Ana Sayfa / Teknoloji / İnsansız Kargo Araçları Ve Hizmeti

İnsansız Kargo Araçları Ve Hizmeti

ABD de insansız araçlar, kargo hizmeti vermeye başladı. Ürünlerin kargo ile teslimatı bilindiği gibi kuryelerle yapılıyor ama bu geleneksel hizmet, yerini insansız araçlara bırakacak. Şu anda ABD de Kroger firmaları ve Nuro firması yiyecek dağıtımına bu araçlarla başladı bile… Kregor süpermarket zincirine sahip en büyük firmalardan biridir.

Aracın basit bir ön camı var, eşyaların yerleştirilmesi için de iki kabini mevcut. Tepede ise önünü görmesini sağlayan sensörler ve kameralarla donatılmış. Pekiyi acil durumlarda ne olacak? Yine insan faktörüne ihtiyaç var. yolda araç ilerlerken internet bağlantısının kesilmesi, ya da sensörlerin bozulması sonucu işlevsiz kalacağı kesin. Hatta kaza bile yapabilir. Projede, teslimatı alan müşterinin, belli bir kodu araç panelindeki sisteme girmesi gerekiyor. Böylece ürünü teslim aldığını dijital ortamda teyit etmiş olacak.

İnsansız Kargo Araçları

Yine yakın zamanda Amerikan start-up Embark şirketi bir ABD sahilinden diğerine uzun yol için taşıma yeteneğine sahip insansız otonominin kendi versiyonunu test etti. Aracın adı TechCrunch, bu araç Jacksonville, Florida, Los Angeles, California ‘3900 kilometre yol gitmeyi ve teslimatı başarıyla yapma görevini yerine getirdi. Embrank insansız kamyonu, Peterbilt Model 579 kamyon traktörü temel alınarak tasarlandı. Testler sırasında, bir test sürücüsü sürekli olarak otomobilin kontrolünü ele geçirmiş, trafik yoğunlaştığı veya arabanın karmaşık kavşaklardan geçtiği zaman kontrolü ele geçirmiştir. Toplamda, 3.9 bin kilometrelik yolu insansız olarak giden kamyonun yolculuğu 5 gün sürdü.

Embark firması bu başarının ardından, tam otonom bir modda bir kamyon test yetkisi almayı umuyor; Bu durumda, Los Angeles’tan Jacksonville’ye tüm yolculuk iki gün sürecek. Bir başka habere göre, 2018 yılı içinde Alman şirketi Daimler , ABD’nin Oregon ve Nevada eyaletlerinde kamu yollarında bağımsız olarak dolaşacak insansız yük konvoylarını test etmeyi planlıyor. Şirket, insansız kamyonları test etmek için Oregon Ulaştırma Bakanlığı’ndan izin almayı da başardı. Çok yakında tüm kargo taşıma işlemi bu araçlara kalacak gibi görünüyor

Bir önceki yazımız olan Bluetooth Teknolojisi Nasıl Çalışır? Bluetooth Özelliğinin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları