Ana Sayfa / Genel / Leke Çıkarma Yöntemleri

Leke Çıkarma Yöntemleri

leke çıkarma yöntemleri

Leke Çıkarmak için Yapılacaklar

 

Hepimizin giysileri kirlenir ya da farkında olmadan üzerine bir şey dökerek batırırız. Yıkadıktan sonra geçmediğini görünce başımıza kaynar sular dökülür. Bebekleriniz ya da çocuklarınız varsa giysileri daha fazla yıkamanız gerekir. Yıkamak neyse de giysilerimizde kalan lekeleri nasıl çıkartacağımızı düşünmek zor gelir. Gelin hep birlikte yıkayıp da lekeli klan giysilerimizden o lekeleri nasıl çıkartabileceğimize bir bakalım. Belki faydası olur bir deneyin derim.

 

Leke Çıkartmak İçin Yapılacaklar

 

Lekenin olduğunu gördüğünüz an hiç bekletmeden lekeli giysinizi tuzlu suya basın. Lekeli olan giysiyi ıslatmak yararınıza olabilir bunu unutmayın. Et, tavuk ya da süt ve süt ürünleri lekesi ile karşı karşıya gelmişseniz ilk yapacağınız şey soğuk suya basıp biraz beklemek. Sakın sıcak su kullanmayın. Soğuk suya bastıktan sonra lekeli olan kısmı sabun ile biraz ovun. Leke bu sayede az da olsa geçmişse direk çamaşır makineniz de yıkayın. Lekelenen giysinizin rengi beyazsa sabunla ovduktan sonra oksijenli su dökün. Oksijenli su et, tavuk ve süt ürünleri lekelerinde büyük işe yarar. Bu şekilde de geçmezse lekelenen giysinizi oksijenli suya basın ve bekleyin.

 

Et, tavuk ve süt ürünleri lekelerinin dışındaki lekelerde sirke kullanabilirsiniz. Lekeli giysinizi biraz su altında tutup ardından sirkeli suya batırın. Sirkeli suya batırdığınız an lekenin kaybolduğuna tanık olacaksınız.  Yaz mevsiminde hepimiz terleriz ve ter lekeli giysilerimizi ilk günkü gibi olmalarını isteriz. Bir miktar karbonata sirke ekleyerek macun haline getirin. Ardından bu karışımı lekeli olan kısımlara sürüp 30-35 dakika bekletin. Ardından yıkayın. Çok severek giydiğiniz bir giysinin uzun zamandır lekeli olduğunu unuttunuz ve giysiniz elinize geçince bu durum aklınıza geldiyse sirkeli su içinde giysinizi bir gece bekletin. Sonra da lekeli olan kısmı fırçalayın. Yemek yerken damlattığımız yağ lekelerini geçirmek için sıcak suda ovabildiğiniz kadar ovalayın. Hala lekenin olduğunu görüyorsanız sirke ve karbonat karışımını deneyin. Biraz bekledikten sonra yine fırçalayın. Eğer evinizde deniz tuzu ve mısır nişastası varsa bunları yağ lekesinin üzerine sürün ve daha sonra sıcak su da yıkayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları