Kur’an-ı Kerim’in En Önemli 2 Suresi Okumanın Faydaları

Kur’an- Kerim içerisinde birden fazla önemli sure vardır. Bu surelerin başında da Kur’an-ı Kerim’in kalbi olarak nitelendirilen ve son derece faziletli olan Yasin Suresi vardır. Yasin-i Şerif hem okunması hem de dinlenmesi oldukça sevap olan bir suredir. Surenin her zaman okunabilmesi ve dileklerin kabul olmasında son derece yüksek bir etkisi bulunması insanların Yasin Suresine gereken önemi vermesini sağlıyor. Yasin Suresi hastalıklara, borca ve her türlü sıkıntıya karşı okuyabilen bir suredir. Aynı zamanda Yasin Suresi ölmüş olan insanların günahlarının bağışlanmasında ve gittikleri yerde huzur bulmalarında da oldukça etkili olan bir suredir.

Yasin Suresinin en önemli yanı da geceleri Yasin-i Şerif’i okuyan Kur’an-ı Kerim’i okumuş kadar sevap kazanır. Surenin belli bir okunma sayısı yoktur. Kişi içten bir şekilde bir defa da okusa kalbine huzur iner ve Allah tarafından ödüllendirilir. Kur’an-ı Kerim içerisinde bulunan ve uzun surelerden biri olan Fetih Suresi de son derece kıymetli olan bir suredir. Surenin çok fazla ihsanı vardır. Fetih Suresi zaferi ve başarıyı müjdeleyen bir sure olduğu için önemli sureler arasında yer alıyor. Mekke’nin fethini müjdelemesi ve Müslümanların başarılarını haber vermesi açısından önemlidir. Bu sureyi sınavlarında, işlerinde ve hayatın diğer alanlarında başarıyı yakalamak isteyen insanların bolca okuması her İslam bilgini tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Fakirliğe Karşı Vakıa Suresi

Fetih ve Yasin Sureleri kadar önemli olan bir diğer surede Vakıa Suresidir. Vakıa Suresi fakirliğe düşmek istemeyen insanların mutlaka okuması gereken bir suredir. Zenginliğin sırları bu surede bulunduğu için insanlar aksatmadan ve her gece düzenli bir şekilde okuduklarında fakirlik uzaklaşır ve işlerinde her zaman bereket olur. Bu insanlar hayatları boyunca sıkıntı ve darlık içerisinde bulunmazlar. Kimseye muhtaç olmadan bereket içerisinde bir yaşam sürerler. Vakıa Suresinin sabahları ve akşamları birer kere okunması gerekir. 40 gün boyunca 40 defa okuyan kişilere Allah tarafından helal kazanç kapıları açılır ve bu insanlar hayatları boyunca hiç sıkıntı içerisinde kalmazlar.


İkindi namazından sonra 14 defa okunan Vakıa Suresi sayesinde kişinin evine bolluk ve bereket yağmur gibi iner ve kişi hiç beklemediği bir huzura kavuşur. Ölüm döşeğinde olan insanların yanlarında okunan Vakıa Suresi sayesinde bu insanlar sorgu meleklerinin sorularına daha kolay bir şekilde cevap verirler. Sabah ve akşam okumalarında abdest alınarak okunduğunda kişiler fakirliği görmeden öteki dünyaya göç ederler. Vakıa Suresi zenginlik suresi olarak da bilinir.

Şifalı ve Koruyucu Sure Bakara

Kur’an-ı Kerim’in en uzun suresi olan Bakara Suresi 286 ayeti-i kerimden oluşur ve yaklaşık olarak 50 sayfa kadardır. Okunduğunda insana şifa veren ve tüm kötülüklerden koruyan bir suredir. Bu sure okuyan kişiyi dünyanın tüm kötülüklerinden koruduğu gibi ahiret hayatı konusunda da önemli mesajlar içerir. Medine’de nazil olduğu için Medeni sureler arasında yer alır. Bakara Suresinin ilk 5 ayetini sürekli okuyan insanlarda zihin açıklığı meydana gelir. Son iki ayetini okumak gece ibadeti yapmak kadar sevap kazandırır.

Her gün Bakara Suresini okuyan insanların rızkı genişler. Aynı zamanda bu insanlara sihir ve büyü etki etmez. Bakara Suresinin 163. ayetinin İsm-i Azam olduğu rivayet edilir. Aynı zamanda Bakara Suresi akıl hastası insanların üzerine okunursa tez vakitte şifa bulur. Bakara Suresi uzun bir suredir ve sure birçok sırrı da içerisinde barındırır. Bir şifre başlaması ve yine bir dua ile bitmesi de Bakara Suresinin en önemli sırlarından birisidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button