Ana Sayfa / Teknoloji / Kamuflajda İsimlik Nereye Takılır ?

Kamuflajda İsimlik Nereye Takılır ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün gençler 20 yaşına bastıktan sonra askere gitme zorunlulukları bulunmaktadır. Özel durumu olmayan veya tecilli durumda bulunmayan kişiler 20 yaşına bastıktan sonra askere gitmeleri gerekiyor. Askere gitmekte olan kişilerde öncelikle belirli bazı nitelikleri üstünde taşımaları gerekiyor. Bu kurallara uymayan kişilerin askere gitmeleri gibi bir durum söz konusu değildir. İnsanlar askere gittikleri zamanlarda bazı aşamalara tabi tutulmaktadır. Bu aşamaları geçtikten sonra kendilerine özel olarak hazırlanmış ve soy isimlerini taşıyan isimlik bölümü askerlere takılmaktadır.  Şimdi sizlere detaylı bir şekilde kamuflajda isimlik nereye takılır? Cümlesini anlatmaya çalışacağız. Öncelikle askere gitmekte olan bireyler Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin sunmuş olduğu kuralları yerine getirmesi gerekiyor. Daha sonrasında istenilmekte olan yaşın doğrulanması taktirde askere gitmeye hak kazanacaklardır.

Kamuflaj Nedir?

Askere gitmek için belli süreçlere tabi tutulmaktasınız. Bu süreçler içerisinde doktorun sizlere vermiş olduğu raporda onay imzası olduğunda askere gitme zorunluğunuz başlamaktadır. Askere giden kişilere özel olarak kamuflaj verilmektedir. Kamuflaj her ülkede askerlere verilmekte olan ve o ülkeyi temsil eden askerlerin sürekli olarak taşımış oldukları elbiseler olarak bilinmektedir. Bir Türk Silahlı Kuvvetler askeri için kamuflaj çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü vatanları için her şeyi göz önüne alan askerler kamuflajları doğrultusunda bu görevleri yerine getirebilmektedirler. Sizlerde askere gittiğiniz zaman sizlere bu elbiseler askeriye tarafından verilmektedir.

Askere gitmekte olan gençlerimiz öncelikle acemi birliğinde görev almaktadırlar. Acemi birliğinde kendilerine özel olarak askeri sınırlar içerisinde sürekli olacak şekilde kullanacakları Kamuflajlar verilmektedir. Bu kamuflajlar acemi birliği dönemi sürecinde üzerlerinde isim bulundurmamaktadır. Fakat acemi birliği bittikten sonra usta birliğine geçen bütün askerlerin kamuflajları üzerine isimlik takmaları gerekmektedir.Usta birliğine geçen askerlerin kullanmış oldukları soy isimlerine ait isimlik kamuflaj üzerinde yer almakta olan cebin sağ üst kısmına yerleştirmektedir. Askerlikleri devam ettiği sürece isimlikleri aynı yerde devam edecektir. Bu durum TSK bünyesi altında görev yapmakta olan bütün askerler için geçerlidir. Rütbe farkı olmadan herkes için belirlenmiş bir kural olarak bilinmektedir.

Ülkemizde 20 yaşına giren her erkeğin özel bir durumu olmadığı takdirde askere gitme zorunluluğu vardır. Askerliğinde belirli şartları mevcuttur. Bunlardan birisi ise; acemi birliğini tamamlamış olan askerler usta birliğine katılma hakkı kazanırlar. Acemi birliğini tamamlayan bir askerin isimlik yaptırması gerekir.

Acemi birliğini bitirerek isimlik yazdıran askerler bu isimlikleri gömleklerine takarlar. Askerler “Kamuflajda isimlik nereye takılır ?” sorusunun cevabı ise çok merak edilmektedir. İsimlik kamuflaj gömleğinin sağ cebinin üst kısmına takılır.

KAMUFLAJ NEDİR?

Kamuflaj; bir ortamla bütünleşerek kendini gizlemektir. Kamuflaj kıyafetleri ise genellikle bulunan coğrafyanın şekillerine göre yapılır. Bu sayede askerler operasyondayken kendilerini daha rahat şekilde gizleyebilirler. Bukalemunun ortama göre renk değiştirmesi de bir kamuflajdır.

Bir önceki yazımız olan General Mobile Gm 5 Zil Sesi Nasıl Değiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları