Finans

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Bankalar kredileri değerlendirirken ilk olarak başvuran kişini kredi notuna bakmaktadır. Kredi değerlendirmesinde başvuru yapan kişilerin geçmiş dönemlerdeki borç ödeme seviyeleri ve mevcut durumdaki kredi risklerinin puanlandığı kredi notu ile kredi başvuruları sonuçlandırılmaktadır.

Konut taşıt ve ihtiyaç kredileri ile kredi kartlarının taksit tutarlarının zamanında ödenip ödenmediği kredi notunu belirleyen etkenlerdendir. Ayrıca ticari işletme sahipleri için kullanılan çekler ve ticari kredilerin ödeme performansları da kredi notunu belirleyici özellik taşımaktadır.

Kredi notu 0 ile 1500 arasında değerler almakta ve bankalar kredi başvurularını bu değer aralıklarına göre değerlendirmektedir. Kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınan ödeme bilgilerine göre belirlenen kredi notunu etkileyen bir diğer durum da ödeme düzensizliğine bağlı gerçekleşen idari ve yasal takip süreçleri olmaktadır.

Kredi notunu yükseltmek için bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk olarak alınan kredi ve kredi kartı ürünlerine dair ödemelerin günü gününe yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra birkaç günlük gecikmeler için bankanın haberdar edilmesi de gecikme kaydının oluşmaması açısından önem taşmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Kredi notunu yükseltmenin bir diğer yolu da birçok krediyi aynı anda almamaktan geçmektedir. Bir kişinin gelirine oranlı risk tutarından fazla risk taşıyor olması kişinin kredi notunu düşüren faktörler arasındadır. Bu noktada kredi ve kredi kartı kullanımlarında ödeme gücünün aşılmaması önem taşımaktadır. Kredi notu 0 olarak görünen kişiler daha önce hiçbir bankanın ürünün kullanmamış kişilerdir. Bu kişiler için de düşük limitli bir kredi kartı kullanımı ve düzenli ödeme ile kredi notunun yükseltilmesi mümkün olmaktadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button