Ana Sayfa / Gezi Rehberi / istanbul Adalar istanbul Adalarda Ne Yapılır? Adaları Gezmek

istanbul Adalar istanbul Adalarda Ne Yapılır? Adaları Gezmek

İstanbul’un o yoğunluğundan ve stresinden bir gün de olsa kurtulmak, temiz havayı ciğerlerinde hissetmek ve yeşil ile maviyi bir arada yaşamak isteyen İstanbulluların sık sık ziyaret ettiği yerlerden biridir Adalar.

Yapılabilecek aktivitelerin çok da fazla olmadığı, mütevazi bir yerdir. Eskiden Rum ve Latinlerin yaşadığını oralardaki Kilise, Latin Mezarları ve Rum esnaflardan anlayabilirsiniz.

Efenim söylemesi ayıp ben de arkadaşlarla Büyük Adaya gittim. Ancak biz, uzun zamandır gitmediğimizden yemek ve bisiklet konusunda biraz kazıklandık.

Biz orada daha iyi gezmek ve eğlenmek için bisiklet kiraladık. Kesinlikle size de tavsiye ediyorum. Faytondan çok daha zevkli ve ucuz. 🙂 Ancak gerek yokuşlar, inişler, virajlar gerekse de faytonlar ve acemi bisiklet sürücüleri yüzünden çok tehlikeli anlar yaşayabilirsiniz. Birde, ulan bu bisiklet işinde para var diyerek, 40-50 tane bisiklet alıp bakımlarını vs. hiç yapmayan dişçiler, emlakçılar, manavlar, kasaplar var. Buralardan alınan bisikletlerin sizi yarı yolda bırakması ve hatta bisikletlerin tekerlerinin patlaması, ön veya arka aktarıcının parçalanması, fren ayarlarının doğru yapılmadığından yokuş aşağı hızla gitme ve duramama, ki adalarda fazlasıyla tehlikeli yol var, vites ayarlarının doğru yapılmamasından kaynaklanan yorulma vb. sorunlar da var. Özellikle bu insanlar, insan hayatıyla oynuyorlar. Çünkü geçen sene sanırım 7 kişi bisiklet kazalarında ölmüş. Kimisi faytonun altına girmiş kimisi çöp kutusuna çarpmış kimisi de virajı alamayıp kayalıklardan aşağı yuvarlanmış. Yani bu kadar örnek varken çok dikkatli olun.

Özellikle bisiklet alırken şu özelliklere dikkatlice bakın.
– Yukarıda dediğim gibi, asıl işi bisikletçilik olmayan manav, bakkal çakkaldan bisiklet kiralamayın.
– Bisiklete şöyle bir bakın, frenleri, vitesi, tekerleri, ön ve arka aktarıcıları kontrol edin. Sonuçta o bisiklete canınızı emanet edeceksiniz.
– Bisiklet selesini kendinize göre ayarlayın.
– Ayrıca, yükünüz var ise mutlaka sepetli bisiklet alın. Mesela yukarı çıkarken, bir şeyler alıp yukarıda yeme fikriniz vs. varsa mutlaka sepetli bisiklet almalısınız yoksa hem zor olur hem de tehlikeli olur.
Bisiklet işini hallettik, şimdi de yeme içmeye gelelim.
Efendim eğer haliniz vaktiniz yerindeyse sahildeki lokanta, restoranlarda çok kral yemekleri yiyebilirsiniz. Ha bizim gibi orta karar biriyseniz de sahildeki restoranlar sizin cebinizi fazlasıyla yakar. Bu yüzden döner tarzı şeyleri çok ucuz olmasa da sahilden biraz uzaktaki, caddelerde bulabilirsiniz. Ancak bunu da araştırın. Örneğin biz hemen köfte yedik bir yerde. Sonra yürürken bir de baktık bizim yediğimiz menünün aynısı orda daha ucuz. 🙂 O yüzden adalarda yemek yiyecekseniz araştırma yapın.
Ee tabii yemekleri yedik, sıra geldi tatlıya. Dondurma yediğinizi düşünelim. Bazı yerlerde tek top dondurma 2,5 TL. Bu da tabii ki pahalı. Bu yüzden çok ünlü ve gösterişli yerlerden uzak durun.

Şimdi sıra bisiklet ile turlamakta.
Eğer akıllı telefonumdan bakarak yolları bulurum vs. diyorsanız hemen o telefonu kapatın ve cebe atın. Bırakın bir gün de olsa sizden uzak dursun. Yol nereye giderse sizde oraya gidin. Zaten tüm yollar birbirine bağlanıyor ve hepsinin sonu da iskeleye varıyor. Bu yüzden en iyisi yol nereye sen oraya. 🙂 Ancak çabuk yorulan biriyseniz bisikleti tercih etmeyin. Çünkü yollar çok uzun. Ayrıca yanınıza mutlaka 2 şişe falan su alın. Çok terliyorsunuz ve ilerlerde çeşme bulmak çok çok zor. Sahilde su 1 Tl falan, ancak ilerlerde 1,5-2 TL. 🙂 ) Fırsatçılar işte. Ayrıca bisikletin fiyatı da genel olarak saati 15, günlüğü 25 TL.
Bu arada unutmadan şunu da söyleyeyim. Gerçekten çok dikkatli olun. Yolun kenarlarından gitmeye özen gösterin. Ortasından asla gitmeyin ve virajlarda yavaşlayın. Aniden karşınıza bisiklet veya fayton çıkabilir. Allah korusun kimseye bir şey olmasın. Uyarmadı demeyin.
Eğer yüzmek isterseniz:
Efenim eğer, temiz yerlerde yüzmek isterseniz kişi başı en az 25 TLyi gözden çıkarmalısınız. Ayrıca örnek vermek gerekirse o paralı plajlarda sigara paketi 20 TL imiş. Gerçi ben sigara içmiyorum. Kimseye de tavsiye etmiyorum. İçen kendine zarar verir. Her neyse, yani tamam ben 25 TL verir yüzerim diyorsanız, oraya giderken suyunuzu vs. alın. Orda çok pahalı olur.
Ha, bazı yerlerde var. Oralar normal plaj. Ücret vermeden denize girebiliyorsunuz fakat paralı olan yere göre tabii ki daha pis. Gerçi, Marmara’da yüzmek zaten tehlikeli bir durum ama…
Kısacası: Eğer adalara giderseniz, hem çok para harcamamış olursunuz ve bir güzel eğlenirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları