Ana Sayfa / Finans / Kredi Notu Nedir Neden Önemlidir

Kredi Notu Nedir Neden Önemlidir

Kredi notu çeşitli bankalar ile çalışma yürütebilme ve kredi çekebilme olanaklarını sizlere sunan bir risk puanlama sistemi olmaktadır. Peki nedir bu risk planlaması? Sizin için hemen bunu açıklayalım. Bankaların sahip oldukları müşteri listeleri bulunmaktadır. Bu listelerde ise müşterilerinin mal ve maaş varlıklarını borç durumlarını gösteren çizelgeler bulunmaktadır. Bu çizelgeler üzerinde sizin resmi bir kaynağa olan borcunuz bulunuyorsa ve bu borcu düzenli bir şekilde aksatmadan yatırmıyorsanız sizin kredi notunuz riskli seviyesine inecektir.

Bir nevi kredi notu bankanın size göstereceği itibar olmaktadır. Herhangi bir kredi kartı kullanıyorsanız ve kredi çekmeyi düşünüyorsanız taksitlerinizi düzenli ödemeniz notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Bu sebeple de borç ödeme tarihleri son derece dikkatli olunması gereken hususlar arasında yer edinmiş vaziyettedir. Kredi notunuzu yükseltmenin size olumlu faydaları olacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek için az önce anlattıklarımıza riayet etmeniz ve kullanmadığınız kredi kartı ve banka hesaplarını kapattırmanız lehinize olacaktır. Kredi notu yüksek olan bir müşteri banka tarafından güvenli müşteri olarak tanımlanmaktadır.

Bu tür müşterilere has özel teklifler de sunulmaktadır. Bu tekliflerden en sık rastlananı ise düşük faizli yüksek miktarda kredi imkanları olmaktadır. Ancak kredi notu düşük yani riskli seviyesinde olan bir müşteri için kredi kartının verilmediği durumlar bile meydana gelmiştir. Bu sebeple kredi notunuza özen göstermeniz tarafımızdan tavsiye olunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları