Ana Sayfa / Genel / Maaştan Hangi Kesintiler Yapılabilir?

Maaştan Hangi Kesintiler Yapılabilir?


Bankalar Maaştan Hangi Tür Kesintiler Yapılabilir?
Kanunen çalışan kişilerin maaş ödemeleri belirli standartlar üstünde ise bankalardan yapılmaktadır. Maaş ödemeleri kurumların hazırladığı maaş bürolarınca tanzim edilerek, maliyeye teslim edilmektedir. Maliyenin onayından sonra banka hesaplarına toplu olarak atılan maaş ödemeleri, yine kurumun maaş mutemetleri tarafından bankalara gönderilen özel listeler ile kişilerin hesabına geçişleri sağlanmaktadır.

Maaşlardan haciz haricinde kişinin rızası olmadan, hiçbir şekilde kesinti yapılamaz. Ancak kişi borcuna alınan ödemeler hariçtir. Maaş mutemetlerine gelen yazılara istinaden açılan dosyaların ödemeleri iki kısımda hesaplanmaktadır. Nafaka ve icra ödemesi icra müdürlüğünün yazılarınca kurum maaş mutemetlerine iletilir. Hesaplama yapılırken maaşın üçte biri oranında icra kesintisi yapılması mahkeme kararına istinaden hesaplanır. Ancak bu hesaplama yapılırken maaştın net ödenen kısmından hesaplama yapılmaz. Bu ödemeyi yaparken maaş içerisinde bulunan aile yardımı, çocuk yardımı gibi farklı birkaç kalem toplu ödenen maaştan çıkarılır. Bu hesaplamadan sonra geriye kalan bakiye üzerinden kişilerin haciz hesaplarına ait kesintiler yapılabilmektedir.

Haciz kesimleri haricinde maaşlardan yapılan kesintiler ise maliye kodlamalarında yer alan kuruluşlara ait kesintilerin yapılmasıdır. Örnek vermek gerekirse, kira ödemesi, sendika ödemeleri ve kurumlara özel yardım sandık ödemeleri de maaşlardan otomatik olarak kesilmektedir. Bu tür kesintiler arasında SSK ödemeleri de yine maaş ödenirken maliye tarafından kesilerek gerekli yere gönderilmektedir.

Ayrıca kişilerin maaş ödemesi ve banka hesapları ayrı ayrı ölçülmesi gerekir. Bu zamana kadar anlatılanlar maaş üzerinden yapılan hesaplamalar ve kesintilerdir. Maaş mutemetlerince kişilerin özel olarak açılan maaş hesaplarına yapılan ödemelerden sonra, banka üzerinden hangi anlaşmalar yapıldı ise o kesintiler yapılabilmektedir. Otomatik ödeme talimatı vererek maaş hesabından kesintilerin yapılmasını isteyenler bankanın kendi şartları çerçevesinde kesintiler yapılmaktadır. Özellikle bankaların avans hesabı olarak verilen para kesintileri, yatırılan maaş hesabından tahsil edilmekte ve geri kalan toplam tutar üzerinden diğer otomatik kesintiler yapılmaktadır.

Emeklilerde yapılacak kesintiler ise yine kanunlar çerçevesince belirlenmiştir. Haciz kesintileri kişilerin taahhüt vermesi ile temin edilmektedir. Banka kesintileri ise yine aynı yukarıda anlatıldığı gibi banka kuralları çerçevesince yapılabilmektedir. Haciz edilemeyen emekli maaşları için gerekli anlatımlar diğer yazılarımızda anlatılacaktır. Bizi takip etmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları