Finans

Kredi Kara Listesinden Nasıl Çıkılır

Kara listeden çıkmam mümkün müdür? Evet bu kara listeden çıkmam mümkündür. Peki nasıl çıkabiliriz? Eğer kredi ile ilgili bir borcumuz varsa, bu borcu ödemek ileriye dönük kredi sicilini düzeltmek adına atılacak olan ilk ve en etkili adım olarak gösterilebilir. Bu kayıtlar ileriye dönük olarak Merkez bankası ve Kredi Kayıt Bürosunda (KBB) 5 yıl olmak üzere kayıt altında tutulmaktadır. Günümüzde kredi konusunda sıkı bir politika uygulandığı söylenemez, burada bakılan esasında 3 yıllık süreçtir, bu arayı kurtardığınızda, yeni bir sayfa açabileceğiniz söyleyebiliriz.

Ancak ödemeleriniz düzenli yaptığınız halde bu listeye alınmışsanız bu durumda itiraz hakkınız vardır. Böyle bir durumda itiraz edeceğiniz yer Kredi Kayıt Bürosudur. Ancak burada da şöyle bir durum var, Kredi Kayıt Bürosu şahıslardan gelen tekil şikayetleri kabul etmez bu yüzden kendi bankanıza gitmeniz gerekmektedir. Banka itirazını kabul edecek ve bunu Kredi Kayıt Bürosuna iletecektir. Böyle bir durumda Kredi Kayıt Bürosu size 24 saat içerisinde dönmekle yükümlüdür.

Kredi Kara Listesinden Nasıl Çıkılır

Yine bu anlamda ileriye yönelik sicil kaydını tutan başka bir kurum olan Merkez Bankası’na bu anlamda dilekçe ile başvurarak bu yanlışlığın düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bunun ya elden ya da posta yolu ile yapılması gerekir. Merkez bankası telefon ve e-mail kabul etmemektedir. Buradan da durumunuz ile ilgili bilgilendirme isteyebilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button