Ana Sayfa / Teknoloji / Instagram Hikayelerine Eski Fotoğraf ve Videolar Nasıl Eklenir?

Instagram Hikayelerine Eski Fotoğraf ve Videolar Nasıl Eklenir?

2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram, dünyanın en büyük sosyal alanlarından birisi olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte. Başlangıçlarda sadece fotoğraf ve video yüklemesi yapılan platform, zamanla almış olduğu destek ve güncelleştirmeler sayesinde kullanıcı sayısını 1 milyara yakın bir seviyeye getirmiştir. Birçok özelliğini Snapchat uygulamasından esinlenerek aktif eden Instagram, kullanıcıların zamanlarda kullanmaktan oldukça keyif aldığı Hikayeler bölümü ile ilgili oldukça şikâyetler almakta. Instagram içerisinde bulunan Hikayeler bölümüne telefonun galerisinde bulunan içeriklerden yalnızca son 24 saat içerisinde çekilmiş olanları yükleyebiliyoruz. Geçmişe ait görselleri paylaşmaya izin vermeyen sistem bu konu ile ilgili oldukça büyük tepkiler almış durumda.

Instagram yetkilileri, Hikayeler ile ilgili düzenlemelerin sıklıkla yapıldığını, kullanıcıların en iyi şekilde kullanabilecekleri bir alan olabilmesini sağladıklarını belirtti. Hikayeler için galeri kuralı yakında değişecek olup 24 saat kuralı 1 hafta içine kadar çekilen ya da indirilen fotoğraf ve videoların paylaşılmasını sağlayacak. 1 hafta kuralı da bazı hesaplar ve profiller için yeterli olmamakla birlikte galeride daha uzun süreli olarak fotoğrafların paylaşılmasının yolu aranmaktadır. Bu yazımızda, akıllı telefonlar içerisinde eskiye dair olan fotoğraf ve videoları hikâye olarak nasıl paylaşabileceğinizden bahsedeceğiz. Önümüzdeki yıllar içerisinde Instagram bu gibi katı kuralları tamamen kaldıracak gibi görünse de şu an için uygulanmakta olan prosedürler ile ilgili bazı noktalar, kullanıcıların gezinme deneyimlerini olumsuz yöntem etkilemektedir.

Eski Fotoğraflar Hikaye Olarak Nasıl Paylaşılır?

Instagram kullanıcıları, geçmiş yıllarda çekmiş olduğu fotoğrafları şu an ki durumda hikaye olarak paylaşamamakta. Sadece 24 saat içerisinde çekilen ya da indirilen güncel fotoğrafların paylaşılması işleyişlerin olumsuz olarak etkilenmesine neden olmakta. Kullanıcılar, galerileri içerisinde yer alan eski fotoğrafları paylaşabilmenin yollarını şu şekilde çözmektedir. Öncelikle Eski fotoğrafların ekran görüntüsünü alarak güncel hale getiren kullanıcılar istemedikleri bölümleri kırparak fotoğrafları güncel hale getirebilmekteler. Bu yöntemle hikaye olarak paylaşılabilen görseller kullanıcıların isteklerini kısmi olarak olsa da karşılayabilmekte. Özellikle yüksek çözünürlüğe sahip olan bazı fotoğraflar, ekran görüntüsü alma ve kırpma işlemlerinin ardından pixel kaybına uğrayarak sahip olduğu yüksek çözünürlüğü kaybedebilmekte. Bu gibi hususlara karşın fotoğrafların herhangi bir kayba uğramadan paylaşılabilmesini sağlamak ekstre olarak program ihtiyaçlarına gereksinim duyulmakta. Android ya İOS kullanıcıları, kendilerine ait marketler içerisinde Later ya da Pixelgarde adlı uygulamaları indirerek fotoğrafları bu platform üzerinden herhangi bir kayba uğratmadan hikaye olarak paylaşabilmekteler.

Eski Videolar Hikaye Olarak Nasıl Paylaşılır?

Eski fotoğrafları paylaşmak yukarıda anlattığımız yöntemlerle oldukça basit ve kısa sürelerde tamamlanabilmekte. Bu durumu video için uygulamak isteyen kişiler bazı zorluklarla ve engellerle karşılaşabilmekteler. Galerinde arşiv olarak bulunan eski videoları Instagram Hikayesi olarak paylaşmak isteyen kişiler ilk olarak videoları başka bir arkadaşlarına WhatsAppüzerinden gönderebilir ve tekrardan kendilerine gönderilmesini isteyerek güncel hale getirebilirler. Bu yöntem sayesinde videolar son 24 saatte çekilmiş ya da edinilmiş görüntüsü verebilir ve sıkıntısız olarak paylaşımlarını yapabilirsiniz. Bu yöntemin zahmetli olabileceğini düşünün kişiler için de alternatif yöntemlerimiz bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz Later ve Pixelgarde uygulamalarını indirerek fotoğraf ve videoları doğrudan bu alan üzerinden paylaşabilirsiniz. Ekstre uygulama ihtiyacının kesinlikle olacağını dile getirerek Instagram’ın bu hikayelerden süreyi tamamen kaldırmaması durumunda kullanılmasının zorunluluğundan bahsedebiliriz. Anlattığımız bu yöntemler dışında kendiniz de yöntemler geliştirebilir ve hikaye paylaşımlarınızı herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan sürdürebilirsiniz. Liste dışında kendinize ait yöntemleri de yorum olarak diğer kullanıcılarla paylaşırsanız birçok kişinin sıkıntısına derman olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan LG G3 Aramalarda Oluşan Ses Sorunu ve Çözümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları