Ana Sayfa / Teknoloji / Keçiboynuzu Özü Faydaları Neler ?

Keçiboynuzu Özü Faydaları Neler ?

Keçiboynuzu Özü Faydaları Neler?

 

Keçiboynuzu ( Harnup ) yeryüzünde bulunan en eski bitki türlerinden birisidir. Batı dillerinde keçiboynuzuna “ Yahya peygamberin ekmeği ” denirken eski kutsal metinlerde ise keçiboynuzuna “ yaban balı ” denilmekteydi. Uluslararası sanayide ve ticaride ise keçiboynuzu “ Carob ” adı ile adlandırılmaktadır. Keçiboynuzu yetiştirilirken herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığı için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda keçiboynuzu ekolojik bir üründür. Keçiboynuzu Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Havzası’nda yetişen bir meyvedir. Birçok hastalığa faydası olan keçiboynuzunu ve keçiboynuzu özünü bu yazımızda inceleyeceğiz. Keçiboynuzu yoğun bir lif kaynağıdır. Bilinen herhangi bir yan etkisi de yoktur. Ayrıca kalp beyin ve böbrek gibi organların korunmasında büyük önem taşır. En önemli özelliği ise nefes darlığı, alerji, astım, öksürük gibi sağlık sorunlarının çözümüdür. Keçiboynuzu özü ise bu etkilerin yoğunlaşmış halini içeren bir üründür.

Keçiboynuzu Özünün Faydaları Nelerdir?

 

Öncelikle birçok kişinin sorunu olan yüksek tansiyon problemine faydalıdır. Kolesterol içermediği için tansiyon hastaları için çok iyi bir seçenektir. Ayrıca keçiboynuzu özü çocukların zihinsel gelişimini arttırır. Vitamin ve mineral deposu olan keçiboynuzu özü çocukların zihinsel gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Keçiboynuzunun özünde aminoasit olduğu için kan yapıcı özelliği de vardır. Özellikle öksürükten şikayetçi olan hastalar keçiboynuzuna yönelir çünkü keçiboynuzunun balgam söktürücü bir özelliği vardır ve öksürüğü keser. Keçiboynuzu özü, kalsiyum ve magnezyum içerdiği için kemik erimesine iyi gelmektedir. Günümüzün en zor hastalıklarında olan akciğer kanserine karşı da çok iyi gelmektedir.

Keçi Boynuzu Özü Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu özü, yetişkinler tarafından sabah ve akşam olmak üzere aç karnına iki yemek kaşığı tüketebilmektedir. Çocuklar ise kahvaltıdan önce aç karnına bir yemek kaşığı tüketmelidir. Bebeklere de sabah bir çay kaşığı verilmesi uygundur. Her gıda da olduğu gibi keçiboynuzunda da fazla tüketmek oldukça zararlı olabileceği için keçiboynuzu özünü hem büyükler hem de küçük yaşta ki kişiler dikkatli ve kararında tüketmelidirler. Küçük yaştaki kişilerin ise keçiboynuzunu tüketirken daha dikkatli olmalarında fayda vardır.

Keçiboynuzu Özü Nerelerden Alınır,

Günümüzde her kesimden insanın severek tüketmiş olduğu keçiboynuzu büyük küçük herkes için oldukça yararlı bir besindir. Eskilerden beri çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan keçiboynuzu hata olmadan önce içildiğinde ise hastalıkları önlemektedir. Bu yararlı besini almak isteyen kişiler ise keçiboynuzu özünü aktarlardan, marketlerden veya eczanelerden kolaylıkla bulup temin edebilirler.

Keçiboynuzu Çeşitleri

Keçiboynuzunun oldukça fazla çeşidi olan ve halk arasında sıklıkla tüketilen bir besindir. Keçiboynuzu kırığı, keçiboynuzu unu bu çeşitlerden birkaçıdır. Keçiboynuzu kırığı yapılırken bütün halde bulunan Hamup meyveleri bazı makineler yardımı ile kırılır ve küçük parçacıklar haline getirilir. Küçük parçalar haline getirilen keçiboynuzları ise içerisinde bulunan yabancı maddeler ve çekirdeklerin temizlenmesi amacı ile bir eleme sisteminden geçirilir. Yapılan işlemler sonucunda ise elde edilmiş olan keçiboynuzu kırığı pekmez üretilmek için oldukça fazla tercih edilir. Bunun yanında keçiboynuzu unu ise çekirdeklerinden ayrılmış olan keçiboynuzu meyvesinin kavrulması, öğütülmesi ve mikronize ile elenmesi sonucunda saf olarak elde edilmektedir. Keçiboynuzu unu kafein içermemesi ve tadının kakaoya çok fazla benzemesinden dolayı kek, çikolata, bisküvi gibi birçok gıdanın hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Keçiboynuzu unu aynı zamanda içerisinde glüten maddesi bulundurduğu için çölyak hastalığına yakalanan kişiler tarafından da rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Birçok tatlının imalatında ise bu un renklendirici, aroma verici ve tatlandırıcı madde olarak kullanılmaktadır. Düşük miktarda yağ içermesi ve zengin mineralleri sayesinde keçiboynuzu unu doğal güç ve besin kaynağıdır.

Keçiboynuzu Özü Fiyatı 

Markadan markaya ve yetiştiği yere göre keçiboynuzu özü fiyatı değişse de ortalama fiyatları aşağıdaki gibidir ;

 

Hünnap 640 gr Keçiboynuzu Özü fiyatı : 13-15 TL  civarı.

Natural Healt Activite 650 gr  Keçiboynuzu Özü fiyatı : 25-26 TL

Ortalama fiyatlar bu şekilde.Diğer markaların keçibynuzu özü fiyatlarını da inceleyip ekleyeceğiz.

Bu konu hakkında bizlere tavsiye,öneri ve bilgilerinizi yorum arayıcılığıyla iletebilirseniz memnun oluruz.Sizlerin görüşleri hem bizim için,hem de diğer ziyaretçilerimiz için çok önemli.

 

Bir önceki yazımız olan Yozgat Ek Gelir Yapılacak İşler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları