iOS 12’nin Sunduğu Özel Avantajlar

Donanımla ilgili yaptığı duyurular sayesinde teknoloji dünyasının kalbinde bulunan Apple, donanımlarına yoldaşlık yapacak olan yeni işletim sistemi iOS 12 hakkında herkesin merakla beklediği çıkma tarihini verdi.

Herkesin merakla beklediği ve kısa sürede önce açıklamada bulunarak merakları gideren Apple, bir etkinlik düzenleyerek iPhone Xs, Max ve Xr modellerini halkın görüşüne açtı. Ürün tasarımında çok büyük bir fark yaratmayan marka, telefonların donanımını geliştirerek daha çok içsel bir değişikliğe gitti. Yaptığı değişikliklerle teknoloji sevenlerin gönlünü kazanan Apple hazırladığı donanımlara eşlik edecek işletim sistemleri hakkında ipuçları verdi.

iOS 12’nin Sunduğu Avantajlar
Söz konusu güncellemeyi telefonlara indirmeye başlamadan önce şarjın yarısından fazla dolu olması gerekli. Şarjınız yüzde 50’den az ise güncellemeyi indirmemeniz öneriliyor. Bunun yanı sıra teknoloji uzmanları iTunes üzerinden telefonunuzu yedekleyerek kendinizi sağlama almanızı öneriyor. Performans odaklı olarak tüketicilere sunulmak üzere gün sayan iOS 12, performansa odaklanması sayesinde yepyeni avantajlar sunuyor. Özellikle gençler tarafından sıklıkla kullanılan Animoji’ler, FaceTime üzerinden grup olarak görüşme, yeni Siri özellikleri ve Siri kısa yolları, yeni grup bildirimleri gibi yenilikler ile gönülleri fethetmeye hazırlanıyor.


Xs serisi ile beraber çıkışını gerçekleştirecek olan yeni işletim sistemi iOS 12’nin hizmete sunulmas için 17 Eylül tarihinin beklenmesi gerekiyor. Dünyanın teknoloji devi Apple, yaptığı yeni düzenlemeler sayesinde daha önce ürettiği eski nesil telefonlarında dahi iOS 12 sayesinde performansın artmasına yardımcı oluyor. Beta sürümler aracılığı ile yapılan testlerde, iOS 12 sayesinde açılış hızlarında gözle görülür bir iyileşme görüldü. iPhone modellerinde, yüzde 40’a varan açılış hızı, müşterileri oldukça memnun etti. Yalnızca açılış esnasında değil, kullanım esnasında da performans artışı sağlayan iOS 12, avantajlarına farklı özellikler de ekleyerek fayda sağlıyor.

Pil Sağlığı Özelliği
iOS 12’nin sağladığı avantajların bir diğeri ise pil sağlığı. Pil Sağlığı seçeneği sayesinde pilin o anki durumunu ve pil tüketen uygulamaları görebiliyorsunuz. Bu sayede pilinizi en hızlı şekilde tüketen uygulamayı belirleyerek kullanımını sınırlandırabiliyorsunuz. Android’de uzun süredir olan bu özellik sonunda iOS’a da geliyor. Apple’ın bu özelliği için uzun süre boyunca beklemesinin altında farklı sebeplerin yattığı teknoloji kulislerinde konuşuluyor. Yeni işletim sistemi ile gelen Siri Kısayolları özelliği ise sesli asistana özelliğine sahip olan Siri’yi daha aktif hale getiriyor. Siri’de yapılan iyileştirme sayesinde sistem daha karmaşık ve dolaylı komutlara yanıt verebiliyor. Tüm bu yeni özellikler iOS 12 ile birlikte geliyor.

iOS 12 ile birlikte hayatlara bir anlamda eğlence ve yaratıcılık geliyor. iOS 12’nin en ilgi çeken ve kullanıcılarını heyecanlandıran özelliklerinin arasında olan Memoji ile Apple kullanıcılara kendi emojilerini tasarlama ve kullanma imkanı sunuluyor. Bu uygulama sayesinde herkesin kişiselleştirilmiş memojileri olabilecek. Bu memojiler ile herkes kendine benzeyen Memojiler üretebiliyor.

Apple’ın günümüzde de bulunan ARKit’i de iOS 12 ile beraber güncelleniyor ve ismi ARKit 2 olarak değişiyor. Yenilenen ve daha da geliştirilen ARKit gelişmiş bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Sunulan yeni özellikler arasında sanal gerçeklik oyunlarını arkadaşlarınızla oynama gibi seçenekler bulunuyor. Bu seçenek sayesinde çok boyutlu dünyaya farklı bir özellik kazandırılıyor. Sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki farklar yavaş yavaş ortadan kalkıyor. iPhone Xs Max, iPhone Xs, iPhone Xr, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone SE, iPhone 5s özelliklerine gelecek olan iOS 12’un kullanılması ile beraber kamera optimizasyonu da geliyor. Bu özellik ile kamera yüzde 70 daha hızlı fotoğraf çekebilecek. Her şeyin ışık hızında geliştiği teknoloji dünyasında ön ve arka kameralarda da bazı iyileştirmeler yapıldı.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button