Ana Sayfa / KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak adlandırılan KYK, yüksel öğrenim sırasında öğrencilere maddi olanaklar sağlayarak eğitimlerinin sıkıntısız, kaygısız olarak yürütülmesine olanak sağlamakta. Bünyesinde hem burs hem kredi olarak 2 farklı katkı desteği bulunana KYK, başvuruda bulunan öğrencilerin ekonomik durumlarına göre ödenek vermektedir. 2018 yılı itibari ile alınan kararlar doğrultusunda her bir öğrenci KYK tarafından 475 TL kredi ya da burs ile desteklenmektedir. KYK Bursu ya da KYK Kredisi almak isteyen kişiler, eğitim programlarına yerleştikten bir ay sonra elektronik olarak açılan online başvurular üzerinden taleplerini dile getirebilmektedirler. Ortalama olarak Ekim ortası gibi başlayan başvuruların sonuçları Kasım ayı başı gibi açıklanmaktadır. Bu yazımız içerisinde KYK Bursu ve KYK Kredisi hakkında detaylı bilgiler vererek neler sağladıklarından bahsetmeye çalışacağız.

KYK Burs Programı

KYK Bursu olarak verilen maddi ödenek hem yurt içerisinde hem de yurtdışında öğrenim gören, alanlarında başarılı ya da ihtiyaç sahibi öğrencilere tanındığını söyleyebiliriz. Daha çok ailevi nedenlerden dolayı okumakta güçlük çeken öğrenciler Burs programından faydalanarak eğitim süreleri boyunca karşılıksız olarak sağladığını söyleyebiliriz.  Öğrenciler, almış oldukları bursların ödemesini kesinlikle yapmadıklarını, ancak derslerinde kesinlikle başarılı olmaları gerektiğini belirtmek istiyoruz. Öğrenciler, her dönem sonucunda döneme ait not ortalamalarını Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirmek durumundadırlar. Eğer belirlenen not ortalamasının aşağısına düşülürse öğrencilere tanınan burs programının öğrenim kredisine dönüştürüleceğini, o zamana kadar çekilen burs tutarlarının da borçlandırılmaya dahil edildiğini söyleyebiliriz. Hangi durumlarda burs programın kredi durumuna dönüşeceği ise yazımızın devamında yer alacaktır.

KYK Öğrenim Kredisi Programı

Öğrenim kredisinin asıl amacı yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi yönden destekleyerek onlara sosyal ve kültürel ortamlarda desteklenmesi için sağlandığını söyleyebiliriz. Destek programı içerisinde verilen tutarlar burs ya da kredi ayrımı yapılmaksızın eşit olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenim süresi içerisince bu tutar öğrenciye kesintisiz olarak yatırıldığını ve borçlanma şeklinde verildiğini hatırlatalım. Başvuru sonucunda kendilerine öğrenim kredisi çıktığını gören kişiler e-devlet üzerinden dijital senede dijital imza atarak verildiği söyleyebiliriz. Borç miktarı her yıl gelen zamlara göre endekslenmekte oluğunu ve her yıl tutar üzerine eklemeler yapıldığını söyleyebiliriz. Öğrenciler, öğrenim sürelerini bitirmeleri durumunda kredi programından ayrıldıklarını ve sırasında borç ödeme kısımlarına geldiklerini söyleyebiliriz. Ödemeler Ziraat Bankası üzerinden alındığı için geri ödemelerde Ziraat Bankasına yapılmaktadır. Yasal olarak öğrencilere 2 yıl boyunca ödeme erteleme sisteminin uygulandığını, bu süreç içerisinde 36 ay vadeye kadar bölümler uygulanarak taksit taksit alındığını söyleyebiliriz.

Öncelikli Öğrenciler

KYK, Burs ve Kredi başvuruları sırasında gelen başvuruları incelerken burs vereceği öncelikli kişiler bulunduğunu belirtmektedir. Burs verimi sırasında öncelikli olan gruplar içerisinde ilk sıranın şehit ve gazi çocuklarına ayrıldığını, bununla beraber %40’dan fazla engeli bulunan öğrencilere, anne ya da babası vefat edenlere, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinden en az 2 dönemlik bölümünü yetiştirme yurtlarında geçiren öğrenciler, lise öğretimini darüşşafaka lisesine okuyan öğrenciler, Milli Sporcu Belgesine sahip olan öğrenciler öncelik değerine sahip olmaktadırlar. Sadece örgün eğitimlere verilen burs ve kredi olanaklarından açık öğretim üniversitesi okuyan kişiler maalesef ki faydalanamamaktadır.

Öğrenim Kredisi ve Burs Kesilme Nedenleri

  • Öğrencilerin okumakta olduğu yüksek öğrenimden ayrılmaları, çıkarılmaları, kayıtlarını dondurmaları, desteklerden vazgeçmek istemeleri ya da uzaklaştırma cezaları almaları durumunda burs ve kredi iptal edilir.
  • Sağlık sorunları nedeni ile eğitimlere ara verilmesi durumunda
  • Eğitim görülen öğretim kurumunu herhangi bir nedenden dolayı kapatılması durumunda
  • Asgari ücret düzeyinde kalıcı ya da uzun süreli çalışma
  • Hüküm yiyerek mahkum edilenler

Burs ve Öğrenim Kredisinden Yararlanabilecek Öğrenciler

Burs ve Öğrenim Kredisinde yararlanabilecek öğrenciler; başta lisans ve ön lisans öğrencileri olduğunu bununla beraber yüksek lisans, doktora öğrencileri, vakıf ya da devlet üniversitesi kazanmış öğrenciler, amatör ya da lisans sahibi milli sporcular bu destek programlarından faydalanabilmektedirler. Açık öğretim öğrencileri yukarıda da belirttiğimiz gibi bu programlar dışında kalmaktadırlar.

Burstan Yararlanamayacak Öğrenciler

Daha önce KYK bünyesinden öğrenim kredisi ya da burs alan öğrenciler, farklı kamu kurum ya da kuruluşlarından burs alan öğrenciler, ikinci üniversite okuyup daha öncesinden kredi ya da burs almış öğrenciler, öğretim sürelerinin normal sürecini tamamlayıp uzatma sürecinde olan öğrenciler, yabancı uyruklu olup ülkemizde eğitim gören öğrenciler, askeri okullarda ya da polis akademisinde okuyan öğrenciler, devletten yetim maaşı ya da ailesinden nafaka alan öğrenciler, askeri ücret düzeyinde bir gelir sahibi olan öğrenciler, başvuru sırasında gerçek dışı bilgilerde bulunan öğrenciler burs programından yararlanamamaktadır.

Öğretim Kredisinden Yararlanamayacak Öğrenciler

Yukarıdaki listede yer alan şartların büyük bir bölümünün öğrenim kredisi için de geçerli olduğunu bununla beraber ön lisans programından mezun olup lisans eğitimine geçiş yapan öğrenciler, ilk yılından ziyade ikinci yıllarında kredi programına başvurup ilk yılını başarısızlıklarla geçiren öğrenciler, kuruma bağlı yurtlardan atılan ya da uzaklaştırılan öğrenciler, mahkum olan öğrenciler öğrenim kredisinden yararlanamamaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun internet sitesi üzerinden yapılan başvurular sırasında öğrenciler kendilerine ve ailelerine ait bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir. Yalan ya da yanlış beyanda bulunulduğu tespit edilmesi durumunda öğrenim kredisi ya da burs olanaklarının herhangi birisinin sağlanmadığını okuyucularımıza hatırlatmak istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları