Dini Bilgiler

İslam’da Gerdek Gecesi Adabı Nedir? İlk Gece Neler Yapmalısınız? Detaylı Anlatım.

Evlenmiş çiftlerin bir araya geldikleri ilk geceye gerdek gecesi denilmektedir. Bu gecede kadın ve erkek daha önce gizledikleri mahremlerini birbirine gösterir ve bu mahremiyetin ortadan kalkması ile cinsel birleşmeye ilk adım atılır. İlk geceden önce ayrı yaşayan çiftler gerdek gecesi ile en mahrem alanlarında da ortak bir yaşama adım atmış olurlar. Böylece bir aile olmaya adım atılmış olur.

Gerdek gecesi sadece cinsel bir birliktelik değil aynı zamanda 2 cinsin bir araya gelmesi, uyumu manevi ve hissi bir bütünleşmeye adım atmaktır. Olgunluk seviyesine gelen ve gelecek için adım atmak isteyen çiftler bir araya gelir. Gerdek gecesi yeni bir hayata ve sorumluluğa giriştir. Burada çiftlerin artık birbirlerine karşı özeli kalmayıp hayatlarının her şeyi ortak olacak ve birleşme gerçekleşecektir.

Gerdek ise İslami bir olaydır. Gerçekten hayatını bir kadınla devam ettirmek isteyen bir erkeğin İslami kurallara uygun olarak nikâhlanmasının ardından eşi ile bir araya geldiği ve ilk kez yaşadığı birleşmeye gerdek denilmektedir. Kadın ve erkek meşru daire içerisinde bir araya gelerek cinsel arzularını karşılamış olurlar. Aslında toplumda çok ayıp baskı unsuru gibi görülse de İslam’da yani Fıkıh kurallarında ayıp yoktur. Çocuklarımıza ve gençlerimize cinsel ve dini temelli eğitim verilmesi gelecek açısından da oldukça iyi olacaktır. Aşırı baskılanan özellikler gereksiz bir şekilde ortaya çıkabilir. En iyisi insanın kendisini tanımasıdır.

Gerdek aslında çok önem arz eder günümüz toplumunda artık mahremiyet kalmamış kadın erkek gereksiz bir şekilde samimi olmaya başlamıştır. Ve bu samimiyet öncelikle flört olarak adlandırılmış daha sonra ilerleyerek cinsel buluşmalara kadar gitmiştir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu konuda 1 kadın ve 1 erkek baş başa kalırsa üçüncüsü şeytandır buyurmuştur. Bu yüzden ateş ile barut yan yana durmaz. Kadın ve erkek mahremiyete dikkat etmezse çarpık ve cinsel tatmine dayalı ilişkiler ortaya çıkar böylece insanlar evlilikten uzaklaşır anlık zevkleri peşinde koşarlar ve dünyaya gelmedeki maksat önemsizleşir. Sadece yemek yemek ve cinsel arzular için dünya hayatı yaşanmaya başlar. Böylece evlilik çok uzak bir seçenek olarak görülmeye başlanır. Bu çarpık ilişkiler kötü sonuçlara gitmektedir ve bu tür ilişkilerde en çok mağdur olan kadınlar olmaktadır. Kadınların bir tık daha dikkatli olmasında oldukça fayda vardır. Erkeklerin de kendini koruması gerekmektedir. Şimdi devam edelim İslam’da evlilik ve gerdek konusuna…

İslam’daki evlilik, dini bir nikâh kapsamına alınarak beşeri aşkın en temiz şekilde yaşanmasına zemin hazırlar. Temiz ve kaliteli bir beraberlik isteyen çiftler evliliklerini gerdek gecesi ile taçlandırır. İslam’da cinsel ilişkiye cima denilmektedir. Ve kitaplarda bu konu hakkında detaylı bilgiler mevcuttur. Şimdi sizlere bu konuda gerekli bilgilerden demetler sunacağız.

Cinsel İlişki ve Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Birçok çift cinsel ilişki konusunda bilgisi olmadığı için bunalımlar yaşamaktadır. Bunun için öncelikle cima konusunda bilgili olmak gerekir. Bu mahrem bilgiler edinilmeli ve incelikle uygulanarak eşlerin rahatsız edilmeden haz alması sağlanmalıdır.

Nikahtan sonra ilk gece olan gerdek yani zifaf gecesi oldukça önemli ve heyecan uyandıran bir gecedir. Evlilik hayatı için mühim ve oldukça önemli bir gecedir. Bu gecenin ilk dikkat edilmesi gereken özelliği temizliktir oldukça temiz olunmalıdır. Temiz güzel giyinmek ve sünnet olan hoş koku sürmek oldukça yerinde bir adım olacaktır. Zifaf odası izole sakin bir yerde olmalıdır. Damadın tecrübeli bir kişiden cinsel deneyim için tavsiyeler dinlemesi yerinde bir adım olacaktır.

İlk Gecede Eşlerin Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

İslam bir nezaket dinidir bunun için çiftlerin birbirine karşı çok nazik ve samimi davranması gerekmektedir. Erkek eşini psikolojik olarak pozitif bir şekilde ilişkiye hazırlamalı ve korkutucu şeylerden kaçınmalıdır. Cesaret vermeli ve korkuların gereksiz olduğunu belirtmelidir. Kadınların fıtratları gereği sevgi ve ilgiye muhtaç olduklarını bilerek buna binaen kibarlık ile karısına yaklaşmalıdır.

Erkek aceleci ve kaba olmamalıdır. Artık eşim oldu sıkıntı yok nasıl olsa benim gibi kabaca hareket etmek oldukça yanlıştır. Cima aşk oyunları sonrasında zirveye gelen ilişkinin doruk noktasıdır. Erkek sadece kendini düşünmemelidir bu konuda Peygamberimizin uyarısı vardır erkek karısı da tatmin olmadan yani cinsel doyuma ulaşmadan cinsel ilişkiyi sonlandırmamalıdır yoksa sadece kendisini düşünmüş olur. Cinsi tatmin kadının ilişkideki bir hakkıdır.

Kadın da kendisini eşine teslim etmelidir. Eşine karşı heyecan ve sevgi içerisinde teslim olmalıdır. Cinsel birleşme yaratılışın ve türün devamlılığı için gereklidir. Yani cinsel ilişki bir ayıp değil aksine fıtrı bir gereksinim ve türlerin çokluğu çoğalması için kesinlikle gerekli bir şeydir. Peygamberimiz çoğalın ben ümmetimin çokluğu ile övüneceğim buyurmaktadır.

Eğer çiftler düğün sonrası çok yorgun ve bitkin vaziyette ise cima gününü erteleyebilir.

İlk gece her erkek ve kadın için hayalleri süsleyen efsane bir gecedir. Yıllardır hasreti gözlenen ve Allahın razı olmadığı ilişkilerden uzak durularak beklenen bir gecedir. Bu yüzden tadı apayrıdır. Bu gecenin tadını çıkarmak oldukça yerinde olacaktır.

Damat yatak odasına girdiği zaman nezaketini korumalıdır ve selam vermelidir. Eşine moral verici sözler etmelidir ve gerekirse öperek ona destek olmalıdır.

Gerdek gecesi öncesi 2 rekât namaz kılıp dua etmek oldukça yerinde olacaktır. Kavuşmanın şükrü ve gelecek günlerin saadeti için Allah Teâlâ azze ve celleye dua etmek oldukça iyi olacaktır. Oturup bir süre sohbet etmek de heyecanı yenmek açısından oldukça yerinde olacaktır.

Kadınlar fıtratları gereği bu gecede ürkek ve çekingen olabilirler. Utanmaları ve sıkılmaları gayet normaldir. Bu halinin hoş karşılanması gerekir. Erkek ise kadını sıkmadan ve ürkütmeden nezaket ile yaklaşmalıdır. Kadını aşırı derece ürkütecek hareketlerden sakınmalıdır.

Damat güler yüz göstermeli ve gönül alıcı iltifatlar ile geline yaklaşmalıdır. Eşine nazik dokunuşlar ile yaklaşmalı hayvanlar gibi direk cinsel ilişkiye dalmamalıdır öncelikle ön sevişme aşamasını gerçekleştirmek gerekmektedir. Dudakları öperek boyunu öperek ufak dokunuşlar ile kadın harekete geçirilmelidir. İlk gecede ufak başarısızlıklar oldukça normaldir bunlara çok takılmamak gereklidir.

Erkeğin hayatı boyunca bir kadın ile baş başa kalmaması nedeni ile bir kadını çıplak vaziyette görmesi onda şok ve heyecan etkisi oluşturarak erkenden boşalmasına neden olabilir bu durumda panik yapılmamalıdır bu oldukça normal bir durumdur. Ümitsizlik yaşamadan yarım saat beklenilmesi durumunda tekrar cinsel ilişkiye hazır duruma gelinebilir. İkinci denemede heyecan geçtiği için daha başarılı ve kaliteli bir cinsel deneyim yaşanabilir. Eğer çok heyecan ve erken boşalma engellenemiyorsa uyuyup dinlenmek veya diğer güne ertelemek yerinde olacaktır.

Temas başarı ile sonuçlanırsa kişi mutluluk ifadelerini eşi ile paylaşmalıdır. Ona teşekkür etmeli ve hayatı boyunca mutlu kalmak için bol bol dua etmelidir. Erkek kadındaki çekingen tavırlardan korkmamalı ve telaş ederek acele etmemeli sakin bir şekilde ilişkiye devam etmelidir. İlk geceki nezaket ve incelik ileriki geceler için oldukça iyidir ve sabır, nezaket ilerisi için oldukça güzel meyveler verir.

Erkek ile beraber olan kadın yıllar sonra ailesinden ayrılmış ve gurbete gelmiştir. Erkek bu sorumluluk altında olduğunu bilerek şefkat kollarının altına kadını almalıdır. Bir kadın kendisi ile birlikte olduğu erkeği asla unutmaz. Eğer kadın nezaket ile ilk gecede mutlu edilirse ömür boyu erkeğine karşı sevgisi ve ilgisi daimi kalır. Bekaretin bozulduğu ilk gece unutulmaz bir anıdır bu anının kaliteli olması oldukça önemlidir.

Kadın ne olursa olsun bu geceyi unutmayacak ve hep hatırında tutacaktır o yüzden bu bağlamda dikkatli olunmalıdır. Kadını üzecek zayıf şişman güçsüz gibi ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ön Hazırlık: Ön hazırlık aşamasında gelin ürkütülmemelidir. Gönlünü soğutacak hareketlerden uzak durmalıdır. Dikkatli olmakta yarar vardır. Gelini zorla soymaya çalışmamalıdır. Çırılçıplak soyunmak edeben uygun olmadığı gibi utangaçlık da oluşturabilir, bunun için perdelenme yapılması iyi olur. Işığın kapatılması veya loş ışık kullanılması oldukça yerinde olacaktır. Bazı erkekler saldırırcasına hem kadını soyar hem de kendileri soyunur aşırı kaba davranışları ile kadınları ilişkiden soğuturlar buna çok dikkat etmek lazım. Her işin başında nezaket ile hareket etmek oldukça iyidir.

İlk Temas: İlk temas öncesi aşk oyunu denilen ön sevişmenin yapılması oldukça önemlidir. Çünkü kadın ne kadar utangaç olursa olsun erkeğin yaptığı teknikler ile kadının hormonları artmaya başlayacaktır ve yavaş yavaş eşine teslim olmaya başlayacaktır. Sonra eşine tamamen teslim olmaya başlar. Arzular çekingenliği siler süpürür. Gelinleri inciten ve kıran şey erkeklerin saldırırcasına kaba davranışta bulunmalarıdır. Bu yüzden damat kadını ürkeklikten kurtarmak için çeşitli yollara başvurmalıdır ve kadını cinsel aktiviteyi arzular konuma getirmelidir. Mahcup  durumda olan gelini evliliğe yavaş yavaş alıştırmaya çalışmalıdır. Normal bir kadın kocasının arzularını zirveye çıkarmak için çekingen davranabilir. Kadın fethedilmekten hoşlanan bir canlıdır. Fakat kadının çekingenliği kibarlık ile kırılmalıdır sert ve kırıcı etkiler uygun değildir. Güven, sabır, nezaket, incelik gibi hususlara çok dikkat edilerek cinsel ilişkiye devam etmekte yarar vardır. Gelinde hayatının en güzel vakitlerinden birisini yaşayan erkeğe karşı dikkatli olmalı ve baltalayacak davranışlardan kaçınmalıdır.

Bekaret: Bekaret kadınlar için oldukça önemlidir yıllardır korudukları şeyi kaybetmek korku ve endişe doğurmaktadır.  Fakat sanıldığı kadar korkunç bir durum yoktur. Erkek ile ön sevişme sonrasında kadında bir sıvı meydana gelir bu sıvı kayganlık sağlar. Bu sıvının ardından erkek hamle ile kadının bekaretini hafif bir güç uygulayarak bozmalıdır böylece bekaret bozulur. İlk başta bir acı yaşanması normaldir daha sonra bu acı yerini hazza bırakacaktır. Kaygan sıvı gelmezse kadın erkeğin kayganlaştırıcı sıvılar veya maddeler kullanması yerinde olacaktır. Eğer çok acı ve tahriş meydana geldi ise ara vermede fayda vardır. Ama karşılıklı istek var ise ertesi gün veya dinlenip devam etmekte sakınca yoktur. Aşırı istek acıyı dindirir. Zarın yırtılması ile bir kan gelecektir bu kan sürekli olarak devam etmez bir süre sonra durur durmaz ise kadın sırt üstü dizlerini kaldırıp bacaklarını kasarak birleştirirse kanamanın durmasına yardımcı olabilir. Kan çok yoğun değildir genelde ve kısa süre sonra durur. Cinsel ilişkiye 2 tarafında oldukça iyi hazırlanması gerekmektedir. Erkeğin yerinde ve kaliteli bir cinsel partner olması kadına da zevk verecek ve acılar dinecektir. Ne olursa olsun kontrol erkektedir ve erkek sabırlı olmalıdır.  Kadınlar ilk kez erkekle olmaktan dolayı ve bekareti kaybederken acı duyacağı endişesi ile olumsuz ve çekingen davranırlar. Buna anlayış göstermek gerekir.

Zifaf Engelleri:

Zifaf için kadının adet döneminde olmaması gerekir. Çünkü adet döneminde kadın ile cinsel temas yasaktır buna dikkat edilip ona göre ayar çekilmesi yerinde olacaktır. Eğer böyle bir durum varsa zifaf ertelenir. Bazı erkekler ise aşırı heyecan nedeni ile ereksiyon halini yaşamakta güçlük çekerler bu yüzden heyecanın bastırıldı bir anda deneme yapmak oldukça yerinde olacaktır.

Zifaf Engellerinin Başlıcaları Şunlardır:

– Kızın Aşırı Ürkekliği: Kadının böyle bir ilişki hiç yaşamamış olması bu durumu tetikler oldukça normaldir fakat erkeğin aşırı kaba davranışları da birleşmeye engel olur.

– Erkeğin Endişesi: Bazı erkekler ya düzgün olmazsa veya erken boşalma gibi nedenler ile olumsuz durumlar yaşabilir çok takılmamalı ve devam etmelidir.

– Çeşitli Etkiler: Çeşitki sosyal ve psikolojik etkiler o an için ilişkiyi olumsuz etkileyebilir fakat bu sürekli değildir ve geçicidir bu bilinç ile hareket edilirse elinde sonunda başarı elde edilir.

– Görme ve Duyma: İlişkiye bizi hazırlayan gördüklerimiz ve duyduklarımızdır bu yüzden bu ahengi bozacak her türlü negatif şeylerden sakınmak gerekmektedir. Kadının eşini etkilemek için güzel giyinmesi oldukça sevap bir davranıştır. Güzel etkileyici sözler ile çiftler birbirini etkilemelidir .

– Koklama ve Tatma: Koku ve tat oldukça önemlidir. Harika etkili kokular sürerek çiftler birbirini etkilemelidir. Ayrıca erkekler ter kokusundan sakınmalı avret yerlerini ve koltuk altlarını temiz tutmalıdır. Sigara, soğan gibi irrite edici gıdaları yedikten sonra eşleri ile birleşmek için bir araya gelmemelidir. Dişleri fırçamalı mümkün ise misvaklamalıdır.

– Dokunma ve Okşama: Tatlı dokunuş ile cinsel ilişkiye hazırlık yapılır bu bağlamda görev erkeğe düşmektedir. Kadını harekete geçirecek dokunuşlar ile ilişkiye zemin hazırlamalıdır.

– İlişki Safhası: Ön sevişme ne kadar uzun olursa kadın da bu duruma hazır olur ve vajinadan mezi denilen kaygan bir sıvı çıkar böylece kadın ilişkiye hazır duruma gelmiş demektir. Özellikle ilk gece aceleci olmamak lazımdır. Kadının tatmin olmasını bekleyecek şekilde yavaş ve sakin olmakta yarar vardır. Orgazma geç ulaşmayı hedefleyen erkek kadının da tatmin olmasını sağlar.

İlişki Âdâbı: Normalde şehvetli işler kalpte karartı ruhta bunaltı meydana getirir fakat helal eşi ile yapılan ilişki kalbi genişletir, ruha ve bedene ferahlık verir. Cimanın asil hedefi nesillerin devamıdır. Nikahlı ilişkiye cima denilir ve ibadet yerine geçer sevaptır.

Bir kadının mazereti yokken eşini reddetmesi çok büyük günahtır.

Boşalma anında meniyi kadından habersiz dışarıya akıtmak mekruhtur.

Kadın adet döneminde ise göbek ve diz arasından istifade etmeden kadından yararlanılabilir. Yani cinsel birleşme olmadan dokunarak bu işlem yapılır.

İnsan niyet ederek helal ile yetinmek istemeli ve ilişkiye başlamadan önce besmele getirmelidir şeytan ortak olamaz böylece. Ve şu duayı okuması iyi olacaktır. Bismillâhi Allahümme cennibnâ’ş-şeytâne ve cennibi’ş-şeytâne mâ razaktenâ” duasını yaparsa hamile kalan kadına şeytan musallat olamaz.

Seyyidina Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuştur ki:

“Cima da Besmele söyle. Cünüplükten temizleninceye kadar sana sevap yazılır. Bu cimada çocuğun olursa sana, bu çocuğun nefesleri sayısınca ve onun neslinin nefesleri sayısınca sevap yazılır.” (Örnek olarak bk. Buhârî, Bed’ul-halk 11; Müslim, Nikâh18)

“Erkek hanımı ile cima ederken, horoz gibi, atlayıp inmesin. Kendisi rahatladığı gibi, hanımı da rahatlayıncaya kadar, karnı üzerinde kalsın. Kadın rahatlamadan, sen rahatlarsan, o günün kalan kısmı, kadın için uyuşuk ve tembellikle geçer.” [bk. Suyutî, el Camiu’s-sağîr (Fethu’I-Kadîr ile) VI/323)]

Dinimizde anal ilişki çok büyük günahtır.

“Hanımına, dübürden / dışkı yerinden cinsel ilişkide bulunan kimse melundur.” (Tirmizî, Tahâre 102; İbn Mâce, Nikâh 29; Dârimî, Vudû’ 114)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu