Ana Sayfa / Genel / Lise Stajyer Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Lise Stajyer Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Lise Stajyer Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Meslek liselerinde okuyan öğrenciler, mesleki alanda teorik olarak öğrendiği bilgileri uygulama üzerinde geliştirebilmek adına okul dönemi içerisinde belirli bir süre staj yapmaktadırlar. 30 45 gün arasında süren stajlar istenmesi durumunda tekbiri yok, istenmesi durumunda ise 2 yıl üzerinden yapılmakta. Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri lise 4. sınıfa geldiklerinde ise haftanın 3 günü staja giderken 2 gününü ise okulda teorik olarak eğitimlerine devam etmektedirler. Devlet, lise öğrencilerinin yapmış oldukları bu staj çalışmaları sırasında gerek gerekse yol ihtiyaçlarını karşılamak için belirli bir miktarda maaşa bağlamaktadır. Bazı lise öğrencileri, lise 2 ya da lise 3’ün yaz döneminde 15 yaş günlük kısa bir staj yapmaktadırlar. Bu süre zarfında herhangi bir maaşa bağla almadıklarını, maaş işlemlerinin uzun süreli staj işlemleri sonucunda bağlandığını söyleyebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi haftanın 3 günü siteye giden öğrenciler, staj yaptıkları yıl boyunca belirlenen gözeneklerden maaşlarını almaktadırlar.

Devlet, staj yapan öğrencilerin maaşlarını asgari ücret üzerinden kesintiler yaparak vermektedir. Bir lise öğrencisi staj yaparken, asgari ücretin minimum %30’u kadar maaş almaktadırlar. Alt sınır olarak belirlenen %30 her lise öğrencisinin staj yaparken alması gereken ücreti göstermekte. Özel sektörler içerisinde yapılan staj işlemlerinde işletmeler genel olarak lise öğrencilerine minimum tutar üzerinden maaş vermektedirler. Devlet kurumları, bu konuda staj yapan öğrencilere günlük çalıştıkları süre üzerinden daha iyi şartlar altında maaş vermektedir. Özel sektör, stajyer denildiği zaman bedava iş güç olarak vermelerinden dolayı maaşların oldukça alt sınırdan verildiğini söyleyebiliriz. Staj yerleri, net asgari ücret üzerinden ödemeleri yapıldığını, brüt asgari ücretin öğrenciler için pasif bir durumda yer aldığını söyleyebiliriz. Brüt asgari ücret üzerinden ödemeler almaları durumunda sigorta girişlerinin yapılması, elde ettikleri gelirleri üzerinde gelir vergisi verme durumları olmasından dolayı net gelir üzerinden maaş verilmektedir.

2018 yılında yapılan zamlar sonucunda net asgari ücretin 1,603 TL’ye yüksel tellerini görmekteyiz. Bu rakam üzerinden bir hesaplama yapacak olursak; yukarıda, bir lise öğrencisinin net asgari ücret üzerinden minimum %30 kadar bir maaş alması gerektiğini dile getirmiştik. 1,603’TL nin %30’unu hesapladığımızda ortaya çıkan rakamın 480 TL olduğunu görüyoruz. Bu rakam, bir lise öğrencisinin staj yaparken alması gereken en düşük ücreti göstermekte.

Stajyer Maaşı Devlet Desteği Ne Kadar?

Bünyelerinde stajyer çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları her stajyer üzerinden belirli bir miktarda devletten ödenek almaktadır. Devlet desteği, stajyer maaşının bir kısmının işletme yerine ödenmesi ile sağlanmakta. Örnek olarak 2018 yıllar itibariyle bir ister yerin 480 TL aldığını varsayarak işletmeler stajyerlere ödemesi gereken maaşın bir miktarını devletten almaktadırlar. Eğer işletme içerisinde 20’den fazla normal çalışan var ise devlet, işletme için stajyer başına ödenmesi gereken 3/1’ni işletmelere vermektedir. Yani işletmeler, her ay 160 TL’lik bir destek alarak stajyer öğrencilere maaş ödemektedir. Eğer çalışan sayısı 20’den az ise verilen desteğin 3/2’ye yükseltilerin söyleyebiliriz. Bu durumda işletmeler çalıştırdığı her stajyerin 320 TL lik ücretini devletten almaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları