Sağlık

Kahve Limon Maskesi Yapımı Ve Haftada Kaç Kez Uygulanır?

Günlük yaşamının zorlu bir süreci haline gelmiş olan sivilceler, yediden yetmişe pek çok kişinin kabusu olan zorlu bir süreç. Pek çok yöntem denemesine rağmen bu duruma hiçbir şekilde çare bulamamış okuyucularımız için bu yazımızda sivilceler için kahve ve limon maskesi yapımı tarifini içeren çok etkili bir tarifi sizlere sunacağız ve uygulayacağız. Bu maskeyi düzenli bir şekilde kullandığınızda göreceğiniz sonuçlara siz de hayran kalacaksınız.

Sivilceler için kahve ve limon maskesi yapımı tarifimize geçmeden önce sivilcenin ne olduğu ve hangi sebeplerle ortaya çıkabileceği ole ilgili birtakım önemli hususlara değinmek istiyoruz.

Sivilce Nedir?
Tıp literatüründe akne olarak da ifade edilen sivilce, cilt gözeneklerinin tıkanmasına bağlı olarak oluşan yağ bezeleri olarak tanımlanmaktadır. Peki sivilceye neden olan faktörler nelerdir? Hangi faktörler sivilce oluşumu konusunda tetikleyici etkiye sahiptir.

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler

Sivilce oluşumu üzerinde etkili olan faktörlerin önde gelenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Yoğun stres ve gerginlik
Yorucu çalışma şartları
Beslenme ve uyku alışkanlıklarındaki düzensizlik
Yağlı gıdaların fazla tüketilmesi

Cilt yüzeyinde oluşan sivilceleri sıkarak yok etmeye çalışmak, mevcut sivilcelerin daha çok artmasına yol açacaktır. Daha çok ergenlik çağında ortaya çıkan bir sorun olan sivilceler, bu dönemde aha çok hormonlarda meydana gelen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yoğun yağ içeren besinlerin çok fazla tüketilmesine bağlı olarak da sıklıkla sivilce oluşumu gözlenebilmektedir. Çünkü cilt yüzeyinde yağ bezelerinin büyümesine bağlı olarak sebum üretiminde de artış meydana gelir. Dolayısıyla sebum üretiminin artmasına bağlı olarak da kızarıklıklar oluşur ve hoşa gitmeyen görüntüler kendini göstermeye başlar.

Sivilcenin ne olduğu ve oluşumu üzerinde nelerin etkili olduğu konularına da değindikten sonra şimdi gelelim hepinizin merakla beklediği sivilceler için kahve ve limon maskesi yapımı aşamasına.

Gerekli Malzemeler
2 çay kaşığı taze çekilmiş Türk kahvesi
2 çay kaşığı organik limon suyu

Tarifin Hazırlanışı
Malzemelerden de anlaşılacağı üzer tarifin hazırlanışı son derece basit ve kolay. Bunun için ilk olarak belirtilen ölçüde Türk kahvesini bir çay tabağına koymakla işe başlayalım. Maske tarifinde kahveyi seçtik çünkü içeriğinde yer alan kafein, cilt üzerinde etkili bir dolaşım sağlamaktadır. Kahvenin üzerine yine belirtilen ölçüde limon suyunu ekleyelim ve küçük bir kaşık yardımıyla güzelce karıştıralım. Zannediyoruz limonun sivilcelerin tedavisi üzerindeki olumlu etkilerini bilmeyen yoktur. Kahve ve limon karışımını bir güzel harmanladıktan sonra şimdi de uygulama aşamasına geçelim. 

Hazırladığımız karışımı tamamına yedirecek şekilde yüzümüze aşağıdan yukarıya doğru yavaşça sürelim. 5 dakika kadar maskeyi yüzümüzde beklettikten sonra soğuk su ile yüzümüzü iyice ovalayarak yıkayalım.

Önemli Not: Hazırladığınız limonlu maskeyi 15 günde bir sivilceleriniz tamamen yok olana dek uygulayın ve uyguladıktan sonra birkaç gün boyunca dışarı çıkarken koruyucu güneş kremi kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu