Ana Sayfa / Finans / Kredi Notu Aralığı ve Skor Hesaplama

Kredi Notu Aralığı ve Skor Hesaplama

Kredi konusunda en çok merak edilen ve soru yöneltilen konulardan bir tanesi de kredi puanı kaç olmalı sorusudur. Bunun kağıt üzerindeki kredi değeri 1.500 puan ve üzerindeki rakamlar iyi olarak kabul görmektedir. Fakat kredi konusunda tek kriter (KBB) Kredi Kayıt Bürosu değildir ne yazık ki, bunun hesaplanmasında bir çok dinamik faktör bulunmaktadır.

Kredi notlarının iyi ve kötü aralığı aşağıdaki gibidir:

700 – 1500 puan arası Kötü, 1500 – 1700 puan arası İyi, 1700  ve sonrası da Çok İyi olarak kabul görmektedir. Ancak 1800 kredi skoruna sahip bir tüketici dahi bazen yasal sebeplerden dolayı, kredi kullanamayabilir. Bunun cevabı ise kredi skoru nasıl hesaplanır başlığı altında gizlidir.

Kredi Skoru Ne Şekilde Hesaplanır?

Bu hesaplama KBB tarafından, ödeme geçmişiniz, toplam borcunuz, kredi geçmişiniz ve başvurularınız baz alınarak yapılan bir hesaplamadır. Bu anlamda ödeme geçmişiniz büyük önem arz etmektedir. Bu ödemelerde herhangi bir gecikme varsa bu kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu gecikmeler sık aralıklarla tekrarlamış ve yasal takip altına alınmışsanız bu skorunuz için hiç de iyi olmayacaktır.

Kredi notunuzu etkileyecek bir başka hususta, aylık ödemelerinizin, aylık belgelenebilir gelirin yüzde %50’sini geçiyor olmasıdır. Bu durumda kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecek ve skorunuzun düşmesine sebebiyet verecektir. Bir banka ile olan köklü bir ilişki, skoru olumlu etkileyen faktörler arasında gösterilebilir, yine aynı şekilde kredi kartını uzun yıllar kullanmış iseniz ve hiç bir şekilde ödemelerinizi aksatmamışsanız, bu da kredi notunuza pozitif olarak yansıtılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları