Genel

Klavyede Yıldız ✪ İşareti Nasıl Yapılır?

Yazımızın temel konusu olan klavyede yıldız işareti nasıl yapılır? sorusuna detaylı bir cevap vermeden önce klavyede özel işaretlerin nasıl yapılabileceği ile ilgili bazı temel ve genel bilgilere değinelim. 

Windows, android, macos, oracle, linux, sooariz gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz işletim sistemlerinde klavye üzerindeki yazı fontlarına bağlı olarak tüm işaretler için atanmış olan kısa yollar yer almaktadır.

İşletim sisteminde mevcut olan bütün kısa yollar charmap olarak adlandırılan karakter haritasına işlenmektedirler ve yine tüm bu sembol ve işaretler söz konusu kısa yolların kullanılmasının bir sonucu olarak haritadan talep edilmiş olur.

Karakter Haritası Nasıl Açılır?
Bunun için ilk olarak “Başlat” menüsü içerisinde yer alan “Çalıştır” komutuna “CHARMAP” yazın ve hemen ardından onaylayın. Açmış olduğunuz bu alan üzerinden arzu ettiğiniz tüm karakterleri, sembolleri ve özel işaretleri kopyalayıp dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra sizler için klavyede yıldız işareti nasıl yapılır? sorusunun yanıtı ile birlikte zafer ve tik işaretlerinin de klavye üzerinden pratikte nasıl yapılabileceğini en açık şekilde ifade etmeye çalışacağız.

Klavyeden ⚝ ✪ (Yıldız) İşareti Yapma
* işaretini klavye üzerinden ALT+42 kombinasyonunu kullanarak sağlamanız mümkündür. Bunun dışında klavyenin üst kısmında yer alan rakam tuşlarından “0” tuşunun sağında yer alan özel tuş yardımıyla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız hiç zaman harcamadan aşağıda sunduğumuz yıldız sembollerini kopyala + yapıştır yaparak özel yıldız işaretlerini her nerede isterseniz kullanabilirsiniz.

⚝ ★ ☆ ✮ ✯ 

Klavyeden ✓ (Tik) Sembolü Yapma 
 ✓  işaretine ait bir kısa yol bulunmamaktadır. Yani söz konusu bu işareti hiçbir kısa yol tuşu ile oluşturmanız mümkün değildir. Bununla birlikte buradan kopyala + yapıştır yapmak suretiyle işareti dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra tik işaretine çok benzeyen bir işaret olan karekök (√l) işaretlerini ise klavye üzerinde yer alan ALT+251 kısa yol tuşları ile kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Klavyeden ✌ (Zafer) İşareti Nasıl Yapılır?
Klavye üzerinde işaretine de uygu bir kısa yol yer almamaktadır. Bu işareti de buradan kopyalamak suretiyle kullanmanız mümkün olacaktır. Kopyalama işlemini gerçekleştirdikten sonra hangi alana kopyalamak isterseniz işareti yapıştırabilirsiniz

Evet sevgili okurlarımız. Kısa yollar ile ilgili olarak verdiğimiz kısa ve açıklayıcı bilgilerin ardından yıldız, tik ve son olarak da zafer işaretlerini nasıl kullanabileceğinize dair bilgileride sunduktan sonra yazımızı burada tamamlıyoruz. Sizlerin de görmüş olduğu gibi bir takım işaret ve sembolleri oluşturabilmek için birer tuş kombinasyonları bulunuyorken, bazıları içinde böyle bir kısayol bulunmamaktadır. Ancak bu işaretleri kullanmanız gerektiğinde kopyala + yapıştır metodu ile dilediğiniz yerde kolayca kullanmanız mümkündür. Umarız sunmuş olduğumuz bu yazı sizlere yardımcı olmuştur. Bu ve benzer yazılarla tekrar sitemizde buluşmak üzere hoş çakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu