Ana Sayfa / Finans / Kredi kartı alırken ve kullanırken dikkatli olun

Kredi kartı alırken ve kullanırken dikkatli olun

Ülkemizde nakit alım gücünün düşüklüğü nedeni ile birçok insana kurtarıcı gibi görünen kredi kartlarına talep gün geçtikçe artmakta. Dikkatli kullanılmadığı takdirde büyük ödeme zorlukları ile karşılaşılan kredi kartları planlı kullanıldığı takdirde ise oldukça gerekli bir unsurdur.

Kredi kartı alırken belirli başlı şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi limittir. Limit gelir düzeyi dikkate alınarak belirlenmelidir. Ödeme gücünün çok üstünde kredi kartı limitine sahip olmak kullanıcılara planlayamadıkları borç yükleri doğurmaktadır. Bu nedenle limit gelir gücü ile orantılı olmalıdır.

Ayrıca kredi kartı alırken sözleşmede belirtilen yıllık abonelik ücretine de dikkat etmek gerekmektedir. Kredi sözleşmesinde söz konusu ücretin belirtilip belirtilmediğine başvuru yapılan kredi kartının asgari ödeme tutarına nakit ve alışveriş faiz oranlarına özellikle dikkat edilmelidir. Kredi kartı başvurunuzda ödeme gününüzü de gelir gününüze paralel belirlemeye dikkat etmelisiniz.

Hemen hemen her bankanın kendine ait kredi kartları bulunmakta. Örneğin maximum word asyacard bonus axess gibi. Size en uygun şartları sunan kredi kartını belirleyip başvurunuzu yapabilirsiniz. Hem takip açısından hem de limit açısından tek bir bankanın kartını kullanmaya özen gösterin. Birden çok kart kullanmak hem çok kafa karıştırıcı olduğu gibi hem de yıllık kart ücreti külfetinizi de arttırır.

Dikkatli kullanılmadığı takdirde silaha dönüşebilen kredi kartlarını kullanırken de oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Örneğin internet ve telefon üzerinde dönen yüzlerce dolandırıcılık oyunlarına karşı önleminizi mutlaka almalı üçüncü kişilerle kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle paylaşmamalısınız.

Kredi kartınızı alışverişlerde postan geçirirken mutlaka yanında olup alışverişinize ait slip nüshanızı da mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca kaybolan ya da çalınan kartlarınız ile ilgili bankanıza hemen bilgi vermelisiniz. Son ödeme tarihine dikkat etmeli harcamalarınızı bu tarihi dikkate alarak yapmalısınız. Ekstre borcunun hepsini ödeyemeyeceğiniz durumlarda mutlaka asgari tutarı ödemeye dikkat etmelisiniz. Son olarak kredi kartı ile yapılan her işlemin aslında borç olduğunu kesinlikle unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları