Ana Sayfa / Genel / Klavyede Türk Bayrağı ☪ Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede Türk Bayrağı ☪ Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavye üzerine nasıl Türk bayrağı sembolü yapabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Basit bir kombinasyon ile bu sembolü sizler de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bilgisayar klavyesi üzerinde bilmediğiniz bir çok sembol bulunmaktadır. Bu sembollerin durumu bu kadar çok olduğundan dolayı genel olarak dünya çapında en fazla kullanılan kısayollar klavye üzerinde belirtilmiştir. Ancak sizler eğer klavye üzerinde bulunmayan ☪(Türk Bayrağı) simgesi yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenler basit bir kısa yolu kullanmak olacaktır.

Türk Bayrağı simgesi bilgisayarda olduğu gibi telefonda da yapılabilir. Bu iki cihaz üzerinde nasıl Türk Bayrağı sembolünün yapılacağını ise yazımızda detaylı bir şekilde açıklığa kavuşturuyoruz.

Telefonlarda Türk Bayrağı simgesi nasıl yapılır?

Telefonun kendi klavyesini açın. Buradan emojiler kısmına gidin. Genel olarak günlük kullandığınız smile (gülücük) emojilerinin bir kaç sayfa sonrasında büyük ihtimal ile Türk Bayrağı göreceksiniz. Bu durum ayrıca Whatsapp, Snapchat, Instagram gibi bir çok paylaşım platformunun emoji listesinde de mevcut. Buradan aldığınız emojileri kopyalayarak farklı alanlarda kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda Türk Bayrağı simgesi nasıl yapılır?

Bilgisayarda bu simgeyi yapmak telefonlara oranla daha zordur. Bilgisayarlarda az önce de belirttiğimiz gibi çok fazla çeşitli simge bulunmaktadır. Bu simgelerin hepsine bir kısayol koyulamayacağından kendiniz bu karakterlerin dosyasına ulaşmalısınız.

Öncelikle belirtelim eğer hiç uğraşmak istemiyorsanız yandaki simgeyi kopyalayarak kullanabilirsiniz. Bu da bir çözümdür. Simge: ☪

Bir farklı yöntemi ise ascii karakter kodlarını kullanarak tablo üzerinden kopyalama yapmak olacaktır. Bu şekilde her zaman kalıcı bir şekilde bunu kullanabilirsiniz.

Karakter Eşlem sayfasını açarak bu işlemi başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için Windows 7, Windows 8, Windows 10 işletim sistemlerinde Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlemi /charmap adımlarını izleyerek simgelerin bulunduğu aracı açabilirsiniz.

Sonrasında ise yapmanız gereken tek şey simgelerin arasından ay yıldız simgesini bulmak ve kopyalamak. Ay yıldızlı bayrak sembolü için evrensel kod U+262A kodudur. Eğer Karakter Eşlem tablosunda Türk Bayrağı simgesini bulamadıysanız Yazı Tipi’ni MS Gothic olarak işaretleyin ve tekrardan arama yapın.

Bu şekilde kolaylıkla alabileceğiniz Türk bayrağı simgesini kopyalama yöntemi ile ister sosyal paylaşım sitelerinde isterseniz de word, excel gibi ofis programlarında kullanabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinden Türk bayrağı yapabilme şansınız bulunuyor. Son zamanlarda yaygınlık gösteren konulardan bir tanesi ise insanların klavye üzerinden Türk bayrağı yapma soruları olarak bulunuyor. Kişiler akıllı telefonlar sayesinde kolay bir şekilde emoji kullanarak Türk bayrağı yapabilmektedirler. Telefonlarınız üzerinde yer almakta olan emojiler kısmında istediğiniz zaman Türk bayrağını seçip, bir yerlerde paylaşabilirsiniz. Veya dilerseniz farklı bir yerde bayrağı kopyalayarak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarda ise bu durum farklılık gösterebiliyor. Şimdi sizlere bu makalemiz üzerinden masaüstü bilgisayarlar veya Desktop bilgisayarlardan nasıl Türk bayrağı yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Hadi gelelim Türk bayrağının nasıl yapıldığı konusuna.

Sorusunun cevabı aslında biraz kafa kurcalıyor gibi olsa da basit bir şekilde çözümü bulunmaktadır. Klavye üzerinde yer almakta olan işaretler sayesinde kısa yoldan bunu yapmamız henüz mümkün değildir. Fakat bilgisayarlarınızdan internette Türk bayrağı emojisi diye aratarak bunu kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Türk bayrağını ASCİİ kodlar ile yapmak istiyorsanız bununda yöntemi bulunmaktadır. Windows 10 işletim sistemini kullanmakta olan kişiler bilgisayarları üzerinden arama kısmına gelerek Ay yıldızlı bayrağı yapabilmektedirler. Arama kısmında karakter eşleşmesi yazdığınızda karşınızda bir ekran çıkmaktadır. Windows 7 işletim sistemini kullanmakta olan kişilerse Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – Sistem Araçları – Karakter Eşlemi (charmap) adımlarını izleyerek ulaşabilirler.

Klavyede Türk Bayrağı Simgesi Yapma Kodu

Sizlere yukarıda anlattığımız adımları izlediğin zamanlarda önünüze ASCİİ kod sayfası çıkacaktır. Burada Ay yıldız sembolü için kullanacağınız evrensel kod “U+262A” kodudur. Ay yıldız simgesine MS Gothicyazı tipi üzerindende ulaşabilirsiniz. Böylelikle buradan Türk bayrağı simgesini kopyalayabilirsiniz ve istediğiniz her yerde kullanabilme şansına sahip olabilirsiniz.Kullanıcılar genel olarak ASCİİ kodların ne anlama geldiklerini bile bilmiyorlardır. Bu yüzden bu menüye ulaşmaları oldukça zor olmaktadır kendileri için. Fakat burada anlattığımız adımları izleyerek kolay bir şekilde ASCİİ kodlarına ulaşabilmektedirler. Bu sayfa üstünden istemiş oldukları kodları kendilerine göre belirleyerek kullanabilme şansına sahiptirler. Bütün kodların kendilerine göre farklı evrensel isimleri bulunmaktadır.

 

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları