Ana Sayfa / Genel / Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş İptali

Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş İptali

Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş İptali

Bankacılık hizmetlerinin sunmuş olduğu en büyük kolaylıklarından birisi de istenilen alışverişlerin peşin olarak tanımlanmasından ziyade taksitli olarak yapılabilmesi olarak gösterilmektedir. Tek seferde istediği ürünü alamayan kişiler, kredi kartlarında bulunan limitleri değerlendirerek alışverişlerini taksitli olarak yapabilmektedirler. Bazı kişiler, yaptıkları alışverişler sırasında taksitli olarak ödemelerini yaptıkları ürün ya da hizmetin taksitli alışverişlerinin iptal edilmesini isteyebilirler. Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş İptali konusunda destek arayan kişilere bu yazımız içerisinde bazı önerilerde bulunmaya çalışacağız. Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş İptali yapabilecek birkaç yöntem bulunduğunu, bu yöntemlerin yazımız içerisinde ayrıntılı olarak yer alacağını belirtelim. İlk yöntemden bahsedecek olursak;

Taksitli olarak alışveriş yaptığınız mağazalara giderek alışverişlerinizde kullanılan taksitlendirmenin iptal edilmesini isteyebilirsiniz. Mağaza yetkilileri, iptal ya da iade gibi işlemler sırasında alışverişlerde apılan taksitlendirmeleri anında iptal edebilirler. Özellikle büyük firmaların POS cihazlarında bu bölüm ayrı bir işlem olarak yer almaktadır. Eğer aldığınız ürün ya da hizmette herhangi bir sorun yok ise iptaliniz aynı dakika gerçekleşmektedir.

Büyük firmalar, müşterilerine herhangi bir sorgu ya da sebep belirtmelerine gerek duymadan iptal işlemlerini aynı gün, aynı dakika yapabilirken küçük esnafların bu gibi talep durumlarında dilekçe doldurarak müracaat etmelerini istemektedirler. İlgili firmanın talep ettiği şekilde dilekçe hazırlayarak doldurmanız durumunda yine iptal işleminin anlık olarak yapılabilmesini sağlayabilirsiniz. Dilekçe içerisine işlemin yapıldığı günün tarihi, kart sahibinin ad, soyad gibi kişisel bilgileri, taksitli olarak çekilen tutarın toplamı, alışveriş slipinin bir adet kopyası, iptal işlemine onay verecek mağaza yetkilisinin adı ve soyadı gibi bilgilerin yer alması gerekecektir. Bazen dilekçe ile yapılan Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş İptali uzun sürebilmektedir.

Yukarıdaki yapılan anlatım, alışveriş aynı gün ya da birkaç gün içerisinde yapılması durumunda aktiflik göstermektedir. Eğer yaptığınız alışveriş üzerinden hesap kesimi yapılmış ise ilk taksidin ödenmesi gerekmekte. Hesap kesimi geçen işlemlerde ilgili bankaya giderek müşteri temsilcileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ödenmemiş kalan taksitler silinerek tek bir bakiyeye dönüştürülmekte olup kişilerin bir sonraki ay ödemeleri istenmektedir. Yasal olarak 14 günlük sürecin geçmesi durumunda iptal ya da iade gibi haklara sahip olmayan kişiler, işlemlerini iptal ettiremeyecekleri için bu ücreti ödemek durumunda kalacaklardır.

Yasal olarak Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş İptali 15 gün sürebilmekte olup bu sürenin üzerine ya da aşağısında sürebilmektedir.  Bu gibi durumlar genelde kişilerin ellerine bir anda nakit para geçmeleri durumunda araştırılmakta olup borcun bir anda ödenmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Eğer taksit sayısını 3’ü geçmemiş ise iptal ettirmenizin gerekli olmadığını, 3 ay gibi kısa bir sürenin sizleri olumsuz etkilemediğini belirtelim. 3 ay ve üzeri işlemlerde iptal ettirme istediğinizin oldukça doğal olduğunu belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları