Kanserden Korunmanın Yolları Nelerdir Kısa Anlatım

Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda normal hücrelere yer bırakmamasını sağlar. Bu hücrelerin çoğalması ise vücudun olduğu gibi çalışmasını zorlaştırmaktadır. Kanserin pek çok türü mevcuttur. Dünya’da ölümlerin en çok yaygın görünme nedenlerinden biri ise kanserdir. Dünya’da her yıl 14 milyona yakın insan kansere yakalanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 2025 yılına kadar 15-20 milyon kişinin kanser nedeni ile kaybedilmesi beklenmektedir. Kanser önlenebilir ve erken tanınabilmektedir. Beslenme alışkanlığı gibi yaşam tarzı değişiklikleri kanser hücrelerinin oluşmasında büyük rol oynadığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Kanserden Korunmanın Yolları
Araştırmalar sayesinde kadınlarda oluşan kanserlerin %50’nin erkelerde ise %30’nun beslenmeye dayalı olduğu görünmüştür. Kanserin oluşmasında genetik faktörler rol alsa kanserlerin ortalama %70’ini de çevresel faktörler olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle kanser oluşumunda etkili olan faktörler tedbir alınarak kanser oluşumu riskini azaltmak mümkündür.

 • Ürünlerdeki katkı maddeleri kanser hücrelerinin oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
  Bu nedenle hazır paketli ürünlerden kaçınmalıdır.
 • Tek yönlü beslenmeden vazgeçilmeli ve tahıl, meyve, sebze, et ve süt gibi besinlerden gün içinde mutlaka tüketilmelidir.
 • Her gün düzenli olarak ara öğünlerde sebze veya meyve tüketilmelidir. Meyve ve sebze tüketimi kanser riskini %20 azaltmaktadır.
 • Gereksiz fazla şeker kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Pişirme yöntemi olarak kızartmadan uzak durulmalı, yiyecekler haşlama veya fırın ortamında pişirilmelidir.
 • Beyaz ekmek yerine tam buğday veya kepek ekmeği tercih edilmelidir.
 • Sigara içmek ve içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Tütün ürünlerinin kara akciğer kanseri olmak üzere, pankreas, rahim ağzı, böbrek gibi kanserlere yol açtığı bilinmektedir.
 • Dengeli yağ kullanımı meme prostat gibi kanser oranlarını azaltmaktadır. Fazla yağ kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Aşırı tuz kullanımının önüne geçilmelidir. Fazla tuz kullanımı mide kanseri riskini arttırmaktadır.
 • Aşırı kahve ve çay tüketimi azaltılmalıdır.
 • Hazır meyve suları yerine ev yapımı taze meyve suları içilmelidir.
 • Fazla alkol kullanımından mutlaka uzak durulmalıdır.
 • Yaz ayındaki güneş ışınlarından korunmak. Güneş ışınlarına maruz kalmak çeşitli cilt kanserlerine yol açmaktadır.
 • Yüksek radyasyon içeren alanlarda bulunmamak.

Kanserden Korunmak İçin Erken Teşhiş
Kanser çok sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle insanların herhangi bir şikayeti olmaması durumunda bile yapılan bazı testler sayesinde erken teşhis yapılabilmektedir. Erken teşhis sayesinde hastanın tedavi edilmesi kolaylaşmaktadır. Meme kanseri hemen hemen her kadında görülebilecek bir hastalıktır. Kadınların memelerini periyodik olarak kontrol etmeleri ve herhangi bir kitle hissedilmesi durumunda doktora giderek mamografi denilen radyolojik cihazla kontrol edilmeleri erken tanı sayesinde tedavi şansını arttırmaktadır. Yine kadınlarda görünmekte olan rahim ağzı kanseri, rahimden alınan sürüntü örneklerinin incelenmesi durumunda rahim kanserinin erken tanısı mümkün olmaktadır.

Çocuklarda idrar incelemesi ile nöroblastom diye adlandırılan kanser tanısı erken konmakta ve böylelikle erken tanı konularak tedavisi çok güç olan bu hastalığı tedavi etme şansı sunmaktadır. Sık görülen karaciğer kanserlerinin Hepatit-B diye adlandırılmakta olan sarılık ile ilişkili olduğundan risk altındaki kişilere hepatit aşısı yaptırılması tavsiye edilmektedir. Kanser tanısı arttıkça tedavi şansıda artmaktadır. Kanser sebepleri hala günümüzde çok fazla bilinmemektedir. Bu yüzden yukarıda listelenmiş olan maddeleri uygulayarak kanser riskini azaltabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button