Kişisel Gelişimde İlerleme Nasıl Olur Kişisel Gelişim Psikolojisi

Kişisel Gelişimde İlerleme sağlamak için, herkesin bazı hedefler belirlemesi ve bu hedeflerin peşinden adım adım gitmesi gerekir. Hayatımızda çok erken zamanlardan beri bazı hedefler oluşturmalıyız. Hedefler oluşturmak önemlidir, çünkü bu hedefler hayatımıza bir yön verir. Bu hedeflere ulaşmak için gösterilen çabalar, sarf edilen emekler kişisel gelişime yardımcı olur ve kişisel gelişimi ilerletir. Sadece düşüncelerle kişisel gelişim sağlanamaz. Eyleme geçmek ve hedeflere ulaşmak da gerekir. Başlangıçta küçük hedefler belirlemeli ve bu küçük hedefleri zamanla büyütmelidir. Başarısız olacağınız hedefleriniz birikebilir ve ileri atılmanızı engelleyebilir. Demek ki küçük adımlarla başlamak en iyisidir. Kişisel gelişimde ilerleme,

  • Hedef koyma
  • Hedefe ulaşmak için gerekenleri tespit etme
  • Başarılmış benzer hedeflerin nasıl başarıldığını anlama
  • Harekete geçme
  • Engellere karşı yıkılmama ve yoluna devam etme

İnsanlar, en basit ve sıradan eylemleri yapmak için kendilerine bazı stratejiler belirler ve bu metotla ilerler. Hayatta gerçekleştirilmesi gereken tek kriter, kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılaması ve başarıya ulaşmak için yaşamda ileriye doğru ilerlemesine yardımcı olmasıdır. Kişisel gelişim, hem kendini geliştirme, hem de başkalarının geliştirmeyi de kapsar. İlişkileriniz başka insanların hayatlarını da etkiler. Diğer bir deyişle, başkalarına yardım etmenin veya başkalarına hizmet etmenin, kişisel gelişime de yol açtığı söylenebilir.

Her Zaman Bir Hedef Belirleyin
Hedefler sizi başarı yolunda ilerlemeye zorlar size motivasyon gücü verir, risk almanıza ve kendiniz için zorluklar belirlemenize izin verir. Engeller karşısındaki tutumunuz her bir hedefi başardığınızda daha da netleşir. Başarı yolunda sağlam ve dirençli bir şekilde ilerlemenizi sağlar.

Hedefleriniz Gerçekçi Olmalı
Yoksul bir genç, NASA da astronot olmak gibi absürt bir hedef seçtiğinde, bu hedefin gerçekleşmeyeceği açıktır. En azından akademik kariyer ilk engel olacaktır. Sonra yabancı dil sorununun aşılması gerekecektir. ABD de yüksek lisans ve her şey için önce, eğitim parası gerekecektir. Bu okumamış gencin, hedefi akıllıca bir hedef değildir. Hedefleri belirlerken, içinde bulunduğunuz durumu da göz önüne almanız ve şartları gözden geçirmeniz gerekir.

Hedefler için Harekete Geçin
Akıllıca bir hedef belirledikten sonra, o hedef için ne gerekiyorsa onların hazırlanması gerekir. Plan yapılması gerekir. Planların devreye alınması gerekir. En mükemmel hedefler bile , eyleme geçirilmediğinde hiç bir işe yaramazlar.

Hareket için Motivasyon Edinin
Motivasyon bakkallarda marketlerde satılmaz, sizin iç dünyanızdan hayallerinizden ve beklentilerinizden gelir ve güç kazanırlar. Sizi eyleme sürükleyecek enerjiyi verirler.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button