Ana Sayfa / Teknoloji / Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) son zamanlarda kullanımları giderek artan internet alışverişlerini kontrol altına almak, kişilerin izinleri ve bilgileri olmadan yapılan alışverişleri önlemek amacı ile bir dizi önlemler geliştirdiklerini söyleyebiliriz. Günümüzde birçok insan, ay sonu gelen kredi kartı ekstrelerinde haberleri olmadan yapılan binlerce liralık alışverişler ile karşı karşıya gelmektedir. İnternet üzerinden yapılan alışverişler ne kadar güvenli olarak gösterilse de bazı durumlarda internet sitelerine yapılan siber saldırılar kişisel bilgiler olmak üzere kredi kartı verilerinin de çalınmasına neden olmuş durumda. BDDK tarafından paylaşılan verilere göre 2017 yılı itibari ile ülkemizdeki aktif banka kartı ve kredi kartı sayısının 180 milyon adedi geçtiğini, her insanın aktif olara kullandığı kartlar ile beraber yan kartlara gereksinim duydukları açıklandı.

Bununla beraber 2017 yılı içerinde internet üzerinde yapılan alışverişlerde toplamda 75 milyar TL harcandığını, insanların giderek internet alışverişlerine önem verdikleri görülmekte. İnternet üzerinden yapılan alışverişler mağaza alışverişlerine oranla daha uygun olmasından dolayı birçok kişi ekonomik etkinliklerini düşünerek internete doğru yönelmekte. Bu durumdan dolayı meydana gelebilecek mağduriyetlerin önüne geçmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu internet alıverişleri konusunda büyük düzenlemeler meydana getirerek şu an da aktif olarak kullanımda olan olmayan tüm kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatıldığını belirtmek istiyoruz. İlk etapta 17 Ağustos 2017 yılında kapatılma işlemlerinin meydana geleceğini belirten BDDK, yapılan düzenlemelerin tüm kişiler tarafından fark edilemeyeceği düşüncesi ile bu işlemi 31 Aralık 2017 tarihine kadar ertelendiğini belirtmek istiyoruz.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır? konusuna gelecek olursak; Kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılma durumunun kalıcı olarak meydana gelmediğini, bankalar ile iletişime geçilmesi durumunda kredi kartlarının tekrardan internet alışverişlerine hazırlanabildiğini belirtmek istiyoruz. Bu işlemler yukarıda da belirttiğimiz üzere tamamen kişilerin emniyetli bir şekilde kendi kontrollerinde bir internet alışverişi yapmalarına olanak sağlamak içindir. Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır? sorusunu bankalar üzerinden anlatacak olursak;

Garanti Bankası

Garanti bankası bünyesinde kredi kartı sahibi olan kişiler, 31 Aralık 2017 itibari ile meydana gelen kredi kartlarını internet alışverişlerine kapatılması durumunda yapacakları birkaç işlem ile kartlarını yeniden internet alışverişlerine açtırabilirler. Kredi kartları üzerinde tanımlı olan cep telefonları üzerinden ONAY yazıp bir boşluk bırakıp kredi kartlarının son 6 hanesini yazarak 3340’a mesaj göndermeleri gerekmekte. Bununla beraber 444 0 333 çağrı merkezi üzerinden de müşteri temsilcisine bağlanabilir kartlarınızı internet alışverişlerinize açtırabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası bünyesinde yer alan kredi kartlarınızın internet alışverişlerine açılmasını istiyorsanız öncelikle SMS üzerinden SANALONAY yazıp kredi kartlarının son 6 hanesini yazan kişiler 4402’ye mesaj atmaları gerekmektedir. Bu işlem haricinde alternatif olarak 0850 724 0 724 müşteri hizmetleri üzerinden gerekli birimlere ulaşan kişiler kredi kartlarını başarılı bir şekilde internet alışverişlerine açtırabilirler.

Akbank Kredi

Akbank kredi kartı sahiplerinin yapması gerekenler ise; SMS üzerinden INTERNET yazıp 8885’e mesaj atmaları durumunda numaraları üzerinde yer alan kredi  kartlarının internet alışverişlerine açılacaklarını görecekler. SMS üzerinden sorun yaşayan kişiler aynı zamanda 444 25 25 çağrı merkezi üzerinden de işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilirler.

Yapı Kredi

Yapı Kredi Bankasından alınan kredi kartlarının üzerinde her müşteriye ait özel müşteri numarasının yazdığını söyleyebiliriz. Bu müşteri numaralarını SMS üzerinden AÇIK yazıp boşluk bırakarak 4944’e mesaj göndermeleri durumunda internet alışverişlerine açılacağını söyleyebiliriz. Bununla beraber 444 0 444 müşteri hizmetleri üzerinden de Kredi Kartı İnternet Alışverişine açılabileceğini belirtmek istiyoruz.

QNB Finansbank

QNB Finansbank bünyesinde alınan kredi kartlarının son 4 hanesini SMS yolu ile INTERNET yazıp 2273’e mesaj gönderilmesi durumunda internet alışverişlerinin aktif edildiğini görecekler.  Bununla beraber QNB Finansbank müşteri hizmetleri olan 0850 222 0 900’ün de aranması ile kredi kartlarının aktif hale geleceğini söyleyebiliriz.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankasından alınan kredi kartlarını internet alışverişlerine açtırmak isteyen kişilerin SMS yollarının kapalı olduğunu bilmelerini gerekmekteler. 444 00 00 üzerine yapılacak aramalar ile müşteri hizmetlerinden destek alınarak kredi kartlarını internet alışverişlerine açtırabilirler.

Halkbankası

0850 222 0 400 üzerinden yapılacak müşteri hizmetleri desteği ile kredi kartlarınızı internet alışverişlerine kolaylıkla açtırabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Bununla beraber telefonlar üzerinden ONAY yazıp 3404’e gönderilmesi durumunda da aynı etkinin alınacağını söylemek istiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları