Kelime-i Tevhid (Lâ ilâhe illallah) Okumanın Fazileti

1

Kelime-i Tevhid’i bilmek ve anlamını öğrenmek tüm müslümanlara farzdır. La ilahe illallah Muhammedün resulullah fazlaca fazileti olan bir söz öbeğidir. Manası Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed aleyhisselam da onun resüludur anlamındadır. Özellikle kelime-i tevhid getirilmesi sayesinde birçok fazilete erişilebilir. Dinimizin en önemli söz öbeklerinden biridir. Hadis-i Şeriflerde Allahu Teala’yı anmanın en güzel yolu kelime-i tevhid’dir buyurulmuştur. “Bir kimse günde yüz kere Lâ ilâhe illallah derse, kıyamet gününde, Allah-u Teàlâ Hazretleri, o kulunun yüzünü ayın ondördüncü bedir gecesindeki parlaklığı gibi ba’s ve haşr edecek ve sevap cihetinden onun ameli derecesine hiç kimsenin ameli ref’ olunmayacaktır. Ancak onun kadar ve daha ziyade diyenlerinki müstesnâdır.” buyurulmuştur. Kelime-i Tevhid hem Allah’ın birliğini kabul etmek hem de Hazreti Peygamberimiz (sav)’ın onun elçisi ve peygamberi olduğunu teyit etmek amaçlı söylenmektedir. Her müslümanın hayatı boyunca sürekli dile getirmesi ve günlük olarak söylemesi önemlidir. Şüphesiz ki bunu Allah rızası için yapanlar ödüllendirilecektir. Deylemi hadislerinde şöyle buyurulur; “La ilahe illallah demek 99 belayı önler. Bunun en aşağısı sıkıntıdır.” Bu sebeple kişiler dert ve sıkıntıya düştüklerinde de Kelime-i Tevhid getirerek dertlerinden kurtulmaya çalışabilirler.

İslam kolaylık dinidir ve Rabbimiz bizim iyi olmamızı ister. Dünya’ya geldiğimiz ilk andan nefes vereceğimiz son ana dek O’nu ve Peygamber Efendimiz (sav) ‘ın adını anmak ve sürekli onlarla yaşamak en doğrusudur. Müslüman olarak üzerimize farz olan ibadetleri yerine getirmek dışında sürekli O’nları zikrederek cennete ulaşabiliriz. “La ilahe illallah Cennetin anahtarıdır.” İ. Ahmed hadislerinde yer almaktadır. Şeytan ölüm döşeğinde hastalara çok yakındır, bu sebeple ölüm döşeğinde yer alan insanlara Kelime-i Tevhid getirmesine telkin edin. Cennet müjdesiyle kelime-i tevhid getirilmesine telkin edin ama kesinlikle zorlamayın. Hakim hadislerinde “Son sözü La ilahe illallah olanın, ruhu kolay çıkar ve o söz kıyamette ona nur olur.” buyurulmuştur.

İnsan ahireti asla unutmamalı ve ahiret bilinciyle yaşamalıdır. Bu dünyada hizmetimize sunulan her şeyin bir hesabı olduğu, Rabbimize karşı yükümlülüklerimiz olduğunu bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Bizler gelip geçici Dünya hayatına fazla aldanmadan yaşamayı öğrenmeliyiz. Allah’ın gazabından korkanlar için Kelime-i Tevhid bir kurtuluşu temsil eder. Beyheki hadislerinde “Ahiret, dünyaya tercih edilince, La ilahe illallah sözü, Allah’ın gazabından korur. Dünya kârını, ahirete tercih eden, La ilahe illallah dediği zaman, Allahü teâlâ, “Yalan söylüyorsun, sözünde sadık değilsin” buyurur.” yazmaktadır. Rabbimiz bizim tüm düşüncemizi ve davranışlarımızı sonuna dek bilen ve görendir. Onu kandırmaya çalışmak sadece kendimizi kandırmamıza yol açar. Kıyamet gününde cennetle müjdelenenlerden olmak adına O’nu ve Resul’ünü sürekli anmalı ve farz olan ibadetlerimizi yerine getirmeliyiz. Allah bizlere son sözünde “La ilahe illallah Muhammedün resulullah” demeyi nasip eylesin.

1

 

2

Related Articles

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button