İstiklal Marşı Hangi Zorluklarla Yazılmıştır

Bütün ırkların sahip olduğu kendilerine özgü bir şekilde hazırlanmış bir marşı bulunmaktadır. Bu marşlar ülkenin simgesi haline gelmiş ve büyük zorluklar altında yazılmışolan marşlar olarak bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti büyük zorluklar yaşamış olduğu zamanlarda kendisine özgü olarak Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış olan marşı bulunmaktadır. Diğer ülkelere göre daha zor şartlar altında yazılan ve Türkiye Cumhuriyeti için oldukça büyük bir anlam barındırmaktadır. Şimdi sizlere bu yazımız üzerinde İstiklal Marşı hangi zorluklar altında yazılmış olduğunu aktarmaya çalışacağız. İstiklal marşımız İsmet İnönü tarafından Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan sonra ülkenin kendisine özgün olarak ulusal bir marşın olması gerektiğini sunmuştur. Bu öneri dikkate alınarak para ödülü karşılığında Kurtuluş Savaşın yaşandığı dönemde yazılmasını istenmiştir. İstiklal Marşı yazılırken insanların duygularını canlandıracak ve ülkenin bulunmuş olduğu bütün zorluk ve cesareti anlatacak bir şekilde yazılması istenmiştir.

İstiklal Marşı Kim Tarafından Yazılmıştır?

Milli Marşı İsmet İnönü’n ülkenin ulusal bir marşı olması gerektiğini söyledikten sonra dikkate alınarak bunun bir an önce yazılması için bir yarışma başlatılmıştır. Yarışmaya ilk etapta 724 kişi katılmıştır. Milli marşın yazılması için 500 Lira, marşın seslendirmesini yani bestelemesini yapmaları için ise 1.000 Lira para ödülü konulmuştur. Bunu duyan Mehmet Akif Ersoy yarışmadan rahatsızlık duyarak başvuruda bulunmamıştır.Mehmet Akif Ersoy’un çok iyi bir yazar olduğunu bilmekte olan Hamdullah Suphi Bey, Mehmet Akif Ersoy’a mektup yazarak kendisinin milli marşın yazılması için ricada bulunmuştur. Mektupta Mehmet Akif Ersoy’un rahatsız olmuş olduğu konunun güvence altına alındığını bildirmişlerdir.

İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı?

Mektup Mehmet Akif Ersoy’un eline geçtikten sonra 48 saat içerisinde İstiklal Marşı’nın güftesini oluşturmuştu ve imzasız olacak şekilde Hamdullah Suphi Bey’e göndermiştir. Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu istiklal marşı 1 Mart 1921 tarihinde okunmuş ve 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantısı sırasında kabul edilmiştir. İstiklal Marşımız yazılırken ülkemiz büyük bir sorunla karşı karşısındaydı. Kurtuluş Savaşını vermekte olan ülkemiz yazmış olduğu İstiklal Marşı’nın okunmasıyla büyük bir zafere doğru koşarak ülkede bulunmakta olan bütün yabancı askerleri sınır dışı etmeyi başarabilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurulduğu dönemde İsmet İnönü, ulusal bir maşımız olması gerektiği konusunda bir öneri sunmuştur. İsmet İnönü’nün bu önerisi dikkate alınmıştır ve para ödülü olan bir yarışma yapılması kararı verilmiştir. Bu dönemde Kurtuluş Savaşı hala devam ediyordu. Bu yüzden İstiklal Marşı, halkın milli beraberliğini ve milli duygularını canlandıracak bir dönemde yazıldı.

Milli marşımızın yazılması için yapılan yarışmada milli marşımızı yazan kişiye 500 lira, milli marşımızı besteleyen kişiye ise 1.000 lira para ödülü verileceği duyuruldu. Yapılan yarışmaya 724 kişi katılım sağladı fakat bu katılımcılardan hiçbirinin şiiri kabul edilmedi.

Mehmet Akif ERSOY bu yarışmaya ilk etapta katılım sağlamamıştı. Bunun sebebi ise verilen para ödülünden rahatsızlık duymasıydı. Mehmet Akif ERSOY’un şiir yazma konusundaki kabiliyetini bilen Hamdullah Suphi Bey, Mehmet Akif’e milli marşımızı yazması için bir mektup yazdı. Bu mektupta Mehmet Akif’e rahatsız olduğu konular hakkında güvence verdi.

Mehmet Akif ERSOY, mektup kendisine ulaştıktan 48 saat sonra İstiklal Marşı’nın güftesini oluşturmuştu ve imzasız olarak Hamdullah Suphi Bey’e gönderdi. Mehmet Akif’in yazdığı marş 1 Mart 1921 tarihinde okundu ve 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de yapılan toplantıda kabul edilmiştir.

İstiklal Marşımızın yazıldığı dönem bir savaş dönemiydi. Bu yüzden halkın ve askerlerin milli ruhunun en üst seviyede olması çok önemliydi. İstiklal Marşı ise bu özellikte yazılan bir marştı ve halkın ihtiyaç duyduğu milli ruhu ve milli beraberliği sağlamıştır.

Related Articles

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button