Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişime Nereden Başlamalı

 

Kişisel Gelişime Nereden Başlamalı

 

Kişisel gelişim alanında edinilecek bir çok bilgi vardır. İnternette ve binlerce kitap dergi yayınları kişisel gelişim seminerleri vermekte. Dünyada bu işlemi başlatanların başında, NLP kursu alarak tüm dünyada satış rekorları kıran 3-5 kitabı kaleme alan Antony Robbins‘tir. Kitaplarını okuduğunuzda ayaklarınız adeta yerden kesilir ve “ben neymişim!” demeye başlarsınız. Yani kitapları aslında sizdeki potansiyeli ortaya çıkarmak için yazılmış ve öz güven eksikliği yaşayan her insanın motivasyon kazanabileceği eserlerdir. Kişisel gelişim eğitiminde,  elde edilen bilgilerin uygulamaya geçirilmemesi, bilgilerin de değerini ortaya çıkarmaya engel olur. Bazen kişisel gelişim eğitimi almak isteyen ve öz güvenini yükseltmek isteyen her yaştan insan için nereden başlayacağını bilmek zor olabilir.

Empati ve Gözlem Yapın

Kişinin eğitimler öncesinde, empati ve gözlem yapma yeteneğini geliştirmesi gerekiyor. Öncelikle kendine dışarıdan bakabilmeyi başarmalı ve sosyal ailevi ve toplumsal ilişkilerinde, karşı tarafla bire bir empati yapabilmelidir. Yani kendini onların yerine koyarak onların penceresinden olaya bakabilmelidir. Karşı tarafla en iyi ve kaliteli diyalog bu şekilde gerçekleştirilebilir. Kendine dışarıdan bakarak; eksik yönlerini tespit edebilir ve bu kusurları ortadan kaldırabilir. Önce kendinize şu soruları sorun:

Neden Gelişmeye Çalışıyorsunuz?

Neden geliştirmeye çalıştığınızı anlamak önemlidir. Gelişmenizin amacı ne olacak? Bir şeyi başarmak mı, bir noktaya gelmek mi? Birilerinin gözüne girmek mi? Kendinizi iyi hissetmek mi? Asıl amacınız nedir? İçinde bulunduğunuz durumu ortaya koyun. Hedefinizi belirleyin. O hedefe ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini ortaya koyun. Amacınız ve hedefiniz belli ise, geriye sadece o yolu yürümek kalıyor.

 

Kişisel Gelişiminizi Planlayın

Kişisel gelişiminizi planlamak  bunu daha gerçekçi hale getirmeye yardımcı olacaktır. Planlarınızı gerçekçi olarak yapmak zorundasınız. Bir hayal dünyasında yaşamıyoruz. Her insanın belli bir enerjisi ve potansiyeli vardır. Her insan yolun belli bir noktasındadır. Bazıları çok ileriden maratona başlar. Bazıları ise en gerilerden başlar. Başarı için, başarılı insanların hayat hikayelerini yani başarı hikayelerini okuyun. Başarı hikayeleri sizi hedefe daha çok çabuk eriştirebilir.

Daha önce Albay Sanders isimli emekli askeri duydunuz mu? O adam emekli olduktan sonra dolar milyoneri olan bir insandır. Kendisinin elinde, kendince çok leziz bir tavuk pişirme tarifi vardı. Ona o kadar çok inandı ki, bir dünya markası olabileceğine inancını kırmak için, gezdiği 1000 işletmeci onu geri çevirdi. Siz olsaydınız, kaçıncı geri çevirmede, pes ederdiniz? 3-5-9-15-21? Hiç kimse, 1000 kez geri çevrildiği halde, kendine inancını sürdüremez diye düşünüyorsanız, hala dar düşünüyorsunuz demektir. Neden mi? Albay Sanders, devam etti ve tarifini verme karşılığında bir çok tavukçu ile anlaştı ve onlarla ortak oldu.  Bu tavukları yiyenler, tekrar tekrar gelmeye başladılar. ABD deki en ünlü marka olmayı sonunda başardı. O kendine bir defter hazırlamıştı, başarıya gitmek için bir pusulası vardı. Ama defterde, asla vazgeçmek yoktu. Kişisel gelişimde daima başarıya odaklanmak, ve her engeli bir eğlenceli atlama taşı olarak görmek gerekir.

Kişisel gelişim, kişisel başarı, motivasyon, albay sanders, antony robbins

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu