Ana Sayfa / Sağlık / İstediğiniz Kadar Yağ Kaybedemiyor Musunuz?

İstediğiniz Kadar Yağ Kaybedemiyor Musunuz?

Diyet programınız ve egzersizlerle birlikte çok sıkı antrenman yapıyorsunuz. Ağırlıklar üzerinde çalışıyor ve gününüzün büyük bölümünü spor salonunda geçiriyorsunuz. İdeal bir vücuda sahip olmak için kritik öneme sahip olan bu faaliyetler istenilen oranda yağ kaybetmek için yeterli değildir.

Yağ yakımında hedefinize ulaşmak için, yağsız bir diyet uygulamanız gerekir. Sert bir vücuda sahip olmak için uzmanların birkaç tavsiyesi var. Vücut geliştirme ve beslenme danışmanlarına göre diyet, şekle girmeniz için yapmanız gerekenlerin yarısını oluşturuyor. Kendisini spora adamış sayısız insanın hedeflerine ulaşmasına yardım eden beslenme danışmanları, vücut geliştirme yarışmalarında ilk sırada yer almak için en iyi bedenleri elde etmek isteyenlere bazı önerilerde bulunuyor.

Uzmanlara göre yağsız bir vücuda sahip olmak için günlük olarak kilogram başına en az 1 gr protein tüketmelisiniz. Kısıtlı kalorili bir diyette protein alımınız çok düşükse çok fazla kas kaybedersiniz. Yüksek protein alımı, diyetiniz sırasında yağsız kitleyi korumanıza yardımcı olur. Yumurta akı, kümes hayvanları, yağsız kırmızı et gibi yağsız, yüksek kaliteli proteinleri seçmelisiniz. Burada sağlanan diyet, 100 kilo ağırlığındaki bir erkek için yaklaşık 100 gr protein içerir. Bunun yanı sıra kilo vermeye çalışırken karbonhidrat tüketimini düşük tutmanız gereklidir. İyi, temiz, lif bakımından zengin karbonhidratlar arasında yulaf, patates, pirinç ve tam tahıllı ekmek bulunuyor. Su içmek ise sizi zinde ve sağlıklı tutar. Diyet sırasında su birincil içeceğiniz olmalı.

Diyete Adapte Olmanın Yolları

Diyet yapmaya başlamadan önce alışkanlıklarla baş etmenin öğrenilmesi gereklidir. Diyete başlamadaki en zor şey yemeklerinizi hazırlamanın ve onları yanınıza almanın yeni alışkanlığını geliştirmektir. İlk hafta en zor olanıdır, bu yüzden her zamanki rutininizi terk ederken bazı zorluklara kendinizi hazırlayın. Yemek planına sadık kalmak için gerçek bir zihinsel savaşa hazır olmalısınız. Motive olmak ve isteklerinize ulaşmak için haftada bir hile yemeği planlayabilirsiniz. Hazırladığınız diyet yemeklerine cips, lazanya, pizza gibi isimler verebilirsiniz. İkincisi, motivasyonunuzu devam ettirmek için birkaç fotoğrafınızı çekmelisiniz.

Herkes için Ortak Diyet Uygulanabilir Mi?

Sizin için en iyi beslenmenin, komşularınız için en iyi diyet olmadığını unutmamalısınız. Farklı diyetlere bireysel olarak verilen cevaplar büyük ölçüde değişir. Bir diyet programındaki bazı insanlar 10 kilo kaybeder ve kilolarını iki yıl boyunca korurlar. Diğer insanlar aynı programı uygulayabilir ancak hiç kilo vermeyebilirler. Uzmanlar, kilo kaybı için anahtarın, popüler diyetlerden ziyade oldukça kişiselleştirilmiş olduğunu söylüyor. Kilo kaybı hiç kimse için kolay olmayacak olsa da, uzmanlar herkesin sağlıklı bir kiloya ulaşmasının mümkün olduğunu söylüyor. Aşırı kilo alımının çağımızın hastalığı olduğunu ifade eden uzmanlar, iletişim dahil hemen her şeyin bir akıllı telefon ekranından çözüldüğü  günümüzde, hareketsizliğin obeziteyi tetiklediğini belirtiyor.

Günlük yaşama yerleşen bu durumunun ağır sonuçları olduğunu ifade eden uzmanlara göre kilo kaybı için cerrahi müdahalelere de başvurulabilir. Çeşitli ameliyatlar sayesinde mide küçültmesi veya tüp mide ameliyatı gibi yöntemlerle kişinin yeme alışkanlıklarının düzenlenebileceğini ifade eden uzmanlar, iradesiyle kilo vermeyen ve fazla kiloların sağlık sorunlarına yol açtığı dönemlerde cerrahi müdahalelere başvurabiliyorlar. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mide ameliyatlarının sayısı hızla artıyor. Tüp mide ameliyatı sonrası yeniden meydana getirilen mide, normal mideye göre daha az gıda ve böylece daha az kalori alınmasını sağlıyor. Fakat uzmanın verdiği bilgiye göre; metabolik cerrahinin asıl etkisi besin alınmasını sınırlandırmaktan çok açlık, tokluk ve kan şekeri  kontrolünü sağlayan hormonlar üzerinde meydana getirdiği değişim önemli hale geliyor.

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanserinin 4 Evre Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları