Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır?

Çoğumuz kredi kartları sık sık kullanıyor. Kredi kartı kullanmak biraz bilgi ister. Doğru kullanıldığında hayatımızı kolaylaştırabilir. Tersi durumlarda ise çıkması zor duruma sokabilir. Kredi kartına sahip olabilmek için herhangi bir bankaya başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Aylık sabit gelirinizin olması lazım. BDDK bu konuda çok hassas davranıyor çünkü aşırı borç birikimi engellemeyi amaçlıyorlar. Limit arttırmada ise sınırlandırma getirilmiştir.

Türkiye’de Bonus Maximum Word ve Wings gibi kredi kartları markaları kullanılıyor. Verdikleri hediye mil ve bonus sistemiyle birçok banka tarafından tercih ediliyor. Belki kredi kartına kolaylıkla sahip olabilirsiniz fakat kullanması sırasında dikkat isteyen bir durumdur. Kredi kartıyla alışveriş yaptığınızda aylık gelirinizi aşmamaya çalışın. Diyelim ki aniden gelen harcamalarla aldığınız maaşınızdan daha fazla harcadınız. Hemen başka bir karttan avans çekmeye çalışmayın kendi bankanıza gidip size en doğru ödeme seçeneklerini öğrenin. Kredi kartınızın borcunu her ay düzenli kapatın ve kartınızın minimum ödemesini yapın. Kart borcunuzu ATM internet yoluyla ve sms gibi yollarla öğrenebilir ve takip edebilirsiniz.

Alışveriş yaparken bazı kartların verdiği hediye puanlardan yararlanabilme şansınız olabilir. Kredi kartı ile yapılan alışverişler kesinlikle bedava değil bunun bilincine varmak gerekir. Sonunda yine harcadığımız kadarını ödememeniz gerekecektir. Harcama yaparken mutlaka aldığımız ürünlerin gerekliliğine emin olmalıyız. Bazen kredi kartıyla ufak tefek bir şeyler aldığımızda onu unutmamız söz konusu olabilir. Ve gecikmiş borç nedeniyle de banka faiz uygular.

Belki de sarın aldığımız ürün çok ucuz olsa bile unutmuş olduğumuz o borç katlanarak bize dönebilir. Bu yüzden kredi kartlarımızı mutlaka kontrol etmeyi unutmamalıyız. Kredi kartlarını bilinçli kullandığımız sürece bize sundukları avantajlardan yararlanabilir alışverişimizin tadını çıkarabiliriz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button