Ana Sayfa / Eğitim / KYK Yurtları Öğrencilerini Sevindiren Yeni Gelişmeler

KYK Yurtları Öğrencilerini Sevindiren Yeni Gelişmeler

Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlandıktan sonra öğrenciler için birçok yeniliği beraberinde getirdi. Kredi Yurtlar Kurumunun Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanmasından önce öğrenciler genel olarak internet, buzdolabı, odalarda kalan öğrenci sayılarının fazlalığı, temizlik ve ısınma gibi şikayetlerde bulunuyorlardı. Söz konusu şikayetleri dikkate alan KYK Müdürlükleri yurtlarda yenileme yaptı. KYK, Türkiye’de ve Kıbrıs’ta toplamda yüz binlerce öğrenciye uygun fiyattan barınma imkanı sunuyor. KYK yurtları ücretleri, özel yurt ücretlerinin beşte biri kadar olmasıyla öğrenciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Metropollerde aylık özel yurt fiyatlarının ortalama 1.000 lira civarında olduğu düşünüldüğünde Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarının daha avantajlı olduğu öğrenciler tarafından dile getiriliyor.

KYK yurt başvuruları KYK’nın internet sitesinden yapılır. Yurtta kalmaya hak kazanan öğrencinin oda seçimi yapması mümkün değildir. Yurt ücretleri 2018-2019 eğitim yılında aylık en az 168 TL civarında olacak. Bunun yanı sıra yeni yapılandırılan ve diğer devlet yurtlarından görece daha iyi imkanlara sahip olan bazı devlet yurtlarının ücretleri 168-285 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Yurt ücretinin yıllık ve peşin ödenmesi durumunda yüzde 20 indirim uygulanır. Yurda kayıt esnasında öğrenciler 1 aylık depozito vermek zorundadır. Kayıt sildirme işlemlerinin ardından konakladığınız odada bir zarar bulunmaması durumunda verdiğiniz depozitoyu geri almanız mümkündür. Yurt ve depozito fiyatları her yıl eylül ayında 10-20 TL arası zamlanır.

Yurt Yemeklerinin Fiyatları
Devlet yurtlarında konaklayan öğrencilere günlük 3,50 TL kahvaltı, 7,50 TL akşam yemeği olmak üzere toplam 11 TL yemek yardımı yapılıyor. Ancak yemediğiniz gün veya öğünün parasını farklı bir güne veya öğüne aktarmanız mümkün değildir. Yurtlarda haftanın her günü yemek çıkar. Yemek katkısı ile birleştiğinde öğrencilere aylık 330 TL yemek yardımı yapıldığı söylenebilir. Genel olarak 3 kişilik odalarda konaklayan öğrenciler, yoğunluk olması durumunda 4, 5 ve 6 kişilik odalarda da konaklayabilirler. Her katta internetin bulunduğu KYK yurtlarının bazılarında tuvalet ve banyo odanın içerisindeyken kimi yurtlarda ise oda dışındadır.

Her odada mini buzdolabının bulunduğu yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu yoktur. Aylık veya senelik olarak ödenen yurt ücretinin içerisine ısınma, elektrik, ve internet dahildir. Kısacası yurt ücreti içerisinde tüm fatura masrafları dahildir. Ayrıca her KYK yurdunda yeterli miktarda çamaşır makinesi vardır. Öğrenciler çamaşır yıkama ve kurutma odalarını ücretsiz olarak kullanarak çamaşırlarını yıkayabilir. Çamaşır yıkarken deterjan ve yumuşatıcı öğrencilere aittir.

Yurt odaları ve ortak alanlar temizlik personeli tarafından düzenli olarak silinir ancak oda temizliği sadece dolap ve cam silme ile çerçevelenmiştir. Temizlik personelleri öğrencilerin dağınıklığını toparlamazlar, diğer temizlik işlemleri öğrencinin kendisine aittir. Yastık, yorgan ve çarşaf gibi bir öğrencinin konaklamada ihtiyaç duyduğu şeyler yurt yetkilileri tarafından verilir. İsteyen öğrenciler kendi yastık ve yorganlarını getirebilir. Aylık düzenli olarak çarşaf ve kılıf değişikliği yapılır.

KYK yurtlarına giriş saati 06.00; çıkış saati 23.00 olarak belirlenmiştir. Belirlenen saatler dışında yurda giriş-çıkış yapma durumunda öğrenci uyarı almakta ve tekrar kural ihlali yapması durumunda yurttan atılma durumu ile karşı karşıya gelmektedir. Güvenlik kameraları ile donatılan KYK yurtlarında yeterince erkek ve kadın güvenlik görevlisinin bulunduğunu ifade eden yetkililer bir öğrencinin yurtta konakladığı yıl içerisinde, yalnızca hafta içinde kullanabileceği toplam 60 günlük süreyi kapsayan evci izni bulunur. Evci izninin alınması için öncelikle öğrencinin ailesinin onayı gereklidir. Onay alımından sonra öğrencinin yurttan evci izniyle çıkış yapmasından önce izin defterini doldurması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları