Ana Sayfa / Sağlık / Kolay Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Kolay Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

 

Kilo Verme Sürecinde Etkili Olacak 5 Basit İpucu

Kadın erkek hepimiz hayatımızın belli bir döneminde de olsa kilo vermeye çalışıyoruz. Kimimiz küçük yaşta kilo vermek için çabalıyoruz, kimimiz sonraki yaşlarda. Bazı insanlar iki kilo vermek için çabalıyor, bazı insanlar beş kilo. Bunu tabiki arttırabiliriz. Ama mutlaka bu durumla karşılaşıyoruz. Peki bu süre içerisinde nasıl daha etkili sonuç alırız nelere dikkat etmemiz gerekiyor ona bakalım.

  1. Kendinizi Asla Diyet Psikolojisine Sokmayın

İnsanlar diyet kelimesini duyunca otomatik olarak aç kalacaklarını yada başkasından duyduysa karşısındakinin aç kalarak kilo verdiğini zanneder. Tabi ki öyle değil. Bu aslında güzel bir süreç. Hatta Sizin kendinizi keşfetme sürecinizin bir başlangıcı bile olabilir. Sadece neyi ne zaman ve ne kadar yiyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu süreci güzelleştirmek sizin elinizde. Kilo verme süreci bir sağlıklı beslenmeye dönme sürecidir.

  1. Yasak Yok

Bu süreçte kendinize yasaklar koymayın. Ama sağlıksız gıdalardan da uzak durmaya çalışın. Ne kadar yasak koyarsanız o kadar bunalırsınız. Ve bu bunalımın sonucunda kendinizi cips ve çikolata paketlerinin içinde bulursunuz. Her şeyden az yada ölçülü yiyerek te istediğiniz kiloyu verebilirsiniz. Artık birçoğumuz sağlıksız gıdaların neler olduğunu biliyoruz. Beyaz şeker, beyaz un ve işlenmiş tüm gıdalar bizim için en sağlıksız ürünler arasında yer alıyor. Bunlardan uzak durmak bizim kilo verme sürecimizi mutlaka hızlandıracaktır. Şeker ve karbonhidrat ihtiyacınızı doğal yiyeceklerden de alabilirsiniz. Mesela bal ve meyve (kuru yada taze meyve )şeker ihtiyacınızı giderebileceğiniz mucize yiyeceklerden biri olabilir. Beyaz undan yapılan ekmeği yemek yerine tam buğday ekmeği kepekli ekmek yada çavdar ekmeği yiyebilirsiniz.

  1. Kararlı Olun

Kararlı ve inatçı olmanız sizi bu süreçte başarıya götürecek en önemli özelliklerden biridir. Hepimiz zaman zaman kendimizi kötü olayların içinde buluyoruz, dibe çöküyoruz. Belki bir gün belki birkaç gün hatta bazen haftalar böyle geçiyor. Ne kadar geçtiği önemli değil. Önemli olan bu sürenin geçici olduğunu bilmek ve ne istediğinizi unutmamak. eyvah kaçamak yaptık yada böyle dönem geçirdik ne yapacağız?

  1. Dengele

Dördüncü maddemiz böyle bir dönemden çıktığımızda ne yapacağımızla ilgili. Bu dönemden sonra hep dengeleme yöntemini uygulayacağız. Mesela pizza yedik dayanamadık. Bu pizzayı yedikten sonraki öğünlerde ya da ertesi gün yediklerimizle dengelememiz gerekiyor. Mesela bir sonraki öğünlerde ekmek tüketimimizi azaltabiliriz. 3 dilim ekmek yiyorsak 1 dilime düşürebiliriz. Aynı şekilde yağ tüketimimizi azaltabiliriz. 2 kasık koyuyorsak 1 kaşık koyabiliriz. Sonrasında mutlaka su tükeminizi arttırın. İçtiğiniz su tuvalet ihtiyacınızı giderdikçe yediklerinizin vücutta kalarak yağa dönüşmesini engelleyecektir. Unutmayın hiç kimse bir kere yada birkaç kere abur cubur yedi diye kilo almıyor. Bunu devam ettirdiği için kilo alıyor.

  1. Hareket Edin

Mutlaka hareket edin. Günlük en az 40 dakika hareket etmeniz gerekiyor. Hem zayıflamak hem de hayatınızı sağlıklı bir birey olarak devam ettirmek için düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekiyor. Yürüyüşten tutun pilatese zumbaya kadar istediğiniz sporu yapabilirsiniz. Bunlar bana göre değil diyorsanız müziği açıp istediğiniz gibi dans edebilirsiniz. Bu kendinizi daha iyi hissettirecektir. Yani hareketin ne olduğu önemli değil. Hatta bununla ilgili bir slogan bile söyleyebiliriz. En kötü egzersiz bile hiç hareket etmemekten iyidir. Şunu da unutmayın bir sağlık probleminiz varsa bu konuyu mutlaka doktorunuza danışın.

 

Siz kendinizi bizden daha iyi tanıyorsunuz. Bu yazılanlara siz de bir şeyler ilave ederek bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Son olarak bir önceki yazımız olan Hamilelikte Sağlıklı Beslenmek başlıklı makalemizde hamile besinleri, Hamilelik ve hamilelikte sağlık hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları