Ana Sayfa / Gezi Rehberi / Kiev’de Tatil Yapmak? Ukrayna’da Fiyatlar Nasıldır?

Kiev’de Tatil Yapmak? Ukrayna’da Fiyatlar Nasıldır?

Turistik amacı yapılan seyahatler sırasında en çok merak edilen soru gidilecek bölgedeki fiyatlardır. Ekonomik olarak bir tatil yapmak isteyen kişiler yapacakları tüm masrafları önceden araştırarak ne kadarlık bir masraf ile tatillerini sonlandırabileceklerini düşünmektedirler. Ukrayna tatili sırasında konaklamalar genel olarak Kiev’de yapılmasından dolayı bu yazımızda Kiev’de Tatil fiyatların ne kadar olduğuna bakarak değerlendirmelerde bulunacağız. Fiyatlara geçmeden önce ülkenin kullandığı para birimine ve değerine bakalım. Ülke, Grivna (UAH) para birimini kullanmaktadır. Güncel kura baktığımızda 1 Grivna’nın 10 ile 13 kuruşa karşılık geldiğini görmekteyiz. Ortalama olarak 100$ para ile ülkeye girmeniz durumunda yapacağınız bozum işleminden elinize 2,850 UAH geçecektir.

Tatilciler genel olarak Kiev’de kaldıklarını ve tatillerini bu şehir üzerinden yürüttüklerini görmekteyiz. Bunun temel nedeni ise Kiev’in gerçekten ucuz ve tatilcileri düşünen bir yapısının bulunmasıdır. Özellikle gece hayatı, alkol gibi etmenler ülkede turiste bedava gibi gelmektedir. Doğru tercihler yapmanız durumunda konaklama başta olmak üzere ulaşım, yemek gibi konularında oldukça ucuza getirebilir, ekonomik bir yurtdışı seyahati yapabilirsiniz. Bununla beraber kıyafet, elektronik eşyalar, kişisel bakım ürünleri ve eşyaları ülkemize oranla oldukça pahalı olarak satılması ilk girişte birçok kişiyi şaşkına çevirmektedir. Ülke içerisindeki en popüler, en büyük mağazaya gitseniz dahi sahte ve defolu ürün almanız mümkündür. Bu nedenle kesinlikle alışveriş yapmamanızı öneririz.

Kiev’de Tatilciler İçin Ucuz mu Pahalı Mı?

Kiev’in ucuz mu pahalı olduğuna ilişkin oldukça fazla soru internet üzerinde dolaşmaktadır. Aslında bu durumun değişiklik gösterdiğini, ülkeye hangi amaçla girdiğinize göre değiştiğini belirtmek istiyoruz. Eğer turistik amaçlı bir giriş yaptı iseniz kısa süreli olarak sizlere ucuz ve ekonomik gelecektir. Bununla beraber şehirde yaşamak, kalıcılık düşünürseniz elbette pahalı yönlerinin ağır bastığını görmekteyiz. Bu duruma örnek verecek olursak; merkezden uzak 50 metrekare dairelerin aylık kira ücretlerinin 400$’dan başladığını söyleyebiliriz. Kira masrafının yanında elektrik, su doğalgaz, internet gibi masrafların kış aylarında 150$’a kadar artış yaptığını görüyoruz. Bununla birlikte ülkedeki gece hayatı, gündüz eğlence merkezleri, ulaşım, taksi, konaklama, yemek gibi etmenlerin oldukça ucuza geldiğini söyleyebiliriz. Restoran fiyatları ülkemize oranla 3/1 hatta 4/1 olduğunu, taksilerin 100 km için aldığı ücretin 75 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Kiev Nasıl Bir Yer? Kiev Hava Durumu Nasıldır?

Kuzeyde yer alan bir ülke olmasından dolayı Ukrayna’da havalar bazen oldukça sert ve haşin geçebilmektedir. Genel olarak Ocak ayında -5’e kadar inen hava durumu şehirler arası oldukça farklılık gösterebilmekte. Kış aylarında Ukrayna’ya gitmeniz durumunda her yeri kar ve buz olarak görebilirsiniz. Ülke kış aylarında herhangi bir kar ve buz bakımı yapmamaktadır. Kış aylarını oldukça soğuk geçiren Kiev, yaz aylarını 30 dereceye kadar çıkarabilmektedir. Yaz aylarını oldukça sakin geçiren şehir, en iyi tatil zamanlarını bu mevsimde ziyaretçilerine tattırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları