Ana Sayfa / Genel / İnternet Yayınlarında Yeni Bir Döneme Giriyoruz

İnternet Yayınlarında Yeni Bir Döneme Giriyoruz

RTÜK üyesi olan Doç. Dr. Ersoy’un yapmış olduğu açıklamaya göre internet üzerinden yapılmakta olan yayınların bazıları için yakın zamanda bir denetim süreci resmen başlayacak. Bunun yanı sıra Ersoy, Türkiye’den sonra AB’nin de internet mecrasını denetlemeye yönelik bir hazırlığa girdiğini belirtti.

RTÜK üyeliğinin yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu Genel Direktörü de olan Ersoy, Türkiye’de internet üzerinde gerçekleştirilecek olan düzenlemeler üzerinde tartışmalar sürerken AB’nin de aynı konuda bir hazırlık süreci içerisinde olduğunu, bunun yanı sıra AB’nin yaklaşık olarak her on yılda bir kendine ait Görsel İşitsel Medya Hizmetleri Direktifi’ni yineleme yönünde çalışmalar yaptığını, bundan yaklaşık birkaç ay önce en son güncellemesini gerçekleştirdiğini ve bu güncellemenin kasım ayı içerisinde yayınlanarak yürürlüğe gireceğini ifade etti.

RTÜK üyesi olan Ersoy’un AB’nin görsel ve işitsel medya politikalarında gerçekleştireceği değişikliklerle ilgili olarak vermiş olduğu bilgiler şu şekilde: “AB’nin yeni Görsel İşitsel Medya Hizmetleri Direktifi yolu ile artık Avrupa ülkelerinde Netflix, Puhu TV gibi video paylaşım platformlarının denetim altına alınacağını söyleyebilirim. Bu artık resmiyet kazanacak. Türkiye olarak bizim gururla söyleyeceğimiz nokta ise onlar bu direktifi onaylamadan önce biz bu konuda yasal düzenleme yoluna gittik. Yasal zemini şu anda hazır, birkaç hafta içerisinde yayınlanacak olan ikincil mevzuatla beraber artık uygulama alanı bulacak. Yani video paylaşım platformları artık radyo ve televizyonlar gibi denetlenecek.

Çok Yakında Resmen Yürürlükte
Gerçekleştirilecek yeni yönetmeliğe son şeklinin verildiğini ve yakın zamanda resmen yürürlükte yer alacağının bilgisini veren Ersoy, internet yayınları ile ilgili olarak düzenlenecek denetleme uygulamalarını AB’den önce Türkiye’nin yönetmeliğe alacağı üzerinde de durdu. Bunların yanı sıra söz konusu yönetmeliğe son şeklini RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun vereceğinin bilgisini vererek, ” Avrupa Birliği’nin Görsel ve İşitsel Medya Hizmetleri Direktifi hazır ve ortada. Bizim hazırlamış olduğumuz yönetmelik, o direktife aykırı olabilecek bir içerikte değil. Bu nedenle de konu ile ilgili eleştirinin, yasal veya demokratik bir dayanağının olabileceğini düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Bireysel Paylaşımlara Yapılan Denetimi Tartışıyor

Ersoy, internet ortamında gerçekleştirilmiş olan denetimin saha önce “sansür” iddiaları ile eleştiri almasıyla ilgili olarak “Asla Avrupa Birliği’nin sözüm ona demokratik olduğu düşünülen, Görsel ve İşitsel Medya Hizmetleri’ne aykırı veya onun ötesinde, daha sert bir düzenleme olmadığını söyleyebilirim” şeklinde ifadede bulundu.

Avrupa Birliği’nin, Netflix’in de içinde yer aldığı ve VSP olarak isimlendirilmekte olan platformlarını denetleme hususunda aynı fikirde olduğunun altını çizen Ersoy, aynı zamanda, gerçekleştirilen son toplantılarda, internetten bireysel paylaşımların da denetim altına alınmasına ilişkin tartışmaların söz konusu olduğunu beyan etti.

Yeni Yasa İle İstismar ve Suistimallerin Önüne Geçilebilecek
Ersoy, söz konusu yönetmeliğin hayata geçirilmesi ile birlikte ülkemizde, internet üzerinden yayıncılık faaliyetleri yürüten kişiler için başlayacak olan yeni döneme ilişkin şu ifadelerde bulundu: “Aslına bakarsanız internet üzerinden yayıncılık faaliyetleri yapan kişiler için de iyi bir dönemin başlayacağına inanıyorum. Çünkü bu sayede yasal zemine çekilecekler. En azından istismarların ve suistimallerin önüne geçilebilecek. İnternette, şu an için bir keşmekeş var. Kimi zaman seviye tartışmaları yapılabilmekte.”

Ailelerin de İçi Artık Rahat Olacak
Yapmış olduğu tüm bu açıklamaların yanı sıra RTÜK üyesi olan Ersoy, ailelerin, çocuklarını koruma, koruma altında tutma olanağı neredeyse yok gibi olduğunu ve hayata geçirilecek olan bu yeni düzenleme sayesinde onların da rahatlayacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları