Ana Sayfa / Sosyal Medya / İnstagram’da Kaç Kişi Şikayet Ederse Hesap Kapanır ?

İnstagram’da Kaç Kişi Şikayet Ederse Hesap Kapanır ?

İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte her ay yeni farklı bir tane sosyal medya platformu ile tanışıyoruz. Sosyal medya platformları genel olarak sıralama yaparsak yüzlerce farklı amaç için kullanılmakta olan platformlar yer almaktadır. Fakat insanların sık olarak kullanmış oldukları sosyal medya uygulamaları sınırlı bir sayıda bulunmaktadır. Bunlar arasında bulunan İnstagram kısa süre önce hayatımıza girdi. Hayatımıza girmesiyle ve milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başarabilen instagram oldukça popüler bir platform haline gelebilmeyi başarmış bulunmaktadır. İnsantagramın gelişim göstermesiyle birlikte insanlar farklı amaçlar doğrultusunda hesapları kullanmaya başlamış durumdalar. Sahte hesaplar kurarak insanları işletmek veya hesapların kullanma amaçlarından saparak hiç istenmeyen şeyleri gerçekleştirmek gibi bir sürü durumlar meydana gelmektedir. İnstagram bunların önüne geçebilmek için belli uygulamalar geliştirmiş bulunmakta şimdi sizlere bunları anlatmaya çalışacağız.

İnstagramda Kaç Kişi Şikayet Ederse Hesap Kapanır

İnstagram hesapların farklı amaçlar için kullanmakta olan insanları bu platformlardan uzaklaştırmak için instagram yapımcıları bizlere bir seçenek sunmuş bulunmaktadır. Sizleri rahatsız eden veya sahte hesaplar kurarak sizlerin fotoğraflarını paylaşan kişilerin hesaplarını kapatmak için hesaplarını şikayet edebilirsiniz. Hesapları şikayet altında olan kişilerin kullanmış oldukları profil kısa süre içerisinde kapatılmaktadır. Buda bu tür insanları sosyal medya platformlarından uzaklaştırmak için ideal bir yöntemdir. İntagram hesaplarını şikayet etme sayısı gibi bir durum söz konusu değildir. Yani şikayet etme sayısını kullanıcılarına aktarmamaktadır.

Kullanıcıları Nasıl Şikayet Edebilirim?
İnstagram üzerinden sahte hesaplar kurup istenmeyen şeyleri paylaşmakta olan kullanıcıları veya sizleri rahatsız eden kişileri şikayet etmek için profillerine giriş yaparak isimlerin yanında bulunmakta olan seçeneğe tıklamanız gerekiyor. Daha sonrasında şikayet et butona tıklayıp neden şikayet ettiğinizi anlatarak durumunuzu ifade edebilirsiniz. Eğer şikayet etmek için geçerli bir durumunuz ve kanıtınız var ise bunları ekte mutlaka bulundurun. Böylelikle bu kişinin hesabını tek başınıza göndermiş olduğunuz şikayet mesajıyla kapatabilirsiniz. Eğer geçerli bir nedeniniz yok ise instagram tarafından kişinin profili analiz ediliyor. Kurallar dışına çıkmadığı taktirde kendisi hakkında herhangi bir işlem yapılmıyor. Yani göndermişmiş olduğunuz bütün şikayetleriniz detaylı bir şekilde inceleniyor. Bunun sonucuna göre değerlendirmeler yapılıyor.

İnstagram, özellikle son 2 yıl içerisinde popülerliğine kavuşmuş bir sosyal medya sitesidir. Site, kurulduğu ilk tarihlerde bu kadar fenomen olmasa da ilerleyen tarihlerde büyük bir gelişme yakalayarak günümüzün en büyük sosyal medya platformlarından birisi olmayı başardı. Genel amacı olarak anlık fotoğraf paylaşımını hedefleyen instagram, Türkiye’de de sıklıkla kullanılıyor. Kişisel güvenliği ve özel hayatın gizliliği ilkesini her zaman en üstte tutan İnstagram, bu konularda kesinlikle en ufak dahi taviz vermiyor.

İnstagram’da profil kapatılabilir mi ?

İnstagram hesapları da, instagramın büyümesi ile birlikte gayet değerlendi. Genellikle başka kişiler tarafından rahatsız edilmek istemeyen kişiler, profil türlerini gizliye çekerek bu tür kişilerden korunuyorlar. Dolayısıyla İnstagram’da dilerseniz sadece istediğiniz kişilere fotoğraflarınızı açabilirsiniz. İnstagram’da en önemli durumlardan birisi de profil kapatmak. Bazı profiller, gerçek kullanım amaçlı değil farklı amaçlar için kurulmuş olabilir. Bu tür durumlarda bu profillerin kapatılmasından yana olan İnstagram, hesapların niçin açıldığını bilmediği için bu konuda otomatik bir müdahale işlemi yapamaz. Ancak kullanıcılarından gelen bildirimleri esas alarak bu konuda çeşitli yaptırımlar uygulayabilir. Özellikle çok sayıda kişinin şikayet ettiği profiller her zaman daha sık inceleniyor ve genellikle bu tür profiller daha kısa bir süre içerisinde kapanıyor.

Peki İnstagram’da şikayet etsem profil kapanır mı ?
İnstagram kullanıcı engelleme paneli, şikayet sıralamasına göre otomatik bir sıralama gerçekleştiriyor. Örneğin bir A profili 10 şikayet almış, B profili ise 8 şikayet almış. Bu durumda A profili, Instagram engelleme panelinde üst sırada olacaktır. Dolayısıyla İnstagram görevlileri de A profilini ilk önce görecek. Yani bu profil gerçekten sahte bir profil ise çok daha kısa bir süre içerisinde kapanmış olacak.

Profili şikayet etseniz de unutmamanız gerekenler şeyler var ;

İnstagram’da x kişi şikayet ederse hesap kapanır gibi bir sistem yok. Ancak daha fazla şikayet alan profiller sadece daha kısa süre içerisinde kapatılır. 1 kişi tarafından şikayet edilen profiller, son sıralarda olduğu için en son sıralarda kontrol edilir. Dolayısıyla 1 kişi tarafından şikayet edilen hesaplar ortalama 10-15 gün içerisinde kapatılabilir. Hatırlatmakta fayda var ki spam olmayan profilleri şikayet etmek kesinlikle yasaktır. Gerçek profilleri şikayet eden kişilerin profilleri incelenerek cezalandırılır. (sadece sitede gerçekte herhangi bir yaptırım söz konusu değildir)

İnstagram Hesabı Nasıl Şikayet Edilir Resimli Anlatım

1-) İlk olarak şikayet etmek istediğiniz hesaba girelim instagram.com/kullanıcıadı? 1. resimde bulunan … seçeneğe tıklıyoruz, 2. Açılan pencereden (Kullanıcıyı şikayet et) diyoruz.

3-) Bu bölümde ise 3. şıkta bulunan (Başkasının Kimliğine Bürünen Hesaplar) seçeneğini tıklayalım.

4-) Açılan sayfada Bu Formu Doldurun seçeneğini tıklayalım.

5-) Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış seçelim.

Kutucukları resimdeki gibi tik atıyoruz

6 -) Resimde görülen formu doldurup ve gönder diyoruz. formu yazarken açıklayıcı ve sorunun tam olarak anlatınız. (gözat bölümünden kimlik fotoğrafınızı eklemeyi kesinlikle es geçmeyin) çünkü yaptığımız bu şikayetten olumlu ve hızlı sonuç alalım.

Sorunlarınızı Yorum Bölümünden İletebilirsiniz.

997 Yorumlar

  • Songül çerkez

    Ben eski hesabımın kapanmasını istiyorum yeni hesap kullanıyorum lütfen eski hesabımi silermisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları