Kişisel Gelişim ve Başarı Formülü

Kişisel Gelişim ve Başarı Formülü

Kişisel gelişim konusunda en önemli ve itibar gören beceri, bir şeyi bir işi başarmak bir hedefe ulaşmaktır. Kişisel gelişim, her insan için farklı yöntemlerle ve tecrübelerle gelişse de aslında bu işin bir formülü var. Herkes için geçerli olan kişisel gelişim ve başarı formülü şu:

Potansiyel: İnsanların bir potansiyeli vardır, başarmaya azmettikleri işi başaracak kadar potansiyelleri vardır. Fakat insanlar bu potansiyel için hayat tarafından yeterince zorlanmadıklarında, bunu kullanmazlar. Bunun için bir motivasyon gerekir. Potansiyeliniz ne kadar çok yüksek olursa olsun onu kullanmadığınız sürece bir başarı beklemeyin.

Girişim: Girişim, başarı planlarının gerçeğe çevrilmesi, harekete geçirilmesidir. İnsanlar,  başarıya büyük bir kesinlikle olacak inancı ile bakmadıkları sürece, başarıp başarmamaları bir şey değiştirmez. O başarı bile olsa sonunda başarısızlığa inecektir.

 

Sonuçlar: Çok cılız bir girişimle bir şeyler yapmaya başladığınızı düşünün, sonuç genellikle vasat olur. Yani bir kayda değer başarı elde etmezsiniz. Sonra da dersiniz ki; ben bunun böyle olacağını biliyordum zaten! Demek ki ben başaramam. Haklıymışım. Evet haklı çıkarsınız. Bu da size yeni bir inanç kalıbı verir.

İnanç: Şimdi, o kadar başarısız oldunuz ki artık başarısız biri olduğunuza kesin olarak inanacak bir kalıp geliştirdiniz. Haliyle resimde de gördüğünüz gibi, potansiyeliniz de zayıfladı. Girişiminiz zayıf, sonuçlar verimsiz ve inancınız körelmiş halde iken bu kısır döngü sürekli tekrar eder durur. Kısır döngü tekrar ettikçe de daha başarısız olursunuz.

Başarının Formülü

Bir şeyi onlarca yüzlerce defa başarısızlıkla sonuçlandırdığınızda, sizin de pes etme noktanız gelir. Başkaları yapabilir, onların birçok avantajları var diye düşünürsünüz. Onların hiçbir şeyi yoktu aslında. Onların etrafındaki kalabalıklar, başarıdan sonra oluşan yapay kalabalıklardır. Onlar başarı yolunda belki de tek başlarına çok zor süreçlerden geçerek başarıyı elde ettikten sonra, çevreleri genişledi. Kaf dağının arkasında çıka gelen bir sürü akrabaları eşleri dostları peyda oldu. Bunları getiren şey, başarı idi. Onlar başarıyı getirmediler. Başarı olan yere; sivrisineklerin ışığı görmesi durumu gibi hücum ederler. Demek ki her şey, sizde başlıyor ve inancınızı güçlü kılmakta başlıyor. O inancı güçlü kılarsanız, resimdeki okları takip edebilirsiniz ve başarılı sonuçlar üretebilirsiniz.

 

Kişisel gelişim, başarı, kişisel başarı, başarının formülü

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button