç 4 haftaya denk gelecektir.

6 -) Pi sayısını sonsuz bir sayı değildir ama oldukça uzun bir virgül sonrası sayısı vardır. Bunula ilgili bir Hint filmi de vardı. Kısacası uzun bir sayı olduğu için kesirli bir şekilde ifade etmekte mümkün sayılmaz Ama aranızda azimli ve bolca zamanı olan biri varsa demekte serbest.

7 -) Bir zar atın ve üste gelen sayıyla altta kalan sayıyı toplayın. Bunu ne kadar yaparsanız yapın sonuç hep 7 çıkacaktır.

8 -) Altın oran geçmişte keşfedilmiş mükemmel oranı ifade eder. Güneş sistemi için altın oran hesabı ise 1.61803398875’tir.

9 -) Bir keki 3 hamlede 8 parçaya bölmek oldukça kolay. Günlük hayatınızda kullanabileceğiniz güzel bir bilgi.

10 -) Matematik severler için güzel bir problem. Bir odaya 23 kişi koyun. Bu 23 kişiden 2`sinin doğum gününü aynı gün olma olasılığı yüzde 50`dir. Nedenini bulmak için iyi bir matematik bilgisi gerekiyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button