İran Sinemasında Başarıyı Bulduğu 10 Film

Gittikçe popülerleşen ve günümüzde de olgunlaşmaya başlayan İran sineması Hollywood ve Bollywood’a bir alternatif niteliği taşıyacak gibi görünüyor. Filmlerinde konuların barındırdığı duygular, çoğu popüler filmin bile başaramadığını başarıyor. Dram türünde ise en çok iddiası bulunan İran sinemasında başarılı bulduğumuz bazı filmleri sizin için listeledik.

Zir e poost e shahr – Şehrin Kabuğu Altında


Sorunlu bir aileye sahip olan Tuba, çocuklarının sıkıntılarıyla uğraşmak zorundadır. Sürekli kocasından dayak yiyen hamile bir kızı ,Japonya’da mühendis olarak çalışmak isteyen büyük erkek çocuğu ile sürekli aşırı gruplara katılarak siyasi aktivitelere katılan asi tutumlu küçük erkek çocuğu onun için büyük bir sorun haline gelmiştir.

Jazireh Anahi – Demir Ada

İran limanına demir atmış bir gemide insanlar adeta bir köy hayatına başlamıştır. Aşk problemleri yaşayan bir genç, balıklara bakmayı kendine amaç edinmiş bir çocuk, gemiyi sert bir tavır ve tutumla yürüten saygıdeğer bir kaptan, güneşi gözleyen yaşlı bir adam ve cezaevinde bulunan bir tutsağın yaşantıları adeta İran halkının yaşamına yansıtmakta ve özetlemektedir.

Beed e Majnoon – Söğüt Ağacı

Kör olarak yaşayan Yousef, sıkıntılarına rağmen eğitimine devam edip profesör olmuş bir adamdır. Eşiyle mutlu yaşayan Yousef gözlerinin tedavi edilebileceğini öğrenip tedavisi için ameliyat olmaya karar verir. Ameliyat zamanı gelir ve Yousef artık karısını görebileceği için çok mutludur ama ameliyat sonrasında aşık olduğu kadını görünce büyük bir şok yaşar ve hayatı tamamen değişir.

Altın Ve Bakır

Medrese talebesi olan Rıza için hayatını mutlu bir şekilde sürdürmektedir ama bu mutluluğu bozacak bazı sorunlar iler ki dönemlerde onu ve ailesini bulacaktır. Eşinin hastalanması üzerine büyük bir şok yaşayan Rıza, ailesine bakmak için medreseyi bırakmak zorunda kalır. Çok fazla çalışmak zorunda olan Rıza artık eskisi gibi bir hayatı olmayacaktır.

Resim Havuzu

İran filmleri arasında kendine has bir duygu barındıran bu filmde, toplum içindeki sıradan ailelerinden farklılıklar içeren bir ailenin çocuklarına bakmak için yaptıklarını biraz dram birazda komedi tadında izleyecez.

Kertenkele – Marmalouk

Hırsızlık üzerinde usta seviyede sayılabilecek Rıza, kendini şimdiye kadar asla yakalatmamıştır. Giriştiği bir işte kendini ele veren rıza artık bir mahkumdur. Cezaevinde kendini kaybeden rıza intihar edecek noktaya gelmiştir. Günler sonra ise tanıştığı bir mola ise onun hayatını değiştirecek ve ona hakikati öğretecektir. Artık rıza için yeni bir kapı açılmıştır.

Jodaeiye Nader az Simin – Bir Ayrılık

Hayatlarına mutlu bir şekilde sürdüren İranlı aile içinde belli sorunlar baş gösterir ve ayrılma kararı alırlar. Boşanmayı başaramayan çift kendi ailelerinin yanlarına taşınırlar. Küçük kızı baba yanına alır ve kızına bakması için bir bakıcı tutar. Anne ise kızını almaya çalışmasının yanında bakıcıda bazı sorunlar oluşturacaktır:

Heiran

İran’a yasa dışıyla göç eden 3 milyon Afgan mülteci ülkede belli sorunlara sebep olur. Göç eden Afganlar içinden bir genç İranlı bir bayana aşık olur ama kızın ailesi böyle bir birlikteliğe olumlu bakmaz. Farklı kutuptaki iki insanın aşkını anlatan bu bir kızın aşkıyla ailesi arasındaki karşılaşmayı detaylarıyla göreceksiniz.

Serçelerin Şarkısı

Devekuşu çiftliğin de çalışan bir baba çocuğunu bakmaktadır. Çiftlikten kaçan bir deve kuşu yüzünden baba işini kaybeder ve çocuğuna bakabilmek için yeni bir iş bulması gerekir. iş için Tahran`a gider ve burada ona beklenmedik bir iş imkanı çıkacaktır

Baran

İran da bir inşaatta çalışan Azeri kökenli Latif aynı inşaatta çalıştığı bir çalışanın kaza geçirmesi sonucu yerine gelen Rahmanın onun işini alması sonucu çok sinirlenir ve Rahmana kin beslemeye başlar. Gitgide Rahman`a beslediği kin büyümesine karşın Rahman hakkında öğreneceği yeni bir sır ile kini artık başka duygulara dönüşecek ve ona farklı duygular beslemeye bşlayacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button