Kişisel Gelişim

Karar Vermenin Önemi Ve NLP Switch Tekniği

İnsanlar daha mutlu ve rahat yaşamak için kararlar verirler, fakat çok azı verdikleri kararları harekete geçirirler. Kişisel gelişim dersleri yazı dizimizde karar vermenin önemine değineceğiz. Karar vermek; hayatı daha da güzelleştirme amacını taşır. Kilo vermek, yeni bir işe başlamak, yeni bir hayata başlamak ciddi kararlardır. Ancak sadece kararlarını eyleme dökenlerde başarı görebilirsiniz. Diğerleri kararlarını yatım bırakırlar. Yarı yolda verdikleri kararlardan vaz geçerler. Burada temel fark nedir? Onlar yeterli motivasyona sahip değillerdir.

Kararlarını eyleme dökme konusunda enerjilerini besleyecek kadar motivasyon ve tabi inançları yoktur. En büyük sorun motivasyon ve inanç eksikliğidir. Bu da kötü sonuçlar üretmenize yardımcı olur .Diyelim ki fazla kilolarınız var ve onları vermek istiyorsunuz ya da doktorunuz sağlığınızın ciddi boyutlarda bozulacağı hakkında sizi uyarmış olsun. Şimdi siz kilo vermek için bir karar vereceksiniz.

Kişisel gelişim Karar vermek
Bu yeterli mi? Gerekli ama yeterli değil. Bunun yanında sizin bu kararı harekete geçirmeniz ve sürekliliği sağlamanız gerekir. O heyecanı ve tutkuyu elde etmek için bir takım kişisel gelişim seminerlerinde anlatıldığı gibi bazı NLP tekniklerine ihtiyacınız var. Kendini şartlandırma, heyecanı ve tutkuyu sürdürmek için, zihinsel bir takım değişimler gerekir. Zihninizde kilo vermek ile ilgili bazı görüntüleri hayalleri getirmeniz gerekir. Patates kızartması asitli şekerli içecekler, hamburgerler sizin kilo almanıza neden oldu. Ama siz diyetin 1. Gününde yeniden bunları özlediniz. Şimdi sizinle hamburger arasındaki mesafeyi uzatacak bir zihinsel görüntüye ihtiyacınız var. O görüntü şudur: 3 ay sonraki kilo vermiş halinizin resmini gözlerinizde canlandırın. Hamburgeri çağrıştıracak her türlü his size zarar verir.

O hisleri ve çağrıştırıcıları , 3 ay sonraki fit görüşünüzle değiştirmek zorundasınız . Bunu başardığınızda o iştahınız ve hamburgere olan özleminiz yok olur. İşte bu da kilo vermek için sizi motive eder. İşiniz çok kolaylaşır, ama siz diyetin başında veya ortalarında her zorlandığınızda diyeti bozarsanız, bir sonraki kararınız daha güçsüz ve cılız olur. İradeniz daha da zayıflar .Bunlara mahal vermemek için zihinsel görüntüler üzerinde çalışın. Bu yöntem bir NLP switch ( değiştirme) yöntemidir. Yaptığınız şey, zihinsel görüntüler üzerinde oynamak değiştirmek ve böylece duygularınızı kontrol altına almaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu