Ana Sayfa / Teknoloji / Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Akdeniz ikliminin en güzel bitki türleri arasında yer alan Keten Tohumu, yaz aylarında meyve vermeye başlayarak her meyvesinin yanında 2 adette tohum vermektedir. İçeriğinde birçok mineral ve vitamin olmasından dolayı sağlığa birçok açıdan faydalar sağlayan bu bitki son zamanlarda birçok kişi tarafından kullanılmakta olup olumlu sonuçlar elde etmektedir. İçeriğinde genel olarak E, C ve K vitaminleri içeren keten Tohumu aynı amanda Demir, kalsiyum ve bakır bakımından da zengin olduğunu söyleyebiliriz. Mineraller ve vitaminler ile beraber magnezyum deposu olarak gösterilen bu bitki Omega 3 bakımından da zengin olduğunu söyleyebiliriz. Son zamanlarda başta vejeteryan beslenen kişilerin ve kilo problemi yaşayanların temel besin öğünleri arasında yer almaktadır.

Genel olarak bitkisel içerikli tohumların tamamı yağlı ve yüksek kalori içerdiğini, Keten Tohumumun da bu alan içerisinde yer aldığını söyleyebiliriz. Gün içerisinde 100 gram değerinde keten tohumu tüketen kişilerin günlük kalori ihtiyaçlarının %27’sini tek başına karşıladığını söyleyebiliriz. Yukarıda saydığımız etmenlerden ötürü başta kanser olmak üzere birçok sağlık sorununun temel çözüm kaynağının keten tohumu olduğunu söyleyebiliriz.

Keten Tohumunun Faydaları içeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim sistemini rahatlattığı, sindirilmesi kolay besinlerin daha rahat bir şekilde sindirilerek sindirim sistemini koruduğunu söyleyebiliriz. Bu tohumu kullanan kişilerin sindirim sistemlerinin aşırı olarak çalışmadığını, genel olarak sakin olarak çalışan sindirim sisteminin normale oranla daha fazla kalori yaktığı gözlemlenmektedir. Keten Tohumunun Faydaları zayıflamak isteyen kişiler üzerinde önemli ölçüde farklılıklar meydana getirmektedir. Sindirim sisteminde gösterdiği etkiyi erkeklerde prostat kanseri görülme olasılığını, kadınlar için meme kanseri görülme olasılığını minimuma düşürmektedir.

Keten Tohumunun Faydaları arasında kalp sağlığının da olumlu etkilendiğini belirten uzmanlar, tohum içerisinde bulunan antioksidan içeriğinin kalp damar sağlığını önemli ölçüde pozitif etkiler uyandırdığını söyleyebiliriz. Düzenli olarak kullanılması durumunda başta kolesterol ve kan şekeri seviyesini normal dengede tutan Keten Tohumu meydana gelebilecek tüm kalp ve damar rahatsızlıklarının da önüne geçmektedir. Kolesterol hastalarının son zamanlarda bu bitki tohumu kullanmalarından dolayı kolesterollerinde ciddi azalmalar meydana geldiğini, zamanla yok olduğunu görmekteyiz.

Keten Tohumunun Faydaları konusunda araştırmalar yapan bilim insanları genel olarak bu tohumun vücut çalışma sistemine olumlu etkiler meydana getirdiğini, vücut için gerekli olan magnezyum, b vitamini ve elementler bakımından eksikliklerini tamamladığını söylemekteler. Metabolizmayı bütünüyle güçlendiren keten tohumu özellikle kış aylarında kişileri hastalıklardan iyi bir şekilde koruduğunu söyleyebiliriz.

Keten Tohumunun Faydaları arasında kadınsal sorunlara karşı gösterdiği etkilerinde yer aldığını söyleyebiliriz. Bu tohumun kadın hormonlarını düzenleyerek doğurganlık oranlarını artırdığını söyleyebiliriz. Menopoz süresini oldukça uzatan keten tohumu meme kanseri oluşumunu da büyük oranda engellediğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda kadınlar için büyük bir sorun olarak gösterilen vajinal kuruluk sorununa karşı da önemli etkiler meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Bu gibi birden çok faydaları bulunan keten tohumunun elbette bazı zararları bulunmaktadır. Bu zararlardan da bahsedecek olursak;

Keten Tohumunun Zararları

Keten Tohumunun Faydalarından daha fazla yararlanmak isteyen kişiler bazı durumda dozajı oldukça fazla kaçırmaktadır. Aşırı tüketim sonucunda meydana gelebilecek yan etki ve zararlardan bahsedecek olursak;

  • Keten tohumunun fazla kullanılması durumunda içeriğindeki etken maddelerden ötürü ishale neden olabileceği belirtilmektedir.
  • Yine bu tohumun aşırı olarak kullanılması durumunda kan pıhtılaşma durumunun meydana geldiği görülmektedir.
  • Yüksek dozda tüketimi bağırsakları rahatlatmaktan ziyade bağırsakların sıkışmasına neden olabilmekte.
  • Daha önce hiçbir şeye alerjisi olmayan kişilerin keten tohumu kullanımından ötürü alerji sahibi olduklarını da söyleyebiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan Argan Yağının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları