izmir’de Gezilecek Yerler Neresi? izmir’de Ne Yenir

Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri olan İzmir bulunduğu coğrafi konumu ile kendine has atmosferi sayesinde gezi olarak tercih edilen yerlerin başında geliyor. İzmir’e yolculuk yapmayı düşünüyorsanız eğer sizler için paylaşacağımız bilgiler doğrultusunda gezinizin verimli geçmesini sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyen kişilerin çoğunun tercih ettiği Ege’nin elması olarak nitelendirilen İzmir, turistik yönüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.
Kemeraltı Çarşısı


İzmir gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biridir Kemeraltı. Antik dönemden beri var olduğu biliniyor ve içinde kendi gibi birkaç tarihi yapıyı da barındırıyor. 17. Yüzyıldan beri olan bu çarşı, mimari öğeleri, hamamları, eski İzmir evleri, hanları ile şehrin görmeye değer yerlerinden biridir. Çarşıya ilk adımlarınızı attığınız andan itibaren zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissedersiniz. Binlerce yıllık yaşamında binlerce insana ve yüzlerce olaylara şahitlik yapmış bir yer atmosferi ile sizi büyüleyecektir. Yemek ihtiyacınızı lokantalar dışında hanlarda yıllarca devam eden ve babadan oğula geçen pide, döner salonları gibi mekanlarda açlığınızı esnaflarla koyu bir sohbet içerisinde giderebilir, bilinmeyenleri yerel halkın dilinden öğrenebilirsiniz. kolaylıkla karşılayabileceğiniz. Çarşının iç kısımlarına doğru ilerlediğinizde ayakta kalmayı başarmış ve tarihi dokularını hala üzerinde bulunduran hanları görebilirsiniz. Dilerseniz gezinize ara verip tarihi hanlarda çay ve kahvenizi yudumlayarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bunların yanı sıra, çarşının içinde hediyelik eşya dükkanları, aktarlar, kına düğün gibi eşyaların satışlarını yapan yerlerde mevcut. İçinde bulunan tarihi camiler, çeşmeler sizi büyülemeye devam edecektir. Zamanla yolculuğunuzu noktalamadan önce çarşı içerisinde size İzmir’i hatırlatan küçük bir hediye alabilirsiniz.
Agora
Gezilecek yerlerin başında gelen bir diğer yer ise Agora’dır. İzmir’in antik ismi Smyrna’dır. Agora, M.Ö 4. Yüzyılda Büyük İskender döneminde şehir Kadifekale’nin kuzeyine taşınmıştır. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer olup, sizi büyüleyeceğine emin olabilirsiniz. Binlerce yıllık tarihi ile yüzlerce yaşama dokunup ev sahipliği yapmış ve hala tarihini koruyan Agora büyük bir tarihi önem taşımaktadır. Günümüzde görülen kalıntılar M.S 178 depreminden sonra Marcus Aurelius’un desteği ile yeniden inşa edilmiştir. Bölgeden çıkarılan değerli eserler ise İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Fazla vaktinizi almayacak yerlerden biri olduğu için, 30 dakikalık bir zaman diliminde bu muhteşem değeri görmeniz yeterli olacak. Her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.
İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tarihi dokuları yakından incelediğinizde büyüyü fark edip etkilenmemek imkansız diyebiliriz. 1831 yılında, St. Rock Hastanesi olarak inşa edilmiş. Bakımevi, Sağlık Müdürlüğü gibi kurumlara ev sahipliği yapmış bir bina. Bu yapı Musevi Mezarlığı üzerine inşa edilmiş. 1984 yılından itibaren Kültür Bakanlığı’na devredilmiş ve günümüzde müze binası olarak kullanılıyor. Müzede tarihi kalıntıların sergilenmesi büyük ilgi görmekte. Gezi sırasında mutlaka gelen misafirlerin çoğu müzeye gitmekte. İzmir’in 19. Yüzyıldaki sosyal yaşamından kesitleri görüp geçmişe küçük bir yolculuk yapma imkanı sunuyor. Günümüzde zamanla unutulmaya yüz tutmuş, çömlekçilik, Keçecilik, nalıncılık gibi el sanatları mankenlerle canlandırılarak tanıtılmaktadır. İttihat Eczanesi gibi yok olan değerleri sergilemeye devam etmektedir. Arkeoloji müzesinde ise kazı çalışmaları sonucunda eski yaşama ait bulunan kalıntılar sergileniyor. Yıllar önceki insanlığa ait yaşam kalıntıları sizi günümüzdeki yaşamınızdan az da olsa uzaklaştıracaktır. Küçük bir not; müzelere giriş ücretsizdir.
İzmir Saat Kulesi

Zevkli bir gezintinin ortak noktası Konak Meydanı’nda bulunan İzmir Saat Kulesi , yürüyerek gezilecek yerlere yakın olduğundan ulaşım kolaylığı sağlıyor. İzmir’in kalbi diye adlandırılan ve yoğun olan yerlerin başında geliyor. 1901 yılında Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yılı olarak armağan edilmiştir. Kule 25 metre uzunluğundadır. İnsanları şaşırtan bir diğer olay ise, yapımından bugüne kadar saatin hiç durmadan çalışıyor olması. Yoğun ilgi gören meydana uğrayıp anı olarak, Saat Kulesi’nin önünde gülümseyerek poz verip güzel bir fotoğraf karesi edinmeniz gezintinize bir anı daha sığdırmanız için, mutlaka görmeniz gereken bir yer. İzmir’e gelmişken bu meydana uğramadan gezdiğinizi sanmayınız.
İzmir Kordon Boyu

Şehrin en huzurlu yerlerinden diyebileceğimiz Kordon; Eğlence ve kültürel faaliyetlerin aktif olduğu özellikle gün batımının eşsiz güzelliğine tanıklık edeceğiniz yerdir. Sizi etkisi altına alacak deniz kokusu ile adeta aşık olacağınız, oturduğunuz yerden hiç kalkmak istemeyeceğiniz, şiirler ve şarkıların yazıldığı yerde kendinizi çimlere yayarak yüzünüzde tebessüm oluşturacak mükemmel bir yer. Kordon boyunca bir çok restoran var dilerseniz burada eşsiz lezzetleri deneyebilir ve farklı tatlar ile tanışabilirsiniz. İzmirliler gezmeyi ve eğlenceyi seven kişiler olduğundan, yürüyüş yaptığınızda güzel anlara şahitlik yapabilirsiniz.
izmir Tarihi Asansör

İzmir, geçmişte farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve hala bunu başarılı bir şekilde devam ettiriyor. İzmir Tarihi Asansör de Musevi bir ailenin hikayesinden gelmektedir. 1907 yılında yapılmış bir yapıdır. Bu yapıyı haftanın her günü 08.00 ile 00.00 saatleri arasında ziyaret etme şansınız var. İzmir’e gelip de buraya uğramadan, yukarıdan Ege’yi ve İzmir’i izlemeden manzaranın tadını çıkarmadan gezinizi sonlandırmak sizler için kayıp olabilir. Romantik kişilerin uğrak yeri olan bu yere yarım saatlikte olsa uğrayın. Günbatımlarında tarifsiz bir atmosferi olduğundan akşamüstü gitmeyi tercih edebilirsiniz. Böylesi ilginç bir yapıyı ziyaret etmek geziniz için büyük bir kazanım olacaktır.
Pasaport iskelesi Ve cumhuriyet Meydanı

Deniz kenarında mola verip dinlenebileceğiniz güzel yerlerden biri. Pasaport İskelesi, 1867-1886 yılları arasında şehirde yaşanan kontrolsüzlükleri engellemek amacı ile yapılmıştır. Sahilde bulunan pek çok restoran ve kafeleri ile yoğun olan capcanlı bir yer. İzmir’de gezilecek yerler listesine mutlaka burayı not almayı unutmayın. İzmir Körfezi manzarasına karşı tavla oynamak, çay ve kahve yudumlamak gezinize bir yenilik katacak. Aynı zamanda Alsancak, Karşıyaka, Konak, Bostanlı, Konak yönlerine vapur yapıldığı iskeledir. Deniz yolculuğunu tercih eden kişiler bu binanın içinden geçmektedir. Siz de gezinize devam ederken burada mola vererek gezinizin devamı için deniz yolunu tercih edebilirsiniz. Deniz denilince akıllara günbatımı geliyor. Burada da eşsiz günbatımını izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button