Ana Sayfa / Teknoloji / Instagram Superzoom Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram Superzoom Özelliği Nasıl Kullanılır?

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak gösterilen Instagram, Facebook tarafından satın alındığı günden bu yana gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Facebook tarafından 1 milyar dolar gibi dev bir rakama satın alınan bu mecra, ilk olarak kullanıcı odaklı güncellemeler yayımlayarak indirilme sayısında artışlar meydana getirmek istedi. Nitekim istenilen sonuçların kısa sürede meydana geldiğini, Google Play Store içerisinde 1 milyar indirme barajını geçen 27. Uygulama olmayı başardığını söyleyebiliriz. Facebook, uzun uğraşlar sonucunda popüler uygulama Snapchat’i de almaya çalışmış fakat verdiği tekliflere karşın bu platformu almaya başaramamıştır. Tüm tekliflere rağmen alamadığı Snapchat’in özelliklerini Instagram’a uygulama kararı alan dev şirket, bu hamlesi ile kullanıcılarından hem olumlu hem de olumsuz etkiler aldıklarını söyleyebiliriz.

Instagram, yaptığı yenilikler kullanıcılarını memnun etmeye çalışan bir imaj yakalamaya çalışmıştır. Bu bağlamda ilk olarak Hikayeler özelliğini hayata geçiren şirket, kullanıcılarına eğlenceli içerikler paylaşabileceği, SnapChat’den farkı olmayan bir alan oluşturmak istemiştir. Hikayeler özelliği gelmesi ile beraber birçok ek özelliği de aktif hale getiren şirket, gelen her isteğe kulak vermeye çalışmaktadır. Hikayeler bölümünde kullanıcılarına basit video ve fotoğraflar yüklemelerine izin vermeyen şirket, yüzlerce fotoğraf ve video filtresi geliştirmiş olup bunları kullanıma sunmaya çalışmıştır. Aynı zamanda Boomerang, Rewind ve yüz filtreleri ile anlık paylaşımlara daha da renk katmayı başarmışlardır. Son güncelleme ile Hikayeler bölümüne eklenen Superzoom, tüm internet dünyasını yıkmış, adeta gündem haline gelmeyi başarmıştır. Başta sosyal medya fenomenleri olmak üzere ünlü isimler tarafından da kullanılan bu özelliğin nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız;

 

Öncelikle Superzoom adı verilen durumun ne olduğundan bahsedelim. Superzoom; bir kişi, obje ya da nesne üzerine müzik eşliğinde yapılan yakınlaştırmalı video durumudur. Yakınlaştırma olayını belirli mesafeden başlayarak güzel bir müzik ile sunması kullanıcılar tarafından beğenilmiş, popüler hale gelmesine olanak sağlanmıştır. Instagram Superzoom Özelliği Nasıl Kullanılır? Sorusuna yanıtımız şu şekildedir. Öncelikle Instagram profilinize girerek üst bölümde yer alan yeni hikaye oluştur bölümüne giriyoruz. Buradan fotoğraf ya da video çekimleri yaparak takipçileriniz ile paylaşabiliyorsunuz.  Hikaye alanında kullanılabilir alanlar arasında Boomerang, ters filtre alanının yanında Superzoom’u kolaylıkla bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey hikayeler alanını biraz daha incelemek olacaktır. Normalde Instagram hikaye videolarını 60 saniye çekilmesine olanak sağlarken Superzoom videolarını 3 saniye olarak çekilmesine izin vermektedir.

Superzoom bölümüne giriş yapmanız durumunda hem ön kamera ile hem de arka kamera ile ilgi çekici odaklama, zoom işlemi yapabilirsiniz. Oluşturacağınız videolar yukarıda da dediğimiz gibi maksimum 3 saniyeden oluşacaktır. Kaydı başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra videoyu ister hikayenizde paylaşabilir, ister arkadaşlarınıza direk mesaj ile gönderebilir, isterseniz de sadece telefonunuza indirebilirsiniz.  Superzoom üzerinden çektiğiniz videolar için de filtre uygulayabilir, değişik görsel efektler ekleyebilirsiniz. Bazı aylar arka planda çalan müziği değiştiren Instagram, popüler kültüre de ayak uydurmaya çalışmaktadır. Hikaye olarak paylaşılan superzoom videolarının kalıcılık süresi maalesef ki 24 saattir. 24 saat sonrasında otomatik olarak sunuculardan silinerek geçerliliğinin kaybedileceğini söyleyebiliriz. Bu gibi durumlara karşın videolarınızı galerinize kaydederek hatıra olarak saklayabilirsiniz. Bu özelliğin hem İOS hem de Android mobil işletim sistemli telefonlar için aktif olduğunu, herhangi bir sınırlandırmanın uygulanmadığını belirtelim. Superzoom özelliği Instagram içerisinde bulunan özelliklerden sadece biri olduğunu, detaylı olarak incelediğinizde vakit geçirebilecek onlarca özellik bulabileceğinizi de ekleyelim. Konu hakkındaki sorularınızı, yaşadığınız hataları bizlere yorum bağlantısı üzerinden gönderebilirsiniz. Bu yazıyı hazırladığımız andan itibaren bu konuya da destek vermeye çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan Işıktan Daha Hızlı Olan Şey Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları