Ana Sayfa / Finans / Kredi Notunu Yükseltmenin Değişik Yolları

Kredi Notunu Yükseltmenin Değişik Yolları

Bireysel müşteriler kredi çekmek istediklerinde öne sürülen kredi notu bankaların söz konusu müşterinin kredi geçmişini öğrenmek için müracaat ettiği bir sistemin adıdır. Bu sistem; her müşterinin kredi geri ödemelerinde istikrarlı olup olmadıkları yönünde geniş bir bilgiye sahiptir. Bireysel hizmetlerden faydalanarak zaruri ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla her hangi bir bankadan kredi çekmek isteyen insanlar kredi notunun seviyesine göre ya kredilerini alabileceklerdir ya da kredi başvurusu reddedilecektir. Kredi notunun bilinmesi kredi çekerken ya da kredi imkanının kişiye sağlanıp sağlanmayacağı konusunda ön bilgiye sahip olmak manasına gelir. Kredi notu yüksek olan bireylere kredinin çıkması büyük bir olasılıktır.

Bireyler kredi notunu nasıl yükseltebilirler?

Öncelikle kredi notunu öğrenmek isteyen bireyler KKB’ye üye olmalıdırlar. Buraya kaydolunurken kişiye ait olan kimlik bilgileri telefon onaylı istenmektedir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra hangi banka adına kayıt yaptırmışsanız belli bir ücret karşılığında o bankadan kredi notu bilgilerinizi talep edebilirsiniz. Talebinize ödeyeceğiniz meblağ 1 TL. ile 15 TL arasında değişmektedir. Daha önce hiç kredi kullanmayan kişilerin kredi notu ise her zaman 1564’dür. Kredi notuna etki eden kriterler sırasıyla; bireysel kart ve kredi performansı %30mevcut hesap ve borç durumu %25 yeni kredi başvurusu %20 krediyi kullanım yoğunluğu %15 ve daha değişik etkenler %10 olarak değerlendirilir.

Bu durumda kredinin çekiminde en önemli etken; kredi kartı veya daha önce talep edilmiş kredinin geri ödemesini yaparken ödeme koşullarını hangi derecede yerine getirdiği ödemeleri yaparken ortaya koyduğu performans baz alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları