Kişisel Gelişim Dersleri | Düşünceler Nesnelere Dönüşür mü

Kişisel Gelişim Dersleri | Düşünceler Nesnelere Dönüşür mü

Kişisel gelişim dersleri insanları geliştirmek amacını güden eğitimler silsilesidir, bu süreçte hayatın bir çok alanına dokunan dersler verilir. The Secret sır kitabını okuyanlar ya da The Secret sır belgeselini izleyenler, orada “ düşüncelerin nesnelere dönüştürülebileceği” şeklinde cümlelerle çok karşılaşırlar. “İste,  arzula ki senin olsun!” gibi çok çekici ve pohpohlayıcı cümleler bu tür kitapların her noktasına yerleştirilmiş. Zaten aç okuyucuyu sürükleyen de bu umut veren cümlelerdir. Hiçbir şeyiniz yoktur, sıfırın altındasınızdır belki de borç batağında debeleniyorsunuzdur, ama The Secret, bunları sekter et! Diyebiliyor. Sıfırdan başla ve her şeyi unut. Hayallerine odaklan! İste ve gerçekleştir! Etrafınızda bunu başaran  ve hak ettiği yerde olmadığını adınız gibi bildiğiniz insanlar var! Onlar nasıl oraya çıkabildiler? Onlar hayal ettiler ve hem de yoğun bir şekilde ve yıllarca… sonunda hayallerine ulaştılar. Sen de hayal et. Evet bu davet, işi olmayanlar için ve umudu olmayanlar için büyük bir öneme sahipler.

 

Lakin evrenin yasaları böyle çalışmıyor. Her isteyen her istediğini alsaydı, böyle bir dünya yaşam alanı olmaktan çıkardı.  Düşünsenize, herkes ne istiyorsa elde edebiliyor! Bir süre sonra, maddi ihtiyaçlar ve istekler tükenirdi, sonra insanlar sapkın yollara baş vurabilirdi. Herkes için bir genelleme değil tabi bu! Ama bir çok insan raydan çıkardı.

Demek ki, düşünceler nesnelere dönüşür sözü biraz absürt bir söz veya cümle… Herkes için geçerli değil. Evet bazı yüce evliyalar ermişler dervişler için, dilemek, evrene bir emir gibi algılanır ve yerine getirilir o başka… Ama sıradan insanlar ve arzular için bu dileklerin gerçekleşmesi öyle kolay değildir.  Ünlü bilge Maharaj der ki, dilekleriniz, bütün dünyanın hayrını kapsıyorsa , gerçekleşirler. Ama kişisel ve bencilce arzuların tatmini içinse, onlar çok zor gerçekleşirler.

The Secret gibi kitapların çok zararlı olduğunu bu açıdan düşünüyorum. Onlar size çok büyük umutlar empoze ederler, ve sizi yer yüzünün acıması mücadelesi içine iterler, sonra da hayal kırıklığı peşi sıra gelir. Siz umudunuzu kaybedersiniz ve yanlış inanç kalıpları geliştirirsiniz. En büyük tehlike budur. Kişisel gelişim dersleri size asla inançlarınızı pozitif yönlü olanları kaybetmemeniz gerektiğini söylerler. Bir şeye olan inancınızı kaybederseniz, potansiyeliniz ne kadar yüksek olursa olsun, kötü sonuçlar üretirsiniz. Bu kötü sonuçlar daha kötü inanç kalıplarına iter sizi. Sizin başarısız olduğunuz inancı kötü bir kalıptır. Kolay kolay kırılamaz. O nedenle kişisel gelişim dersleri alırken seçeceğiniz kişisel gelişim kitapları, bu açıdan büyük önem arz ediyor.

Kişisel gelişim kitapları, kişisel gelişim dersleri, the secret, sır kitabı,

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button