Kişisel Gelişim Yeni Olana Açık Olmak

Kişisel gelişim dersleri arasında bu gün önemli bir konu daha işliyoruz. Yeni olana açık olma ve geleni olgun bir tavırla karşılama konusuna değiniyoruz. Hayatın 2 saniyede aynı olduğu bir zaman dilimi yoktur. Her saniye, yeni şeyler olur. Ünlü bir bilge, aynı nehirde, tüm şartlar eşit olarak 2 kez yıkanamazsınız demiş.

Bulutların durumu rüzgarın hızı nehir suyunun sıcaklığı ve debisi, o an için balıkların pozisyonları, güneş ve diğer gezegenlerin pozisyonları sadece o an için bir kompozisyon oluşturur bir saniye sonra o resim bozulur ve yerine başka bir resim gelir. Bu nedenle aynı nehirde 2 kez aynı şekilde yıkanamazsınız derken bunu kastediyor. Hayat karşımıza sürekli yeni şeyler çıkarıp durur. Eski sorunların çözümü için kullandığımız anahtarlarla, yeni problemleri çözmeye çalışınca işler biraz daha karmaşık hale geliyor.

Bu durum, yeniyi kabullenememekten ve onu eski gibi düşünmekten ileri geliyor. Oysa su gibi bilge olmak gerekiyor. Su da hangi kaba konursa konsun onun şeklini alıyor. Su her ortama uyum sağlar. Sıcaklık sıfırın altına indiğinde, donar, biri onu ateşin üzerine koyarsa kaynar ve yükselir. Yani form değiştirir. Ve çok sık olarak kullanılan bir argüman daha var: Otların bilgeliği argümanı. Otlar rüzgar geldiğinde ona boyun eğerler ve eğilirler. Bundan zarar görmezler üzerindeki tozlar alınır sadece… Oysa fırtınaya karşı koyan biraz kök salmış ağaçlar ona direnirler. Sonra da dalları kırılıverir. Zarar ederler. Bu argüman tüm doğu öğretilerinde öğrencilere eğitim verilirken kullanılır.

Yeni olana açık olmak nedir? Gelen her ne olursa olsun, o yeni bir şeydir ve sizin için zararlı veya yararlı olabilir. Onu değiştirme gücünüz yoksa, onu kabullenin der öğretiler… Bir depremi engelleme gücünüz var mıdır? Eğer varsa engelleyin ama yoksa, dövünüp durmak yerine yaralarınızı sarmaya bakın ve ders almaya bakın. Kişisel gelişim dersleri arasında en önemli konulardan biri de budur; kabullenmek ve anlayış göstermek! Yeni gelene açık olmak, okyanusta salınızla ilerlerken, suyun götürdüğü yere gitmek… Bazen biz kurcalamadığımızda hayat kendi doğallığı içinde daha güzel akar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button