Kişisel Gelişim

Korkular gerçeğe dönüşür

Korkular gerçeğe dönüşür

Bu bir kişisel gelişim hikayesidir. Hamdiye kocasıyla 20 yıllık evlidir kocasına Sadık orta gelirli bir ailenin ev hanımıdır iki çocuk sahibidir evlendiği günden beri sürekli kocasının onu boşayacağı gibi yersiz bir korkuyla yaşamaktadır. Aslında bu korku bilinçaltından kendi kendine beslediği bir korkudur. 20 yıllık evliliğin ardından işler iyiye gitmeye başlayınca kocası Muhsin birdenbire hiçbir uyarıda bulunmadan ondan boşanmak istediğini söyler. Hamdiye’nin bütün hayatı altüst olmuştur şu ana kadar mutlu bir evlilik sürdürdüğünü düşünen Hamdiye kocasını bu çıkışına hiçbir anlam veremez ama kocası kesin olarak boşanma kararını vermiştir. Ne olursa olsun boşanacaktır. Bu kadınla tek bir çatı altında yaşamayacaktır.

 

Korkularınız Gerçeğe Dönüşebilir

Hamdiye bu korkusunun gerçekleştiğine inanamaz büyük bir depresyona girer fakat depresyon Ona bir çözüm getirmemektedir. Yaşamını biraz düzene sokmak için psikiyatriste gitmeyi düşünür psikiyatrist Şenol depresyon ilaçlarını vererek onun biraz rahatlamasını sağlar fakat sorun tam olarak çözülmüş değildir. Hamdiye evlendiği günden itibaren terk edilmenin korkusuyla yaşamış ve bu korkuyu büyüttüğü için bu sonucu da üretmiştir.

 

Yeni Korkular bilincinin altında filizlenmeye başlamıştır. Bu korkuları bastıramamaktadır ve bunların da bir gün gerçekleşeceğini düşünmektedir. Günün Birinde kişisel gelişim kitabı alarak kendi durumunda olan onlarca insanın hayat hikayelerini okur ve bu insanların hayatlarını nasıl değiştirdikleri hakkında fikir sahibi olur.

Öğrenilmiş Çaresizlik

Öğrenilmiş çaresizlik kavramlarını öğrenir kendisinin de bu tip bir çıkmaz içinde olduğunu idrak eder. Fakat bundan kurtuluşun önerilen yollarını okuduğunda ilk başta inanmaz kitapta önerilen şey Bilinç altından gelen korkuların bir deftere yazılması gerektiğidir. Daha iyi görünmeleri için… Yine de Hamdiye yapacak daha iyi bir şey olmadığını görerek bu kitaptaki önerileri uygulamaya başlar.

Bilinçaltına gelen bütün korkularını deftere yazar kitabın ilerleyen sürecinde deftere yazılan Korkuların objektif olarak incelenmesi önerilmektedir. Hamdiye bu korkularını başka birinin korkuları imiş gibi yeniden okuduğunda gülmeye başlar.

Uyanış Başlamıştır

Bu kadar olumsuz düşünmek ve bu kadar çaresizlik içinde olduğunu düşünmek insanı gerçekten çaresizliğe itiyor şeklinde bir farkındalık ışığı belirir. Fakat oluşan bu korku kalıplarına yenmek Hamdiye için zordur aradan haftalar geçer ve Hamdiye bu korkuların şiddetinin azaldığını Çünkü bunlara artık kulak asmadığını idrak etmeye başlar. Bu Korkular geldikçe zihninde Geleceğe yönelik güzel planlarını hayal ederek, zihinsel görüntüleri değiştirir. Ne zaman kötü bir anı, zihin ekranına gelse, hemen onu değiştirir ve gelecek hakkında güzel düşünce ve hayalleri koyar.

 

 

Bu teknik basit bir NLP tekniğidir. Pozitif bakmayı öğretir. Daha sonra Hamdiye pozitif düşünmeye başlar Bu ana kadar kendisinin hiç evlenemeyeceğini hiçbir işte başarılı olamayacağını hep  düşünmüştür ve bu düşünce kalıbının kendisine hiçbir yararı olmadığını fark etmiştir. Bu durumu  fark ettikten sonra pozitif düşüncelere yönelmiştir ve bu pozitif düşünceler kendisine daha fazla zaman ayırmasına kendisiyle daha barışık olmasına ve içerisindeki potansiyeli ortaya çıkarmasına yardımcı olmuştur.

Mutlu Son

Hamdiye reçel yapma konusunda çok yetenekli bir kadındır bu pozitif süreçte kendini enfes reçeller yapmaya adamıştır. Reçellerin eşsiz tadı ve ünü yavaş yavaş etrafta duyulmaya başlanmış ve siparişler gitgide artmıştır. Hamdiye bir girişimcilik kursuna yazılarak reçeli üretimine kurumsal ölçekte başlamıştır. Bu arada sosyal ilişkileri de son derece gelişmiştir toptan reçel satıcısı olan Erol Bey ile tanışmış ve 6 aylık süreçte kendisi ile evlenmiştir. Hamdiye Hanım şimdi mutlu bir evliliği olan öz güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur.

Öğrenilmiş çaresizlik, kişisel gelişim, kişisel gelişim dersleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu