Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kur’an Okumaya Başlamadan Önce Okunacak Dua

Kur’an Okumaya Başlamadan Önce Okunacak Dua

Bizler müslüman olarak Kur’an-ı Kerim’i okumalı ve anlamalıyız. Şüphesiz ki dini değerlerimize uymak adına en doğru yol gösterici Kur’an-ı Kerim’dir. İslamın anlaşılması ve yayılması anlamında doğru bilgilere erişmek adına yol göstericimiz kitabımızı okumamız önemlidir. Kitabımız okunmadan önce de bu duayı okumalısınız, bu dua sayesinde okuduğunuz her harf için elli bin sevapla ödüllendirilirsiniz. Allahu Teala sizin Kur’an-ı okumanızı ve anlamanızı önemser. Bu sebeple ki inen ilk ayet bile “İkra. Bismirabbikellezi alak.” şeklindedir. “Oku, Yaradan Rabbinin Adıyla Oku!” anlamında olan bu ayet okumanın önemini vurgular.

Duanın anlamıysa şu şekildedir;
“Ey Allah’ım Kur’an-ı Kerim hak olarak indi, hak olarak kıyamete dek varlığını sürdürecek. Benim kutsal kitabımız Kur’an’a karşı ilgimi arttır. Hayatımın her alanında onun çözücü olmasını sağla. Ey Allah’ım kurduğum cümlelerde, dile getirdiğim her şeyde Kur’an’ın güzelliğini yaşatmama olanak ver. Gece veya gündüz, günün her anında Allah rızası için Kur’an’ı okumama yardım et. Ahirette cennetine girmeyi nasip et. Peygamber Efendimiz (sav) Hazretlerine komşu olabilmeyi, O ve ailesiyle haşreylemeyi nasip et. Tevbelerimin kabulü, günahlarımın affı için Kur’an’ı okuyorum affeyle. Peygamberlerin Peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa (sav) Efendimize yaraşır bir ümmet olma amacıyla, dünyadan göç eden kardeşlerimizin aydınlanması, Rahman ve Rahim olan Allah’ın rızası için okuyorum, kabul eyle. Huzurundan kovulan şeytanın huzurumuzda yer bulmamasını sağla. Cehennemin ateşinden kurtulmak ve imanımın can verene kadar ruhumda kalması amacıyla okuyorum kabul eyle. Allah’ım sana kavuşmak, cennetine girmek, hamd etmek ve yalnızca senin rızan için Kur’an okumaya niyet ediyorum.”

Şüphesiz ki Allah bizler için en iyisini bilir ve gözetir. Verdiği tüm dertlerin bir nedeni olduğu gibi verdiği tüm güzellikler için de hamd etmemizi bekler. Bizler de aciz kullar olarak verdiğim tüm rızıklar için hamd etmeli ve ibadetlerimizi yerine getirmeliyiz. Dini konularda başvurabileceğimiz en doğru ve en güzel kaynak Kur’an’ı okumak hem ailemize nur hem de Allah katında sevap kazandıracaktır. Rabbimizin rızası ve Peygamber Efendimiz (sav) ümmetine yaraşır olmak adına Kur’an okuma alışkanlığı edinmeli ve çocuklarımıza öğretmeliyiz. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur; “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.”

 

kur'an

 

Kur'an

 

Bir önceki yazımız olan Salavâtlar ve Faziletleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları